Koń, który zniknął

Okładka książki Koń, który zniknął Clare Balding, Tony Ross
Okładka książki Koń, który zniknął
Clare BaldingTony Ross Wydawnictwo: Dwie Siostry Cykl: Charlie i Wojownik (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Charlie i Wojownik (tom 2)
The Racehorse Who Disappeared
Dwie Siostry
2023-09-27
2023-09-27
Małgorzata Glasenapp

Okładka książki Koń, który nauczył się tańczyć Clare Balding, Tony Ross
Koń, który nau... Clare Balding, Tony...
Okładka książki Najgorsi rodzice świata Tony Ross, David Walliams
Najgorsi rodzi... Tony Ross, David Wa...
Okładka książki Koń, który nie chciał się ścigać Clare Balding, Tony Ross
Koń, który nie... Clare Balding, Tony...

Po wygranym derby Wojtek (Wojownik) przyniósł Folly Farm sławę, sobie również. Wygrał też niemałe pieniądze, które pozwoliły rodzinie Bassów na odremontowanie farmy i wiele więcej. Niestety, sława nie zawsze jest dobra. Dlaczego? Bo zwykle przyciąga złych ludzi!

KOŃ, KTÓRY ZAGINĄŁ to druga część serii stworzonej przez Clare Balding oraz Tony’ego Rossa. W tej części spotykamy rodzinę Bassów, która cieszy się z wygranej, a za namową braci bliźniaków Charlie — Harry’ego i Larry’ego, urządzają dzień otwarty na farmie. Niestety, przyciągnął on sporo dobrych ludzi, ale również tych złych. Kiedy więc Charlie wraz z mamą, tatą oraz babcią Pam i Joe wybierają się do telewizji, by opowiedzieć nieco o Wojowniku i wygranym wyścigu, z farmy uprowadzony zostaje Wojownik.

Druga część przygód nieustraszonej Charlie, jej konia oraz całej jej rodziny i znajomych jest połączeniem chwil dobrych, ale również i tych złych. Śledzimy losy głównej bohaterki, kilkunastoletniej Charlie, dla której dobro zwierząt jest ważniejsze, niż sława, wygrana, duże pieniądze czy światła jupiterów. Charlie zmaga się z kradzieżą Wojownika niczym osoba dorosła, działa rozważnie, choć jej rodzeni bracia działają na nią niczym płachta na byka. Dodatkowo zmaga się z trudnościami dotyczącymi jej przyjaciółki, która została potrącona przez furgonetkę i może mieć kłopoty z pełną sprawnością.

Książkę czyta się świetnie, jest barwna, bogata w przygodę i akcję, a bohaterowie są barwni, dojrzali, choć nie wszyscy, a w tej części wyraźnie wyróżnia się babcia Pam

Ta historia ma w sobie wiele ciepła i uwrażliwia czytelników. Przedstawia fascynującą więź między koniem a człowiekiem.

Dzięsięcioletnia Charlie spełnia tutaj swoją pasję i nie poddaje się w dążeniach do celu. Rodzinne tarapaty finansowe, relacje między rodzicami i rodzeństwem oraz wyścigi konne to piękne i wciągające
wątki w tej książce, z której można wyciągnąć mnóstwo cennych wartości. Ukochany koń wyścigowy dziesięciolatki, Wojownik, przynosi wiele dobrego, jednak wszystko dobrze się toczy dopóki nie zostaje skradziony. Rozkręca się śledztwo, w którym ogromną rolę odgrywa nadzwyczajna babcia, ale i wierny rodzinie Bassów dżokej. Każdy chce odnaleźć oddanego im konia. Warto zwrócić uwagę na przyjaciółkę Charlie, Polly, która być może jest wskazówką w prowadzonym przez bliskich Wojownikowi śledztwie. Co z tego wyniknie? Gdzie ukryty jest koń? Kto stoi za jego zniknięciem?

To lekka, przyjemna i pełna humoru książka, która wciągnie Was od pierwszej strony. Nie będziecie mogli doczekać się zakończenia, które zapewne Was zaskoczy. Ogromnym atutem są tutaj przedstawione wartości, przyjaźń i szerzenie dobra, pomoc innym i bezinteresowność. Obraz rodziny jest ciekawy, każda z postaci jest nietuzinkowa.

Serdecznie zachęcam Was do lektury.

To już drugi tom serii, która potrzyma Was w napięciu.
Fani jeździectwa będą zachwyceni.

wątki w tej książce, z której można wyciągnąć mnóstwo...

Kiedy w moje ręce trafiła powieść Clare Balding pod uroczym tytułem Koń, który nie chciał się ścigać, znów poczułam się jak dziesięciolatka, która w fikcyjnym świecie realizuje swoje marzenie o własnym koniu. Ogromnie polubiłam małą bohaterkę książki i z niecierpliwością czekałam na kolejną okazję do spotkania z nią na kartach książki. I oto ta chwila nadeszła, wraz z pojawieniem się Konia, który zniknął.

Polubiłam Charlie od pierwszych stron, nie mniej zresztą od jej rodziców, którzy walczyli o przetrwanie, ale też otaczali dzieci miłością i zrozumieniem. Odrobinę mniej polubiłam może braci dziewczynki, którzy - delikatnie mówiąc - zachowują się czasem wobec siostry naprawdę paskudnie, ale gdy przychodzi co do czego, stają po jej stronie. W drugiej książce z serii w tej kwestii nic się nie zmienia - lubię ich nadal, podobnie jak wierną przyjaciółkę Charlie, oddanego całej rodzinie dżokeja i... mocno ekscentryczną babcię.

Sporo w tej książce humoru, który towarzyszy ekscytującej choć nieprzesadnie rozbudowanej fabule. Wiele z postaci ma do odegrania iście komiczne role i pewne sytuacje są tu nieco przerysowane, ale jest w tym tyle lekkości i uroku, że z pewnością spodoba się to młodszym czytelnikom. A że oprócz tego bezustannie coś tu się dzieje, książka właściwie czyta się sama.

Ogromną zaletą tej historii jest także fakt, że akcentuje ona głęboką empatię wobec zwierząt. To, że zwycięstwa Wojownika w kolejnych wyścigach z pewnością polepszyłyby sytuację rodziny, jest drugorzędne wobec faktu, że o komfort zwierzęcia należy zadbać i nie zmuszać go do robienia tego, co wyraźnie nie sprawia mu przyjemności. Rozumie to mała Charlie, rozumie dżokej Joe, rozumieją ich najbliżsi. Czarne charaktery to te osoby, które realizują swoje cele bez poszanowania innych i bez dbałości o zwierzęta.

To historia o pięknej więzi między końmi i ludźmi, o empatii, szacunku, lojalności. O przyjaźni i wsparciu. A jednocześnie ciekawa historia pewnego porwania i spektakularnej akcji ratunkowej. CO ciekawe, mimo lekkości i humoru, mamy też naprawdę dramatyczne wydarzenia, jak wypadek Polly. Balding wykreowała świetnych bohaterów i stworzyła zabawną, emocjonującą serię, która zachwyci wszystkich małych miłośników koni... i nie tylko tych małych. Oba tomy są pełne ciepła i uroku, a ja już wypatruję kolejnego.

Ciekawa książka o dojrzewaniu, miłości do zwierząt i pracy zespołowej. Wszystko to osnute tajemnicą zniknięcia Wojownika.

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Bajki
  • Chcę mieć na półce/chcę w prezencie
  • Książki dla dzieci i nie tylko...
  • Do kupienia - książki

Dodaj cytat z książki Koń, który zniknął