Jedzcie dzieci! czyli przecinek i spółka

Okładka książki Jedzcie dzieci! czyli przecinek i spółka Dominika Czerniak-Chojnacka, Elżbieta Pałasz
Okładka książki Jedzcie dzieci! czyli przecinek i spółka
Dominika Czerniak-ChojnackaElżbieta Pałasz Wydawnictwo: Dwie Siostry interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Dwie Siostry
2023-03-01
2023-03-01

Okładka książki Klechdy z podziemi Janusz Górski, Elżbieta Pałasz, Józef Wilkoń
Klechdy z podz... Janusz Górski, Elżb...
Okładka książki Słyszałem, jak sowa woła moje imię. Opowieść o Marianie Stachurskim Janusz Górski, Elżbieta Pałasz
Słyszałem, jak... Janusz Górski, Elżb...
Okładka książki Dobra robota Joanna Czaplewska, Elżbieta Pałasz
Dobra robota Joanna Czaplewska, ...

"Jedzcie dzieci" czy "jedzcie, dzieci"? Ten jeden mały element, a zmienia tak wiele! Wyraźnie pokazuje to książeczka JEDZCIE DZIECI! CZYLI PRZECINEK I SPÓŁKA Elżbiety Pałasz z ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej od wydawnictwa Dwie Siostry.

Ta niewielka w formacie książeczka, która pokazuje, jak ogromne znaczenie w naszym języku mają znaki inne, niż litery. Przecinek, nawias, dwukropek, kropka i inne. Wszystkie z tych znaków odgrywają niebagatelną rolę w języku polskim. Gdyby nie one, moglibyśmy odbierać tekst pisany czy mówiony całkiem inaczej. Znaki te są niezbędne i nie możemy o nich zapominać. A żeby to uświadomić dzieciom, a także dorosłym, którzy tę książeczkę przeczytają swoim pociechom, wydawnictwo Dwie Siostry stanęło na wysokości zadania. Każdy znak oraz jego rola opisana jest wierszykiem. Ilustracje są proste, wyraziste, niektóre bardziej w stylu kolażu, niż tradycyjnych ilustracji.

Czy w interpunkcji może być coś interesującego i zabawnego?

Książka "Jedzcie dzieci!" Elżbiety Pałasz udowadnia, że przecinki, kropki, średniki i wykrzykniki są bardzo ważne. Sposób w jaki Pani Elżbieta to robi jest niezwykle humorystyczny. Gwarantuję Wam, że jej wiersze o znakach interpunkcyjnych zapamięta każdy!

A jeśli zapamięta to może będzie stosował z głową i rozwagą i zamiast Jedzcie dzieci!” będzie jednak Jedzcie, dzieci!”

W tej książce nawiasy, dwukropki i wielokropki przeżywają przedziwne przygody. Dominika Czerniak - Chojnacka zilustrowała je po mistrzowsku. Żywiołowo i wyraziście. Powiem Wam, że jest na czym zawiesić oko. Oj jest!

A na koniec jeszcze pytanie. Jak Wasze stosunki z interpunkcją? Lubicie się czy raczej Wam nie po drodze?
Ja mam tendencje do nadużywania przecinków. A Ty.

Czy w interpunkcji może być coś interesującego i zabawnego?

A jeśli zapamięta to może będzie stosował z głową i...

Dziś chciałam Wam pokazać bardzo oryginalną książkę od @dwiesiostry

"Jedzcie dzieci!" to książka dla dzieci o interpunkcji. Na jej kolejnych stronach za pomocą melodyjnych, wpadających w ucho rymowanek, młodzi czytelnicy poznają znaki interpunkcyjne: przecinek, nawias, wielokropek, cudzysłów, średnik, wykrzyknik, myślnik, znak zapytania, dwukropek, kropkę.

Każdy kolejny znak zostaje zabawnie scharakteryzowany, pokazany w kontekście w jakim najczęściej powinien być stosowany w mowie pisanej.

I tak wykrzyknik obserwujemy podczas meczu piłkarskiego czy w wojsku, a dwukropek podczas podróży, pakowania poszczególnych rzeczy do walizki i podziwiania krajobrazów.

Myślnik skłania do myślenia, znak zapytania nagle znika, nawias spóźnia się do szkoły, a kropka potrafi wszystko zatrzymać.

"Jedzcie dzieci!" to naprawdę fajna i ciekawa pozycja. Podoba mi się, że tak mocno abstrakcyjny temat pokazuje w przystępny i prosty sposób, wręcz w formie zabawy. Wiele uroku dodają też tutaj ilustracje Dominiki Czerniak-Chojnackiej, które świetnie obrazują przytaczane przygody znaków interpunkcyjnych.

Myślę, że ta książka to wspaniałe uzupełnienie lekcji języka polskiego, które pokazuje, że nauka może być zaskakująca i inspirująca. Polecam!

Dziś chciałam Wam pokazać bardzo oryginalną książkę od @dwiesiostry

Każdy kolejny...

Nikt nie pisze jeszcze w gazetach, że makabrycznej zbrodni winny jest przecinek. Ale może warto się temu przyjrzeć, bo jak delikwent się ulotni, to okaże się, że dzieją się rzeczy niebywałe. I nagle stajemy się kanibalami - jak słusznie zauważa Elżbieta Pałasz w swojej niewielkiej, acz ważnej książce pt. Jedzcie dzieci!

Jedna z wydawniczych nowości skierowana do najmłodszych, wprowadza dzieciaki w świat znaków interpunkcyjnych. Jest to o tyle istotne, że w początkowych latach nauki czytania i poprzedzającej ją nauki liter praktycznie w ogóle nie mówi się dzieciom o obecnych w tekście znaczkach niebędących literami, a potem nagle wymaga się poprawnego ich stosowania. Może więc warto - w lekkiej i przyjemnej formie - wprowadzić najmłodszych w temat?

Mamy w tej książeczce dziesięciu bohaterów zaprezentowanych w lekkiej, wierszowanej formie: przecinek, nawias, wielokropek, cudzysłów, średnik, wykrzyknik, myślnik, znak zapytania, dwukropek i kropkę. Każdy ze znaków - niczym postać literacka - ma swoje małe wielkie przygody, zabawne, troszkę absurdalne, ciekawe, ale przede wszystkim doskonale pokazujące, jaką rolę w zdaniu dany bohater odgrywa.

W tej zabawnej historii mamy nie tylko oswojenie ze znakami, ale od razu praktyczne przykłady ich użycia w zdaniu. To istotne będzie przede wszystkim dla dzieci samodzielnie czytających, którym będzie można tę książeczkę podarować.

Ozdobą publikacji są wspaniałe ilustracje Dominiki Czerniak-Chojnackiej, która w niezwykle pomysłowy sposób uczyniła znaki interpunkcyjne elementami swoich grafik. I tak nawias staje się ciałem, cudzysłów pazurkami, a przecinek nogą postaci. Wyszukiwanie tych elementów to świetna zabawa.

Ta książeczka wydana w niewielkim formacie trochę kojarzy się z małymi kartonowymi książeczkami dla maluchów, ale w rzeczywistości jest bardzo wartościową publikacją idealną dla dzieci rozpoczynających przygodę z czytaniem. Choć wierszyki można poczytać również przedszkolakom, to wczesnoszkolniaki skorzystają na niej najwięcej. To lekka, zabawna, nieco przewrotna lektura pokazująca, jak istotną rolę w zdaniu mają znaki interpunkcyjne. Przyznam, że zachwyca mnie ogromnie.

Jedna z wydawniczych nowości skierowana do...

• Dla dzieci
  • Samodzielne
  • Dwie Siostry
  • Słów cięcie, gięcie
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Jedzcie dzieci! czyli przecinek i spółka