O Duchu Herbaty

cha no seishin
978-83-925388-1-3
japonia, herbata,
kirikot

„By wejść do środka pokoju herbacianego, trzeba wśliznąć się przez małe drzwiczki, nijiriguchi. Oddzielony tylko jedną deską drzwi, wewnątrz oczekuje inny świat, daleki od pospolitości. W pokoju unosi się nie wiadomo skąd dochodząca woń kadzidła, a woda w kociołku gotuje się, szumiąc niczym wiatr wśród sosen. We wnęce wisi kaligrafia, z której można odczytać to, co gospodarz chce przekazać gościowi, albo też stoi ukwiecona gałązka, kojarząca się z porą roku, i ożywia pomieszczenie swoją barwą i zapachem. Przestrzeń tę wypełnia całkowity spokój. Następnie gospodarz osobiście przyrządza herbatę. Robi to zgodnie z ustaloną formą i etykietą, wkładając w to całe serce”. (fragment II rozdziału) (cyt z http://jezeliptoq.pl/?page_id=6 )

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: lipiec 2008

Traktat „O duchu herbaty” Sen Sohitsu, głowy rodu Urasenke (dla przypomnienia: jedyna z trzech japońskich szkół herbaty, która ma filie również w Polsce, goście tegorocznej edycji Dni Japońskich, o czym pisałam tu jakiś czas temu), zawierająca krótką historię estetyki i filozofii drogi herbaty. Każdy, kto zetknął się kiedykolwiek z jakimkolwiek traktatem o estetyce i filozofii prawdopodobnie teraz się wzdryga, tymczasem obawy w tym wypadku okazują się płonne, bo poza dość ciężkim wstępem, całość napisana jest lekko, ze swadą, która sprawia, że wszystkie treści filozoficzne okazują się być łatwe, proste, przystępne – przynajmniej na poziomie merytorycznym.

Kimy713 | 2016-05-12
nano | 2015-10-01