O Ukrainie bez lukru

Estymator
2023-01-23
2023-01-23
Ukraina reportaż

Z jednej strony jest to ewidentny paszkwil. Brak tu jakiejkolwiek próby szerszego oglądu czy podjęcia wysiłku przedstawienia innych racji. Metodologia jest z pogranicza samozwańczego internetowego mądrusia i prasy gadzinowej. "Ktoś coś wiedział, nie powiedział, a to było tak". Druga strona jest taka, że przedstawione absurdy są tak bardzo "od czapy", że nie mam najmniejszej wątpliwości, że wydarzyły się naprawdę.

Bez lukru to mało powiedziane, to książka tylko o tych mniej korzystnych doświadczeniach z pracy na Ukrainie.
Książka o patologiach UA i tyle, tych z którymi miał do czynienia autor.
Do przeczytania, bo warto czasami spojrzeć na inny kraj, wówczas docenić można swój.

Książka o patologiach UA i tyle, tych z którymi miał do czynienia autor.

Wierzę w każdą opisaną w tej książce historię. Jednak moim zdaniem jej poziom jest porównywalny do poziomu reportażu Stanowskiego o Natalii Janoszek - żenujący. Dramatycznie zsubiektywizowane, napisane niechlujnym językiem, deprecjonującym każdego, kto jest Ukraińcem (kobieta w okienku to nie kobieta, a konsekwentnie "baba"),zbiór anegdotek, z których przebija na równi absurdalność Ukraińców, jak i bucera autora książki. Bez pomysłu, żadnej myśli przewodniej. Moim zdaniem w takiej formie to nie powinno pojawić się na rynku wydawniczym.

Sama prawda. Polecam.

Sama prawda. Polecam.

Jestem zirytowany antypoziomem tej książki. To kompromitacja zarówno dla autora jak i wydawnictwa. Horyzont intelektualny na poziomie przedszkola. Infantylność oraz natrętny narcyzm i arogancja są nieakceptowalne. Fakt, że autor był dyplomatą szokuje i mrozi krew w żyłach.

Jeśli mamy w Polsce takich dyplomatów, to biada nam......

Wielki Pan Dyplomata z Immunitetem napisał coś....książka to na pewno nie jest, najbliżej jej chyba do zbioru luźnych, nie połączonych ze sobą opowiastek, anegdotek. WIelki Pan Dyplomata z Immunitetem był kiedyś kimś bardzo ważnym w polskiej ambasadzie w Kijowie (no przynajmniej tak się Wielkiemu Panu Dyplomacie z Immunitetem wydaje).
I w zasadzie to tyle można się dowiedzieć z tego "dzieła"jeśli chodzi o fakty.
Choć w sumie nie....możemy się jeszcze dowiedzieć, że:
- Wielki Pan Dyplomata z Immunitetem jest fanem nielegalnych systemów operacyjnych, gier i muzyki;
- Wielki Pan Dyplomata z Immunitetem nie jest fanem przestrzegania prawa (co z tego, że jest takie prawo, kto by je przestrzegał?)
- Wielki Pan Dyplomata z Immunitetem nie ma szacunku do innych ludzi (pewnie, że można naubliżać pani w kiosku, że wolno policzyła należność za piwo, tylko czy na pewno trzeba?);
- Wielki Pan Dyplomata z Immunitetem jest wielkim panem i trzeba przed wózkiem z jego kaszojadem usuwać śnieg z pobocza i przestawiać auta;
- Wielki Pan Dyplomata z Immunitetem, sam mając Nissana, zazdrości innym lepszych aut;
A no I hit na koniec. Wielki Pan Dyplomata był podsłuchiwany (pewnie był, ale jeśli w domu wygadywał takie bzdury jak napisał w tej książce, to serdecznie współczuje każdemu, kto musiał tego słuchać). A skąd o tym wiedział? A no stąd, że bateria w zegarze mu się wyczerpywała za szybko po naprawie telewizora.

Daję jedną gwiazdkę bo Wielki Pan Dyplomata z Immunitetem jednak te literki w całość złożył, czego bym się po nim nie spodziewała.

Jeśli mamy w Polsce takich dyplomatów, to biada nam......

Krótka, ale ciekawie opowiada o patologiach życia codziennego na UA.

Krótka, ale ciekawie opowiada o patologiach życia codziennego na UA.

Autor z pozycji osoby mieszkającej tam przez kilka lat opisał różne ciekawe fakty i zdarzenia. Czasem śmieszne, czasem przerażające. Jeżeli wszystkie są prawdziwe, to rzeczywiście mainstreamowe media w Polsce robią nam wodę z mózgu - zarówno przed wojną, jak i teraz. Lektura godna polecenia.

Aż się tu zalogowałem, żeby dodać tę opinię! Jest dokładnie tak jak napisał wcześniej Mac: pod względem informacyjnym wierzę w każdą opisaną w niej historię, natomiast narracja jaką przyjął autor jest mieszanką pogardy z antyukraińskimi i antypolskimi zarazem uprzedzeniami. Ów dyplomata nazywa zajęcie Krymu "aneksją", o Majdanie pisze, że jest to wynik działań, cytuję "nieznanych większości sił politycznych". Myślę, że ze swoją narracją autor spokojnie mógłby udzielić wywiadu Sołowiowowi i zostać gwiazdą wieczoru. Jeszcze raz podkreślam, że opisywane przez autora patologie kraju postsowieckiego jak najbardziej "kupuję" i to świetna ilustracja tego, jak dużo Ukraina ma jeszcze do zrobienia w kwestii praworządności. Jednak właśnie przez takie osoby jak ów "dyplomata" przez lata mieliśmy problemy z dialogiem... no ale czego wymagać od gościa, który chwalił się, że szkalował lokalną imprezę biegową przy każdej możliwej okazji po tym jak na półmaratonie nie dostał medalu (najprawdopodobniej z winy tamtejszego bardaku lub kombinatorstwa organizatora).

Nareszcie jakaś rzetelna książka.

Nareszcie jakaś rzetelna książka.

• Audiobooki
  • 1. Książki