Okładka książki Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić Czyli o sztuce autoprezentacji Maciej Pawlik
Maciej Pawlik Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
biznes, finanse
Onepress
2024-01-01
2024-01-01

W lutym, miałam okazję przeczytać poradnik "Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić Czyli o sztuce autoprezentacji". Czy publikacja mi się podobała? I co najważniejsze, czy dowiedziałam się dlaczego mój sąsiad zarabia więcej ode mnie? Zapraszam do recenzji:

Zanim jeszcze otworzyłam książkę zaintrygował mnie jej tytuł i (dosyć skromna przyznam) objętość. Jako osoba kompletnie zielona w tym temacie pomyślałam, że chętnie się czegoś dowiem o sztuce autoprezentacji i budowania wizerunku i na pewno nie zajmie mi to dużo czasu, bo w tym poradniku wiedza jest podawana “w pigułce”. No właśnie: “autoprezentacja i budowanie wizerunku” zawsze mi się kojarzyło z managerami i politykami, tymczasem autor już we wstępie przekonuje, że książka adresowana jest do wszystkich, także do zwykłych, przeciętnych zjadaczy chleba. Każdy z nas wchodzi w interakcje z innymi ludźmi, a w związku z tym jest “jakoś” postrzegany. Dzięki odrobinie wiedzy i kilku prostym trikom mamy możliwość wpływu na pozytywny odbiór naszej osoby przez innych ludzi, tak aby pokazać naszą prawdziwą wartość.

W kolejnych rozdziałach wyczytałam, że na nasze postrzeganie w oczach innych, a także na odbiór naszych kompetencji ma wpływ m.in mowa ciała, ubiór, skuteczna komunikacja oraz kilka innych “trików”. Całość podana w formie przystępnej, prostej i zrozumiałej, a jednocześnie popartej wynikami badań naukowych oraz ciekawymi, praktycznymi przykładami. Zaskoczyło mnie np. że są badania potwierdzające, iż opowiadanie przełożonemu o wysiłku włożonym w realizację zadania wpływa negatywnie na nasze postrzeganie, znacznie więcej zyskują osoby, które pokazują światu, że rezultaty osiągają z lekkością, dzięki wrodzonemu, naturalnemu talentowi.

Podsumowując, po lekturze książki "Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić Czyli o sztuce autoprezentacji" raczej nie zacznę od razu zarabiać więcej niż mój sąsiad :) ale czuję się trochę bogatsza o wiedzę i na pewno wypróbuję w praktyce niektóre wskazówki z tego poradnika. Myślę, że dla osób młodych lub kompletnie zielonych w temacie będzie to inspirująca lektura, która nie tylko motywuje do działania, ale także dostarcza praktycznych narzędzi do poprawy swojego wizerunku i skutecznej autoprezentacji. Polecam.

Korzystna książka dla rozpoczynających kariery i niewiedzących jak sprawdzić wynagrodzenia w internecie

Książka to solidny poradnik dotyczący budowania pozytywnego wizerunku i umiejętności autoprezentacji. Zawiera praktyczne wskazówki, które mogą być pomocne w poprawie swojej sytuacji zawodowej. Ogólnie rzecz biorąc, jest to przyzwoita lektura dla osób szukających prostych i konkretnych strategii poprawy swojego wizerunku w pracy.

Chociaż w dzisiejszych czasach stawia się na równość różnych sylwetek, stylów czy urody oraz bezwarunkową akceptację siebie, nauka mówi jednoznacznie, że nasze mózgi oceniają pierwsze wrażenie i zwracają dużą uwagę na wygląd.

Książka jest dość cienka, szybko się ją czyta. Podzielona została na cztery rozdziały. W pierwszym autor skupia się na bodźcach wizualnych, w drugim na sposobie mówienia, w kolejnym opisuje optymalne techniki przekazywania informacji. W ostatnim rozdziale wypisuje rady, które również są ważne, ale nie kwalifikują się do treści z wcześniejszych części książki. Każdy rozdział kończy się 'szybkim podsumowaniem', które zwiera wypunktowane najważniejsze myśli z przeczytanego tekstu.

Na początku najważniejsze jest przekonać samego siebie, aby prezentować autentyczność. Wiąże się to także z samospełniającą się przepowiednią – zaczynasz mocniej wierzyć w siebie i ma to wpływ na Twoje wyniki. Jeśli chodzi o wygląd, Pawlik omawia między innymi wzrost, urodę, kontakt wzrokowy, odległość od rozmówcy, ubrania, akcesoria i dodatki czy dyplomy i puchary. Porady dotyczące mowy ciała dotyczą między innymi zmiękczaczy, zapychaczy dźwiękowych („yyy”),niepoprawnego używania słów i przesadnie poprawnej dykcji. Co ważne, treść oparta jest na badaniach naukowych. Autor często obrazuje ją przykładami ze świata polityków czy celebrytów.

Książka przyda się zarówno mówcą, ale także zwykłym ludziom, aby poprawić swój status na przykład w pracy. Influencerzy także powinni zadbać o omawiane kwestie, ponieważ często nagrywają się mówią do swoich odbiorców. Bardzo uniwersalne rady, skompresowana treść w przystępnym języku. Akceptując siebie nie zaszkodzi zadbać o wygląd i wprowadzić w życie sugestie dotyczące mowy ciała. Doświadczenie, czy wiedza jest ważna, ale wartościowe jest także to jak się 'sprzedamy'.

"Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić. Czyli o sztuce autoprezentacji" autor: Maciej Pawlik

Muszę przyznać, że prezentowana książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła 👍 Tematyką autoprezentacji interesuje się od wielu lat, więc być może książka ta nie była dla mnie odkrywcza, ale zdecydowanie pomogła mi przypomnieć zdobytą wiedzę. Jakie kwestie zostaną poruszone w prezentowanym dziś tytule? Będą to m.in. wizualne aspekty postrzeganych kompetencji, mowa ciała, komunikacja z innymi oraz kilka innych kwestii. Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem oraz zawiera wiele ciekawostek. Można spokojnie potraktować ją nie jako zwykły poradnik, ale ciekawą lekturę na wieczór 👍 Polecam zarówno tym, których interesuje tematyka autoprezentacji jak i również tym, którzy po prostu szukają interesującej książki 👍

#współpracarecenzencka

Mała dawka wiedzy w pigułce. Zainteresowani będą jednak musieli uzupełnić wiedzę innymi pozycjami. Cena i objętość mogą być zachęcające dla studentów, którzy marzą by zaistnieć w swoich światach ( bo mogą skorzystać z niej przedstawiciele różnych branż).

• Popularnonaukowe
  • Samodzielne