Folklor w badaniach współczesnych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
8323119007
folklor, badania, rozprawy
Shim

Przedstawiany tom jest pokłosiem ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. "Folklor w badaniach współczesnych", zorganizowanej przez Interdyscyplinarne Koło Naukowe Doktorantów UMK przy współpracy z Fundacją Amicus Universitatis Nicolai Copemici oraz Zakład Folklorystyki i Literatury Popularnej Instytutu Literatury Polskiej UMK we wrześniu 2004 roku. Podstawowym celem tego sympozjum była prezentacja badań najmłodszego pokolenia polskich humanistów zajmujących się problematyką szeroko rozumianego folkloru.
Na zbiór składa się kilkadziesiąt rozpraw doktorantów i młodszych pracowników naukowych wywodzących się ze wszystkich krajowych ośrodków, w których systematycznie prowadzone są badania nad twórczością ustną. Tom charakteryzuje się różnorodnością metodologiczną, przy czym nie zabrakło w nim reprezentantów żadnego z najbardziej płodnych badawczo nurtów refleksji folklorystycznej: filologicznej, antropologicznej i etnolingwistycznej, obecne są także wyniki prac terenowych oraz "paralele" opisujące złożoność związków między "siostrzanymi muzami" - literaturą ustną i pisaną.

malinowaesencja | 2013-03-19
mungi | 2014-12-23