rozwińzwiń

Czas teraźniejszy

Okładka książki Czas teraźniejszy Adam Pragier
Okładka książki Czas teraźniejszy
Adam Pragier Wydawnictwo: Polska Fundacja Kulturalna biografia, autobiografia, pamiętnik
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Polska Fundacja Kulturalna
Data wydania:
1975-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1975-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
651
646

Na półkach:

Większość z tekstów w tym zbiorze zaliczała się już w połowie lat siedemdziesiątych raczej do kategorii "czas zaprzeszły". Jakżesz mądry był Mojżesz kiedy prowadził swój lud w kółko po pustyni przez 40 lat! Gdyby 4 czerwca nie nastąpił w 1989 tylko wcześniej to wszystkie te swary i sprzeczki prowadzone na emigracji wróciły do kraju i mielibyśmy tu wielokrotnie większe zamieszanie niż to, które i tak mieliśmy.

Intrygujące jest też, że te teksty uświadamiają, w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych trudno było autorowi wyczuć, które zdarzenia okażą się w przyszłości kluczowe dla zmian politycznych na świecie. Pragier uważał spotkania przygotowujące KBWE za sposób w jaki ZSRR próbuje zmiękczyć postawę krajów Zachodu, żeby je łatwiej pokonać. Może zresztą miał rację. Ale okazało się, że Akt KBWE okazał się być podstawą, na której w Polsce zaczęła się rozwijać faktyczna opozycja. Również jego polemika z książkami Zbigniewa Brzezińskiego pokazuje jak bardzo trudno było przewidzieć co się stanie już za kilka lat.

Jest tu jeszcze smaczek w postaci tekstów o Izraelu. Trudno posądzać Pragiera o antysemityzm a jednak wychodzi na jaw jak bardzo nastawienie nawet takich osób było jednak skażone postawą "różności". Pisząc o sytuacji w Izraelu jak o "plamach na słońcu" zakłada, że kraj zbudowany przez Żydów ma być idealny? Że nie będzie tam waśni religijnych, nacjonalizmu, przestępstw gospodarczych? Ale niby dlaczego? Oczywiście, każdy by pewnie chciał, żeby jego państwo było idealne ale oczekiwanie od Żydów, że oni muszą takie państwo faktycznie zrobić to od razu przyznanie, że "oni są inni niż my". Kluczowe jest tu jednak to, że dyskusja, która się potem rozwinęła świadczy o tym, że 30 lat po Holocauście nasi emigranci nadal nie ułożyli w swoich głowach własnego stosunku do starozakonnych. To chyba jest u nas niemożliwe.

Większość z tekstów w tym zbiorze zaliczała się już w połowie lat siedemdziesiątych raczej do kategorii "czas zaprzeszły". Jakżesz mądry był Mojżesz kiedy prowadził swój lud w kółko po pustyni przez 40 lat! Gdyby 4 czerwca nie nastąpił w 1989 tylko wcześniej to wszystkie te swary i sprzeczki prowadzone na emigracji wróciły do kraju i mielibyśmy tu wielokrotnie większe...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czas teraźniejszy


Podobne książki

Przeczytaj także