Dziedziczka Pecha. Akademia tom 1 część 1

Okładka książki Dziedziczka Pecha. Akademia tom 1 część 1 Małgorzata Karpiak
Okładka książki Dziedziczka Pecha. Akademia tom 1 część 1
Małgorzata Karpiak Wydawnictwo: Wydawnictwo Romantyczne Cykl: Akademia (tom 1.1) Seria: Dziedziczka Pecha fantasy, science fiction
Akademia (tom 1.1)
Dziedziczka Pecha
Wydawnictwo Romantyczne
2023-09-13
2023-09-13
Fanstasy Romans Paranormalny romans

Niezwykle wciągająca i intrygująca fantastyka, która w pewnym stopniu przypomina mi "Igrzyska śmierci". Wyrzutki, czyli czarne koty od wielu lat były tępione i zabijane. Każdy obawiał się pecha, które mogą przynieść. Główna bohaterka Loreta Vero należy do czarnych kotów. Odkąd dowiaduje się o kształcie swojej duszy, jej los zostaje na zawsze spleciony z Halenem (białym kotem) oraz jego bratem. Cudowny pomysł na książkę, jeszcze nigdy nie natknęłam się na motyw w którym ludzie mają zwierzęce duszę. Nieco skomplikowana historia i wątki w niej, jednak szybko idzie się ogarnąć o co chodzi. I jeszcze NAUKA. Podziwiam Gosię (autorkę) o wykreowanie tego świata i to jak wiele w niego włożyła. Wymyślenie tyłu nowych pojęć, przedmiotów, czy nawet nazw trucizn z pewnością zajęło jej dużo czasu. Książka, jak i sama historia w niej mega mi się spodobała. Narazie nie wiadomo, kiedy część 1.2 dziedziczki pojawi się na papierze, ale jeśli ktoś byłby zainteresowany, to wiem, że c.d jest na wattpadzie💞
Ocena książki: 4.5/5 ⭐
[Współpraca recenzencka @wydawnictwo.romantyczne

Zacznę może od tego, że zaczęłam czytać tę książkę kilka miesięcy temu i skończyłam dopiero wczoraj, natomiast nie jest to wina samej książki. Wręcz przeciwnie pomogła mi wyjść z absolutnego zastoju czytelniczego. Gdybym nie miała zastoju to przeczytałabym ją w jeden dzień, może dwa, bo jest napisana językiem bardzo przystępnym i łatwym do czytania.

Wszystkie śmieszki i smaczki idealnie wpasowywały się w mój “kanon” humorystyczny i wielokrotnie wybuchałam śmiechem.

Porozmawiajmy trochę o bohaterach (kolejność przypadkowa):
- Główna bohaterka, Lornetka, niestety mnie sobą nie zachwyciła. Bardzo chciałam ją polubić przez całą ksiażkę i to nie tak, że jej nieznoszę, po prostu jest wkurwiająca. Na okrągło użalająca się nad sobą w sposób “pasywny” tak, żeby powiedzieć czytelnikowi że ona wcale się nie użala nad sobą, ale jej życie jest po prostu (czy tam będzie) takie ciemszkie - no nie zesraj sie dziewczyno. Tak samo nie rozumiem trochę (tu może szwankować moja pamięć, tak jak mówiłam, czytam tę książkę na przestrzeni paru miesięcy) całego jej “wojowniczego” marzenia. Dowiadujemy się z tekstu, że podziwiała dziadka który był wojem i ona też tego chciała, szła w jego ślady, ale jak przychodzi co do czego, gdy dosstaje sie już do tej akademi i przyjmują ją do skrzydła wojowniczego, to jej umiejętności są conajwyżej żałosne. No dobra jest tam szybka i gibka, bo dusza kota, ale co z resztą? Tyle o tym marzyła, ale nigdy nie przyszło jej do głowy, że jak chce być wojownikiem to pasuje trenować albo coś xD?
- Jetro, były Rolety, mega delulu, alfa vibes, jego idolem musi być Biago. Oboje do wora, wór do jeziora. Niech tam gniją.
- Przyjaciele Lorety, Aspen i Morgan, przyznam że na obojgu się zawiodłam. Jakie by “złe” wiadomości nie były to tak odjebać to wstyd. Wiadomo Aspen niby sie odkupuje bo wraca do Loretki i ją wspiera, ale potem sie okazuje że mizdrzy sie z Morganem i wygląda jakby olewała swoją przyjaciółkę XD A Morgan? Może sie jeszcze zmieści do worka razem z Jetro.
- Halen, bardzo lubię jego relację z Roleta i to jak bardzo true to himself jest napisana jego postać. Nie zmienia się nagle i robi mega cieplutkim przyjaciołkiem, a okazuje wsparcie na swój sposób.
- Memfis, damn. Szczerze, jakbym była Loretą, to totalnie bym się tak samo zachowywała. Złożyłabym się w pół jakby ktoś tak ze mną flirtował. Wszystkie ich “ciekawsze” sceny przyprawiały mnie o chichoty i sprawiały, że chciałby człowiek ciągle więcej 😀
A scena w szafie? God kurwa damn, gdybym powiedziała, że przeczytałam ją raz, to byłoby to kłamstwo XD
Kto tam mi jeszcze zapadł w pamięć? Dyrka Gili gili, generał krowa z baldurka, który jest strasznym kutasem, ten pajac z bankietu (Garnek? czy jakmu tam) i daddy Ladore, z którego od jakoś ⅔ książki cisnęłam bekę za każdym razem, jak widziałam jego imię. Fahren -> Fuhrer? Hitler? Całą tajemnice odkryłam, stary ladore to tak naprawde Hitler, który chce zagazować wszystkich czarnych… Kotów.

Co jeszcze mi się podobało w książce?
- Jeszcze raz humor i żarty z kupy i srania (nigdy nie przestaną być śmieszne)
- Nieidealna bohaterka (mimo tego jak była wkurwiajaca miejscami, to doceniałam ciągle jej normalność, ludzkie wady, etc)
- Relacja bohaterki z mamą, bo w końcu nie mamy tokenu traumy, gdzie matka nienawidzi swojej córki/wydziedzicza ją/jest zadłużona/chora/porwana/martwa albo jeszcze coś innego
- Pacing (z ang. nie kojarze jak powiedziec to po polskiemu) - czas wydaje się płynąć w sposób bardzo “naturalny”, nie ma randomowych przeskoków z pizdy o tydzień, miesiąc czy pięć lat. Ciągle odnosiłam wrażenie, że dokładnie wiem nawet która jest godzina, tak jakbym siedziała w pokoju razem z Lotką
- Opis świata/miejsc, podobnie jak z czasem, bardzo łatwo było mi się wyobrazić to co autorka chciała przekazać, a osobiście mam często problemy z tym, że autorzy mnie wkurwiają ogromną ilością losowych szczegółów, które absolutnie nic kurwa nie wnoszą, albo ograniczają się tylko do koloru czegoś xD”
- Związki - ludzie “ludzcy”, pokazane relacje nieidealne, bo w życiu to nie tylko cud i miód, jest też gorycz.

A teraz co mi się NIE podobało:
- Neologizmy. Rozumiem, że to inny świat, fantasy, może autorka nie chciała używać przekleństw, ale serio, w takiej ilości w jakiej bohaterowie faktycznie przeklinają, to myśle że jakaś kurwa by nie raziła. I czy naprawde potrzebne ci było autorko nowe słowo na zasraną kure XD
- Wątek Jetro i Lorety i całej tej otoczki dlaczego z nim zerwała. Jest to cliche którego absolutnie nienawidzę i nim gardzę, bo łolaboga jestem/bede/sytuacja ze mną bedzie niezpieczna i żeby cię ochronić, to muszę cię zranić i z tobą zerwać, ale to dla twojego dobra! Wywracałam oczami za każdym razem.

W sumie to chyba tyle? No i epilog totalnie z pizdy, ale nie dodaje tego jako minus, dlaczego? Bo nie uznaję tego jako część książki i chuj xD

Ogólnie bardzo polecam, dałabym 8,5 gwiazdek, ale że nie ma połówek to zaokrąglam do góry, bo lubie autorke : ^) Cheers

Wszystkie śmieszki i...

Na wstępie zaznaczę, że znałem autorkę jeszcze przed publikacją książki a także brałem (chociaż niezbyt wielki) udział we wspieraniu procesu twórczego. Nie mniej, mogę stwierdzić, że książka jest genialna. Mimo tego, że gatunkowo raczej odległa od moich typowych wyborów, to zdecydowanie wciąga. Postacie są ciekawe i nie można przejść obok nich obojętnie, tło fabularne jest niezwykle przemyślane i na każdym potrzebnym kroku tłumaczone, a do tego książka ma niesamowitą oprawę słowną i graficzną. Książka nie przytłacza i nie sprawia, że odechciewa się czytać. Zdecydowanie polecam

Po części byłam przy powstawaniu tej książki, więc jakbym mogła jej nie kupić i nie sprawdzić, jak to ostatecznie wyszło? Więc tak: czytało się szybko i przyjemnie, nie było chwili bym się nudziła, ale mam dwa małe minusiki. 1. ten głupi zakład (kto czytał, ten wie) 2. brak jakiegoś większego zwrotu akcji. Ale ogólnie bawiłam się super i nie mogę się doczekać kontynuacji, bo pragnę tego "większego zwrotu akcji" :3

Co byście zrobili, gdybyście pewnego dnia dowiedzieli się, że będziecie przynosić pecha wszystkim w Waszym otoczeniu?.

Loreta uczęszcza do akademii. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie zaskakujący wynik, jaką dusze posiada, jej życie odwróciło się do góry nogami, ponieważ jej przepuszczenia się nie sprawdziły. Okazała się być czarnym kotem, który przynosi pecha. A w jej świecie nikt nie lubi takich osób. Zostaje ona sparowana z posiadaczem duszy białego kota, który ma niwelować przynoszone przez nią nieszczęście.

“Historia pokazała, że nagromadzona energia czarnego kota to śmiertelne niebezpieczeństwo nie tylko dla użytkownika, ale również dla wszystkich dookoła.”

[współpraca reklamowa @wydawnictworomantyczne ]

Ta historia skradła moje serce już od samego początku. Wyróżniła się na tle innych swoją oryginalnością

Autorka stworzyła fantastyczną historię, która przynosi czytelnika do świata, w którym nadprzyrodzone moce, intrygi i tajemnice odgrywały główną rolę. W wykreowanym świecie bohaterowie genetycznie dziedziczą kształt zwierzęcej duszy. A kiedy ona się ujawni, jej właściciel zyskuje zestaw umiejętności przypisanych danemu zwierzęciu.

Bardzo spodobał mi się styl pisania autorki. W ciekawy i łatwy w zrozumieniu sposób poprowadziła historię. Nie pogubiłam się ani razu. Wzbudziła ona we mnie ogromne zainteresowanie, które utrzymało się do samego końca

Bardzo polubiłam bohaterów, szybko mogłam z nimi nawiązać więź. Każdy czym się wyróżniał. A posiadane przez nich sekrety nadawały historii tajemniczy klimat. A odkrywanie ich wzmacniało moje zainteresowanie.

Historia zaskoczyła mnie w bardzo pozytywny sposób. A zakończenie wbiło w fotel. Z de dowierzania aż sprawdzałam kilka razy czy na pewno tak się zakończyła. Nie mogę się już doczekać drugiej części.

Czarny kot to symbol przynoszenia nieszczęścia. Każdy z nas conajmniej raz słyszał, że jeżeli przed nim przebiegnie właśnie on to przydarzy mu się coś pechowego. A teraz wyobraź sobie, że to ty jesteś tym czarnym kotem, przez co nieszczęście będzie z tobą i otaczającymi cię osobami do końca życia. Jesteś dziedziczką pecha.

Biorąc pod uwagę, że czytałam teraz pierwszą część pierwszego tomu tej serii, czyli zaledwie skrawek historii to ta książka nie była zła, szczególnie, że jest to fantastyka. Jednak nawet jak na ten gatunek i to, że jest to dopiero wprowadzenie do świata to i tak niektóre momenty w książce była monotonne i się przeciągały. Brakowało mi akcji. Chciałam, aby coś się więcej zadziało, pragnęłam, aby ta książka mnie wciągnęła jednak tak się nie stało. Były momenty, które mnie zaciekawiły jednak przez większość czasu brnęłam przez tę książkę z lekkim trudem.

Zamysł autorki na świat był ciekawy, jednak według mnie trochę za mało wyjaśniony. Niby istniały przypisy na dole strony, lecz czasami jedno słowo to za mało, aby wyjaśnić dany termin czy pojęcie.

Podobała mi się za to relacja jaką Loreta miała z Memfisem i Halenem. Sarkastyczny i dzieciny charakter Memfisa trafił do mnie tak samo jak poważny i troskliwy Halena. Ciekawe dla mnie było również Skrzydło Wojownicze i prowadzone w nim zajęcia czy pojedynki.

Mimo wszystkiego, jestem ciekawa dalszego ciągu tej historii i myślę, że sięgnę po następną część.

Biorąc pod uwagę, że czytałam teraz pierwszą część...

𝕽𝖊𝖈𝖊𝖓𝖟𝖏𝖆 𝕻𝖆𝖙𝖗𝖔𝖓𝖆𝖈𝖐𝖆

📚ᴅᴢɪᴇᴅᴢɪᴄᴢᴋᴀ ᴘᴇᴄʜᴀ

✍🏻ᴍᴀᴌɢᴏʀᴢᴀᴛᴀ „ᴅᴇᴍᴏɴɴɪ” ᴋᴀʀᴘɪᴀᴋ

ᴏᴘɪs:

By czuć ciepło, trzeba wiedzieć, czym jest zimno. By dostrzegać światło, trzeba znać również ciemność. By wiedzieć, że ma się szczęście, trzeba doświadczyć pecha. Przeciwieństwa, które bez siebie nawzajem nie istnieją.
W kraju, który po dziesięcioleciach nadal żył w strachu przed kolejnym atakiem przeklętych wyrzutków, prewencja przed kolejną katastrofą była najwyższym priorytetem. W tym celu Akademia szkoliła pod swoimi skrzydłami wszystkich najpotrzebniejszych członków społeczeństwa: naukowców usprawniających życie; medyków, którzy je ratowali; wojowników, którzy je chronili oraz rzemieślników, którzy ich zaopatrywali.
Niestety, wśród pretendentów do nowego pokolenia obrońców znalazła się osoba, której miejsce, zdaniem wielu, było kilka metrów pod ziemią, a nie na szkoleniach bojowych. Prawo jednak stanowiło jasno – jeśli chciała zostać na powierzchni, musiała związać swoje życie ze swoim kompletnym przeciwieństwem.
Sama stanowiła zagrożenie dla wielu, ale z nim miała szansę być czymś więcej niż tylko niebezpieczeństwem.

ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊᴀ:
Hejhej! Na wstępie chciałabym podziękować Gosi za zaufanie i możliwość patronowania tego cuda. A teraz was zapraszam do czytania!

Totalnie nie spodziewałam się że będę miała możliwość patronowania Dziedziczki.
A jeszcze bardziej się nie spodziewałam że aż tak mi przypadnie do gustu.

Teraz jak tak myślę to mam wrażenie że ta książka stała się częścią mojego życia.

To jak się z nią zżyłam to aż trudno określić.

Przy czytaniu tej książki miałam wrażenie że przeniosło mnie w całkiem inny świat.
W świat akademii.

Uwielbiałam te cudowne długie wieczory z Dziedziczką.
Kiedy po całym męczącym dniu mogłam odpłynąć w świat akademii.

To jak Gosia cudownie wykreowała bohaterów to aż nie do pomyślenia.

Loretę pokochałam od pierwszych stron, tak samo Memfisa.

Ta dwójka była zdecydowanie moją ulubioną dwójką.

Ale nie zapominajmy też o cudnym Halenie.

Czyli kolejne cudne duo - Halen i Memfis.

Ta książka będzie was trzymać do samego końca.

Emocje - nie do opisania.

I naprawdę, gdyby ktoś mi kiedyś powiedział że będę pisała recenzje ze łzami w oczach i to jeszcze recenzje swojego patronatu - wyśmiałabym go.

I kurka niektórzy mogą sobie teraz pomyśleć, że pewnie strasznie ciężko się będzie tą książkę czytać, przez to że tyle się tam dzieje.

Otóż nie.

Dziedziczka jest napisana w cudowny, lekki sposób. Przez co jej się nie czyta - ją się chłonie.
Chce się więcej i więcej.

Nie zapominajmy też o cudownych patronkach przy których czułam się strasznie comfortowo.

Więc podsumowując - Dziedziczka skradła moje serce i już nie oddała.

ᴏᴄᴇɴᴀ:
♾️/5

𝕽𝖊𝖈𝖊𝖓𝖟𝖏𝖆 𝕻𝖆𝖙𝖗𝖔𝖓𝖆𝖈𝖐𝖆

📚ᴅᴢɪᴇᴅᴢɪᴄᴢᴋᴀ ᴘᴇᴄʜᴀ

✍🏻ᴍᴀᴌɢᴏʀᴢᴀᴛᴀ „ᴅᴇᴍᴏɴɴɪ” ᴋᴀʀᴘɪᴀᴋ

ᴏᴘɪs:

W kraju, który po dziesięcioleciach nadal żył w strachu przed kolejnym...

„Dziedziczka Pecha” to debiut młodej polskiej autorki Małgorzaty „Demmoni” Karpiak i jednocześnie pierwsza część pierwszego tomu świetnie zapowiadającego się cyklu „Akademia”. Od razu przyznam, że pierwszą rzeczą, jaka oczarowała mnie w tej powieści była cudnej urody okładka. Przyciąga wzrok. Teraz już wiem również, że okładka doskonale koresponduje z treścią i za to ode mnie duży plus.

Po lekturze książki okładka znalazła się na drugim miejscu, bo totalnie oczarował mnie stworzony przez autorkę świat, a właściwie w pierwszej kolejności pomysł na fabułę. O ile motyw akademii nie jest w fantastyce niczym nowym, o tyle pewne rozwiązania fabularne, jakie zastosowała w powieści autorka to strzał w dziesiątkę. Bo tego nie znajdziecie nigdzie indziej. Pomysłem, który najbardziej ujął mnie za serce jest ten z duszą w kształcie zwierzęcia. Każdy z nastolatków na pewnym etapie przechodzi test, który ma zdradzić, jaki jest jego kształt duszy, a tym samym jakie moce właściwe danemu zwierzęciu otrzymuje. To z kolei wskaże skrzydło w Akademii, do którego dana osoba będzie pasować najbardziej. Loreta, główna bohaterka powieści ma pecha. I to dosłownie. Jej dusza przyjmuje kształt czarnego kota, co daje jej moc sprowadzania pecha na wszystkich wokół. Takie osoby jak ona nie miały prawa wcześniej uczestniczyć w szkoleniach. Ba, wielu twierdziło, że ich miejsce jest pod ziemią. Aby móc funkcjonować w tym świecie Loreta musi związać swoje życie ze swoim przeciwieństwem. W Akademii kimś takim jest Halen o duszy białego kota.

No powiedzcie sami, czy to nie brzmi intrygująco? Ja się zakochałam i to mimo faktu, że akcja powieści nie jest równa i nie poznajemy od razu odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas kwestie. Na początku i na końcu akcja jest szybsza, zwalnia w środku. Świat przedstawiony nie odkrywa w tej części przed czytelnikiem wszystkich swoich tajemnic. Chciałabym wiedzieć więcej, nie przeczę, bo ten nowy świat jest niezwykle intrygujący i oszałamiający. Ale, ponieważ jest to dopiero pierwsza część pierwszego tomu, logicznym jest dla mnie fakt, że nie wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania świata i działającej w nim magii mogły zostać podane od razu. Nie jest to więc z mojej strony zarzut. Mogę jedynie wyrazić ubolewanie nad tym, że nie mam pod ręką od razu kolejnej części. Szczególnie po tym, co wydarzyło się w epilogu.

Wnikając w stworzony w powieści świat od razu zderzamy się z dość zawiłym systemem polityczno-społecznym, który ma spore oddziaływanie na bohaterów powieści, z potencjalnie niebezpiecznych jednostek czyniąc ofiary, a z bezbronnych – bezwzględnych, przepełnionych nienawiścią oprawców. Jego zrozumienie nie stanowi problemu, jednak pogodzenie się z kontrolą, jaką w ten sposób sprawuje, nawet za murami Akademii, ciężko jest się pogodzić. Szczególnie, jeśli spojrzy się na losy głównej bohaterki, która po informacji o kształcie swojej duszy, którego boją się wszyscy, musi mierzyć się ze społecznym wykluczeniem. Przykro się na to patrzy i ciężko jest nie obwiniać o taki stan rzeczy skostniałego, opartego na krzywdzących przekonaniach prawa. Zwyczajnie były momenty, kiedy było mi bohaterki bardzo szkoda. W takich sytuacjach cieszyłam się, że obok jest Halen, którego działania w trudnych dla Lori chwilach były plasterkiem na moją czytelniczą duszę. Fajnie mieć w kimś tak ogromne oparcie, fajnie mieć kogoś, kto wesprze, wysłucha, doradzi i pocieszy. Równie wspaniałą, choć zupełnie różną z charakteru od Halena postacią jest jego brat Memfis. Do tej pory nie potrafię zdecydować, który z braci jest moim ulubieńcem, bo pokochałam obu. Za ich odmienność mimo tak dużego fizycznego podobieństwa, za braterską więź, której może nie było widać na pierwszy rzut oka, ale dało się ją wyczytać między wierszami. Za ich podejście do odrzucanej i nieakceptowanej przez otoczenie Lorety. Za całokształt.

Autorka dobrze sobie radzi z tworzeniem relacji między bohaterami. Wypadają przekonująco. Nic tu nie dzieje się zbyt szybko ani zbyt wolno. Relacje budują się w naturalnym tempie. Romantyczne również, jest tu typowy motyw slow burn, który zresztą bardzo lubię. Bohaterowie są prawdziwi, każdy obdarzony zestawem zalet i wad. Z łatwością można obdarzyć sympatią pozytywnych bohaterów i znienawidzić negatywnych. Są świetnie skonstruowani. Wielobarwni, nieoczywiści, bardzo ludzcy. Przy tworzeniu więzi między bohaterami autorka nie zapomniała o emocjach. Jest ich w powieści cała gama, zaczynając od radości, rozbawienia (szczególnie, jeśli głos zabiera Memfis),przez wzruszenie, współczucie, na złości na niesprawiedliwość, jaka spotyka główną bohaterkę kończąc. Ona sama, mimo doznanych krzywd, jest osobą, która się nie poddaje. Walczy o siebie, jest uparta i zdeterminowana. Pokazuje to na zajęciach, na które uczęszcza. Loreta trafia na szkolenia bojowe, dzięki czemu obserwujemy w powieści liczne treningi czy konkurencje, gdzie dobrze możemy poznać jej charakter. Sceny walk są świetnie opisane, przemyślane i wciągające.

Mogłabym pisać o tej książce w nieskończoność, bo bardzo mnie wciągnęła i bardzo mi się podobała. Jednak i tak już napisałam dużo, a chcę, abyście dali jej szansę i sprawdzili tę powieść na własną rękę. Bo zdecydowanie jest tego warta.

"Dziedziczka pecha" opowiada historię Lorety, która pewnego dnia dowiaduje się, że przynosi pecha.
Opowiada o odrzuceniu, relacjach, i walce (fizycznej oraz psychicznej).

Kocham tę książkę za jej dość specyficzny humor, który jest w 100% mój.
Kocham ją, za historię, która wciąga od samego początku i, od której nie mogłam się oderwać.
Kocham za emocje i znajomości, które nie zawsze były dobre.
Kocham za nowego męża książkowego (Hi Memfis).
Kocham za sceny, przy których musiałam wstrzymać oddech, bo bałam się co będzie dalej i za te, przy których nie mogłam przestać się śmiać.
I kocham za przygodę, która była jedną z lepszych w moim życiu.

"Dziedziczka pecha" na zawsze pozostanie w moim sercu i mam nadzieję, że i wam przypadnie do gustu.

Opowiada o odrzuceniu, relacjach, i walce (fizycznej oraz psychicznej).

Kocham tę książkę za jej dość specyficzny humor, który jest w 100% mój.
Kocham za emocje i znajomości, które...

Książka fantastyczna!
Strasznie szybko wciąga, postacie bardzo mi się podobają, jak i cały świat przedstawiony!
Nie mogę doczekać się kontynuacji :)

Książka fantastyczna!
Nie mogę doczekać się kontynuacji :)

• Kupione
  • Fantastyka | Fantasy | Science Fiction