Okładka książki Amber i Jack. Miłość z boiska Dahlia Adler
2023-10-03
2022-06-07
2022-06-07
Piotr Cieślak
wlw queer lgbt young adult Lesbian lesbian romance romance sapphic sapphic romance

Pierwszy raz oceniam tak nisko książkę
książka ma bardzo poruszany temat LGBT. I uświadamia jak ciężko jest takim ludziom
Sam styl książki mi się podobał
Lecz strasznie długie rozdziały były, a ja średnio przepadam
A jeśli chodzi o samą okładkę to również średnio zachęca
Miałam większe oczekiwania co do tej książki lecz się przeliczyłam :/
A ocena taka, bardzo dużo wulgaryzmów, scen i tak jak wspomniałam długie rozdziały
Mam 17 lat więc uważam że jestem już za duża na taką książkę
Myśle że dla młodszych książkar będzie fajna
Sama książka jest wciągająca ale no cóż nie dla mnie
Proszę o uszanowanie mojej oceny

Pierwszy raz oceniam tak nisko książkę
Sam styl książki mi się podobał
Lecz strasznie długie rozdziały były, a ja średnio przepadam
A jeśli chodzi o samą okładkę to również średnio zachęca
Miałam większe oczekiwania co do tej książki lecz się przeliczyłam :/
A ocena taka, bardzo dużo...

Amber jest cheerleaderką i bardzo pragnie na koniec trzeciej klasy zostać kapitanką cheerleaderek. Jednak jest to bardzo trudne , ponieważ pierwszy rozgrywający zespołu futbolistów(Robbie) ginie w wypadku i ku zaskoczeniu całej drużyny oraz cheerleaderek Jego miejsce zastępuję pierwsza dziewczyna w drużynie(Jack) , która kocha futbol i jest gotowa zrobić wszystko by grać. I dlatego też przeprowadziła się do nowego miasta i uczęszcza do nowej szkoły z nowymi ludźmi i robi wszystko by Jej się powiodło mimo , że wie , że w tym sporcie nie ma miejsca dla kobiet. I już pierwszego dnia jest chłodno powitana zarówno przez drużynę jak i cheerleaderki i tylko Amber stara się być dla Niej miła , ale Jack jest dla Niej chamska przez to jak inni Ją traktują i dowiadujemy się , że Jack zostawiła w dawnym miasteczku dwoje najlepszych przyjaciół(Sage i Morgan) którzy wciąż Ją wspierają. A także , że Jej rodzina się podzieliła , bo mama przyjechała tu z nią , a Jej ojciec i bracia zostali w dawnym miasteczku i bracia przez to mają do Niej żal. Dowiadujemy się również , że Amber lubi dziewczyny , ale ukrywa to przed wszystkimi i prawdę zna tylko Jej przyjaciel(Miguel) , który jest gejem , ale również to ukrywa i oboje udają związek by nikt się ich nie czepiał. A Miguel ma chłopaka i jak się okazuję Miguel również jest w drużynie i jako jedyny nie jest chamski dla Jack , bo wie , że Robbie wcale nie był taki idealny jak wszyscy myślą i nawet go szantażował , gdy odkrył , że Miguel jest gejem. I dlatego Miguel i Amber nie należą do Jego fanów. I wiedzą , że Jack jest lepsza od Niego. A po jakimś czasie Jack przeprasza Amber za swoje zachowanie pierwszego dnia i wypowiada słowa , które sugerują podryw i jest przerażona , że Amber opatrznie to zrozumiała , ale ta zachowuję się jakby tak tego nie odebrała , a Jack prosi Ją o pomoc w poprawieniu swojej pozycji w drużynie i Amber jest w szoku , ale jednak stara się pomóc Jack i od tamtej pory dziewczyny często spędzają razem czas i bardzo szybko wychodzi na jaw , że Jack również jest lesbijką i po spotkaniach z Amber zastanawia się czy i Ona jest lesbijką , bo podczas rozmów ciągle flirtują , ale Jack ma również mętlik w głowie , bo wie , że Amber i Miguel są razem , ale nie wie że tylko udają(Amber Jej nie powiedziała) , a sama Amber stara się złączyć całą drużynę w której jest również Jej najlepsza przyjaciółka(Cara) , ale niestety nikt Jej nie słucha , a Amber nie ma odwagi otwarcie się sprzeciwić i zauważa , że to jeśli chodzi o cheerleaderki to Cara jest najbardziej cięta na Jack i za wszelką cenę chcę Ją zniszczyć. A pewnego wieczoru Amber i Jack spędzają razem czas i koniec końców zaczynają się całować i są bardzo szczęśliwe. A jeśli chodzi o mecze to mimo , że dzięki Jack drużyna po raz pierwszy wygrywa to reszta drużyny w ogóle nie uważa , że to zasługa Jack i wciąż Ją gnoją. I w trakcie tych wydarzeń Jack odkrywa dlaczego Amber i Miguel udają związek. A pewnego dnia dziewczyna ma spięcie z kilkoma chłopakami z drużyny i mimo , że wychodzi z tego obronną ręką to po tym wydarzeniu ma dość i chcę wrócić do domu , ale Amber prosi Ją by została i wyznaję , że Ją lubi i to bardzo i postanawiają pójść na randkę razem z Miguelem i Jego chłopakiem i w trakcie randki niespodziewanie odkrywają , że Cara i Robbie byli parą przez kilka miesięcy i obie są w szoku , ale dzięki temu odkryciu Amber zaczyna rozumieć czemu Cara tak bardzo uwzięła się na Jack. I zaczyna się również zastanawiać czy Jej przyjaciółka wiedziała o tym , że Robbie szantażuję Miguela. I mimo , że po randce obie są szczęśliwe i chcą spędzać ze sobą każdą chwilę Amber prosi Jack by ukrywały swój związek i twierdzi , że robi to dla Miguela , który boi się wyznać , że jest gejem , ale ukrywa przed Jack , że Miguel parę dni temu mówił Jej , że chcę się ujawnić i koniec końców to tak naprawdę Amber nie chcę się przyznawać , bo wie , że wtedy wszyscy się od Niej odsuną. Nawet Cara , która nienawidzi lesbijek , bo ma ojca pastora. Jednak Miguel i Jack podczas rozmowy odkrywają kłamstwo Amber i oboje są na Nią wściekli i przestają z Nią rozmawiać. A po jakimś czasie Miguel ostrzega Jack , że reszta drużyny planuję celowo przegrać ostatni mecz by Ją upokorzyć. I w tej samej chwili Amber spędza czas z Carą i również się o tym dowiaduję i jest wściekła i zaczyna bronić Jack , a Cara się wścieka i mówi , że zachowuję się jak zakochana lesbijka. I wtedy Amber nie wytrzymuję i wywleka sprawę Robbiego i przyparta do muru Cara wyznaję , że się spotykali i dziewczyna zaszła w ciążę , a gdy chłopak się o tym dowiedział upił się i wsiadł do samochodu pijany i zginął w wypadku i mimo , że Amber jest szkoda przyjaciółki to zarzuca Jej , że na siłę wini o wszystko Jack i po kłótni każę Jej się wynosić , a wściekła Cara wychodzi , a na pożegnanie mówi jeszcze Amber , że po szkolę na pewno z Nią nie zamieszka jak planowały i wtedy Amber zaczyna się śmiać i mówi , że Cara i tak nie chciałaby mieszkać z lesbijką i widząc zszokowaną minę Cary zamyka Jej drzwi przed nosem. I w końcu nadchodzi ostatni mecz i przed meczem Amber stara się przekonać resztę cheerleaderek(Cary nie było) by wspierały Jack , ale jedna z najważniejszych dziewczyn mówi , że nie ma zamiaru wspierać jakieś lesbijki i nim Amber coś odpowiada nagle odzywa się inna dziewczyna z drużyny , która niespodziewanie staję w obronie Jack i zarzuca reszcie homofobie i dodaję , że tylko udają , że chodzi o Robbiego. I po tej wymienianie zdań wszyscy wychodzą na boisko i faktycznie drużyna celowo przegrywa , ale Jack się nie poddaję i niespodziewanie po Jej stronie staję Miguel oraz inny chłopak z drużyny i tak naprawdę cała trójka zastępuję całą drużynę , którzy grają jak łamagi i szkoła zaczyna wygrywać i wtedy też Jack odkrywa na widowni całą swoją rodzinę i przyjaciół i wie , że to zasługa Amber i właśnie wtedy Amber z pomocą kilku dziewczyn robi specjalny układ w którym prosi Jack by poszła z Nią na bal i dziewczyny do siebie biegną i na oczach całej szkoły się całują , a po pocałunku szczęśliwa Jack wraca do gry. A następnie nadchodzi dzień balu i Jack idzie z Amber , a Miguel ze swoim chłopakiem(Całą czwórką wkraczają do szkoły) i przy wejściu spotykają najgorszych chłopaków z drużyny , którzy z nich szydzą i niespodziewanie kilka osób zaczyna bronić bohaterek , a jedno z nich nawet mówi graczom , że beznadziejnie grali i nie nadają się do sportu , ale tamci dalej są wredni i powołują się na Robbiego , ale wtedy pojawia się Cara i również zaczyna bronić bohaterek i Miguela mówiąc , że Robie wcale nie był taki wspaniały i na koniec przeprasza Jack , Amber i Miguela(Wiedziała , że jest szantażowany) , a patrząc na Amber mówi , że to Ona zawsze przy Niej była , a nie Robbie i po tym wyznaniu Amber przytula Carę , a sama Cara po chwili wychodzi , a czwórka bohaterów fantastycznie się bawi , a pod koniec Amber i Miguel zostają królem i królową balu i ich ukochani oraz wiele innych osób w szkolę plus kilka cheerleaderek ich oklaskuję , a w ostatniej scenie Amber mówi , że ma gdzieś to , że może nie zostać kapitanką drużyny , a z kolei Jack mówi , że Jej rodzina znów się złączyła i Ona i Jack zamykają się w limuzynie i przeżywają swój pierwszy raz. No i ogólnie książka się kończy. Historia jest rewelacyjna i szybko się czyta choć znów do 10 czegoś mi zabrakło. Strasznie mnie irytowało zachowanie reszty drużyny wobec Jack i mimo , że zaczęli dzięki Niej po raz pierwszy wygrywać to dalej wielbili zmarłego , który jak się okazuję był zwykłym gnojkiem. I jeszcze to celowe przegrywanie meczu. Choć na plus to , że sami się sparzyli i cała szkoła ujrzała jakie z nich ofermy. Przez większość czasu wkurzała mnie również Cara i w sumie od początku czułem , że w pewnym momencie odwróci się od Amber. I mimo , że pod koniec zapunktowała to nie jest moją ulubienicą. Na plus oczywiście Amber i Jack choć Jack polubiłem trochę bardziej , ale i tak się cieszę , że mają szczęśliwe zakończenie choć jak to bywa w takich książkach nie wiadomo co dalej się wydarzy w ich życiu. Tak samo nie wiadomo co dalej z Amber i Carą. Niby się pogodziły , ale co dalej? Tak samo jak będzie wyglądał kolejny rok bohaterek i relacja Amber z innymi cheerleaderkami , bo tylko kilka z nich Ją wspiera. Choć muszę przyznać , że ten wątek z cheerleaderkami trochę na siłę przesłodzony koniec miał. Całą książkę były podłe , a potem niespodziewanie kilka z nich staje po stronie Jack i Amber choć wcześniej nic na to nie wskazywało. To wygląda jakby autorka na siłę przyśpieszyła ten wątek by szybko zamknąć historię. Wcale bym się nie pogniewał gdyby książka była trochę dłuższa , bo tak kilka wątków nie zostało dobrze rozwiniętych. Zarówno te o których wspomniałem wyżej jak i inne np: wątek rodziny Jack

"Amber i Jack" to powieść, która niestety nie sprostała moim oczekiwaniom. Choć z pewnością da się dostrzec pewne starania autorki, ogólny efekt końcowy pozostawia wiele do życzenia.

Fabuła, opowiadająca o miłosnych perypetiach głównych bohaterów, miała potencjał, ale niestety została zagubiona w chaotycznej strukturze narracyjnej. W trakcie lektury nie udało mi się w pełni zrozumieć postaci, co sprawiło, że trudno było mi się z nimi utożsamić.

Dialogi również pozostawiały wiele do życzenia. Brakowało im naturalności i autentyczności, co wpływało negatywnie na dynamikę relacji między postaciami. Niektóre wątki były wprowadzone nagle i bez wystarczającego rozwinięcia, co sprawiło, że cała konstrukcja opowieści była nierówna.

Dodatkowo, styl pisania autorki czasami wydawał się zbyt sztuczny, co utrudniało mi głębsze zaangażowanie się w lekturę. Nie odnalazłem także wyrazistej oryginalności w kreacji postaci czy przebiegu wydarzeń.

Mimo tych mankamentów, zawsze warto pamiętać, że gust czytelniczy jest kwestią subiektywną, a niektórzy czytelnicy mogą znaleźć w tej książce elementy, które ich zainteresują. Niemniej jednak, moja ocena dla "Amber i Jack" to dwie gwiazdki. Mam nadzieję, że przyszłe dzieła Dhalii Ander przyniosą bardziej przemyślane historie i lepiej wykreowane postaci.

,,Amber i Jack. Miłość z boiska" Dahlia Adler
⭐️3/5
15+

Na wstępie zacznę od tego, że zupełnie nie rozumiem oznaczenia tej książki jako 12+. Pojawia się w niej zdecydowanie zbyt wiele wulgaryzmów oraz scen, które stanowczo nie są odpowiednie dla młodszych osób. I przyznam, że wpłynęło to dość mocno na moją końcową ocenę.

Nie jestem fanką powieści queerowych, jednak postanowiłam dać tej książce szansę i niestety trochę się zawiodłam.

Autorka według mnie w dobry sposób przedstawiła problemy, z jakimi na co dzień zmagają się osoby queer. Strach przed prześladowaniem, wykluczenie przez rówieśników i rodzinę, homofobia, a także stracenie szansy na karierę przez ujawnienie swojej orientacji lub tożsamości. Rówieśnicy Jack bez skrupułów dręczą ją za to, że jest futbolistką, która dodatkowo ma większe umiejętności niż reszta graczy. Z kolei Amber obawia się wyjawić swoją orientację, ponieważ wie, że wówczas nigdy nie zostanie kapitanką cheerleaderek. Nie może liczyć na pomoc rówieśników ani koleżanek z drużyny.

Przyznam, że chwilami przykro się to czytało, dlatego że to nie jest tylko fikcja, a takie sytuacje są na początku dziennym szczególnie w Polsce. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca i każdy człowiek ma prawo do wyrażania swoich uczuć oraz do miłości.

Polubiłam obie główne bohaterki, jednak cała ich relacja rozwijała się zbyt szybko, było sporo scen romantycznych, ale główne bohaterki mało ze sobą rozmawiały, szczególnie o swoich obawach i uczuciach. Niektóre sceny sprawiały, że miałam ochotę odłożyć książkę i nie czytać jej dalej.

Podsumowując, pomysł był dobry, jednak wykonanie nie do końca sprostało moim oczekiwaniom. Największym błędem było sklasyfikowanie książki jako +12, ja sklasyfikowałabym ją jako +15. Szczerze nie wiem, czy polecić Wam tę książkę, na pewno daje do myślenia i pomaga przemyśleć swoje podejście do pewnych spraw, więc myślę, że chociażby z tego powodu warto ją przeczytać.

,,Amber i Jack. Miłość z boiska" Dahlia Adler
⭐️3/5
15+

Nie jestem fanką powieści queerowych, jednak...

Amber i Jack. Miłość z boiska
Niestety książka nie przypadła mi do gustu. Myślę że pokochają ją osoby uwielbiające wątek zakazanej miłości.

Zuzanna Woźnicka

Zuzanna Woźnicka

Młodzieżówka opowiadająca o „zakazanej miłości” bo właśnie tak opisałabym początki zauroczenia Amber i Jack. Życie Amber przewraca się do góry nogami gdy do zespołu futbolistów dołącza nowy rozgrywający - Jack Walsh. Okazuje się jednak, że Jack to dziewczyna, przez co jej drużyna nie jest w stanie jej zaakceptować, pomimo ogromnych umiejętności jakie posiada. Historia, która pokazuje nam Dahlia Adler jest jedna z tych najsmutniejszych, patrząc poprzez pryzmat ogromnej homofobii i braku akceptacji wśród młodych osób. Docinki, które większość szkoły kierowała w stronę Jack były nie do zniesienia, przez co tak trudno było mi przebrnąć przez fabułę tej książki. Sam wątek romantyczny był nawet przyjemny, dostaliśmy happy end, na który byliśmy przygotowywani od pierwszych stron, ponieważ bohaterki bardzo szybko się w sobie zakochują i zaczynają „działać” w stronę związkową już praktycznie w pierwszych 50 stronach. Lecz wciąż nie tego się spodziewałam po tej pozycji. Pierwsza i najważniejsza rzecz, która mnie irytowała był sugerowany wiek lektury czyli +12. Absolutnie się z Tym nie zgadzam, nie jest to bajkowa powieść o miłości dla dzieci, lecz książka pełna wulgaryzmów i obelg na tle homofobicznym. Plusem na pewno jest końcowa puenta, finalnie bohaterki ujawniają się ze swoją orientacją i nie przejmują się obelgami w ich stronę, co może pokazać młodym ludziom, że nie mają się czego bać i mogą być sobą. Brakuje mi na pewno jakiegoś dodatkowego rozdziału z dalszymi losami bohaterek. Sam styl pisania autorki mnie nie urzekł, myślałam że będzie to krótka przyjemna książka, którą szybko przeczytam, lecz tak nie było. Mogę powiedzieć że przez nią wpadłam w ogromny zastój czytelniczy i czytałam ją prawie trzy tygodnie, przy okazji trochę się męcząc. Podsumowując, nie poleciłabym tej książki osobą młodszym niż 15 lat, poprzez trudny język występujący w tej książce. Na pewno jest do dobra pozycja dla fanów sportów, ponieważ tego mamy tutaj sporo i jest to opisane w naprawdę umiejętny sposób co ma się na plus dla samej autorki.

Amber chce zostać kapitnką drużyny cheerleaderek, a to oznacza że nie może się wychylać i musi podążać za tłumem. Jednak gdy w szkole pojawią się nowy rozgrywający Jack, Amber nie chce brać udziału w zniszczeniu życia nowemu zawodnikowi. Jack to tak naprawdę Jacklyn czyli dziewczyna. Amber musi zdecydować czy chce być jak wszyscy czy chce być z Jackiem.

No i ja tą książkę pochłonęłam bardzo szybko, lekka lektura na jeden wieczór w końcu ma tylko 250 stron. Historia przedstawiona przez autorkę to historia wyautowania się przed znajomymi. Oczywiście pojawiają się po drodze problemy i wiadomo nie jest cukierkowo, bo szkoła do której uczęszczają Amber i Jack aż kipi homofobią.

To książka o sporcie więc liczyłam na momenty pełnego wsparcia, ducha drużyny i innych takich rzeczy, do których jestem przyzwyczajona. Nie dostałam tego. Za to ksiazka przedstawiła toksyczne zachowania wśród sportowców. Jako że poprzedni rozgrywający zginął w wypadku, a jego miejsce zajęła dziewczyna to możecie sobie wyobrazić że nie miała najmilszego przywitania. Nie dostała też pełnej akceptacji, co więcej każdy podkładał jej kłody pod nogi i gdy drużyna powinna się jednoczyć to ona była zawsze wykluczona. Musiała udowodnić swoją wartość.

Wiecie nie była to najlepsza książka jaką czytałam ale nie była też najgorsza. Miło spędziłam przy niej czas mimo że nie zmieniła mojego życia. Totalnie irytowały mnie wszystkie postacie poboczne oprócz Miguela. Jeżeli chcecie przeczytać coś o osobach lgbt, które boją się wyjść z szafy to zdecydowanie polecam.

No i ja tą książkę...

[ 𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐛𝐚𝐫𝐭𝐞𝐫𝐨𝐰𝐚: @wydawnictwo.beya ]

Kiedy tylko po raz pierwszy zobaczyłam okładkę tej książki, liczyłam na równie uroczą treść co jej wygląd zewnętrzny. Na te myśli nakierował mnie również sugerowany wiek, od którego można sięgnąć tę pozycję. Niestety, z czasem, kiedy zaczytywałam się w jej kolejnych stronach – mocno się rozczarowałam.

Już od drugiego rozdziału, czułam, że nie polubię się z tą lekturą. Miałam wrażenie, że książka została napisana na szybko; wiele rzeczy było niedopracowanych, a fabuła działa się niesamowicie szybko. Kiedy na początku wszyscy się nie polubiły, tak na czterdziestej stronie główne bohaterki były już w sobie zakochane. Właściwie jest to dla mnie główny minus tej pozycji. Myślę, że zyskałaby ona dużo, gdyby cały jej tok nie został poprowadzony tak szybko i jednocześnie chaotycznie.

Bohaterowie, według mnie, również pozostawiali wiele do życzenia – każdy z nich zmieniał decyzje co pięć stron. Nie mogłam zrozumieć, kto dla kogo jest przyjacielem, a kto wrogiem. Samo ich wykreowanie i pokazanie jak ciężko jest dopasować się do reszty zespołu nie przeszkadzało mi aż w tak dużym stopniu. Autorka podkreśliła jak ciężko jest być dziewczyną, która kocha futbol i do jak wielu poświęceń zdolna była Jack. W książce możemy spotkać się również z jej poczuciem winy, które w głównej mierze spowodowane jest przeprowadzką do innego miasta i zostawienie w innym połowy rodziny z przyjaciółmi.

Sam styl pisania autorki był lekki, przez tempo rozgrywania się akcji miałam wrażenie, że książkę przeczytam na jednym posiedzeniu (czytałam ponad miesiąc, z wielkimi przerwami). Jeśli mam być szczera to uważam, że pióro Dahlii Adler skierowane jest głównie do młodszej, mniej doświadczonej w czytaniu, grupy odbiorców. Wydaję mi się, że na początek historii z czytaniem jej styl jest idealny. Niekoniecznie już ta książka i jej wielokrotne powiązania do cielesności.

Największym plusem jaki zauważyłam w tej książce to research jaki autorka musiała zrobić o futbolu. Te wszystkie informacje, style gry i taktyki zostały świetnie wprowadzone w fabułę i pomimo, że nie interesuję się sportem, to one najbardziej mnie zaciekawiły i zachęciły do dalszej lektury.

[ 𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐛𝐚𝐫𝐭𝐞𝐫𝐨𝐰𝐚: @wydawnictwo.beya ]

Już od drugiego rozdziału,...

Młodzieżówka z wątkiem sportowym i poruszająca trudne tematy LGBT+
Książka napisana w bardzo prostym języku wiec dla młodszych czytelników idealna.Przyznam się ze początek był nudny i nie wiele się działo lecz po kilku rozdziałach akcja się rozkręciła i czytanie stało się przyjemne oraz szybkie.Pojawiły się momenty które były naprawdę urocze a same bohaterki były dobrze wykreowane.Kolejnym plusem jest to ze autorka w bardzo dobry sposób przedstawiła bohaterów jako osoby queer oraz proces dążenia do swoich celów i zaakceptowanie siebie takim jakim się jest.
Koniec z końców uważam ze książka była dobra i jeśli ktoś zaczyna swoją przygode z czytaniem oraz lubi wątek wlw to zachęcam do zapoznania się z historią futbolistki i dziewczyny z pomponami.

Młodzieżówka z wątkiem sportowym i poruszająca trudne tematy LGBT+

Amber marzy, by w następnym roku objąć stanowisko kapitanki drużyny cheerleaderek. Daje z siebie wszystko, jednak ciężko jest dopingować zespół, który stracił swojego pierwszego rozgrywającego w tragicznym wypadku samochodowym. Ciężej jeszcze jest zaakceptować fakt, że jego miejsce ma zająć niejaka Jack (Futbol i dziewczyna?!).
Jack poświęciła wszystko, by móc uprawiać ten sport - przeprowadziła się do obcego miasta, zmieniła szkołę, opuściła swoją rodzinę i najlepszych przyjaciół. Spodziewała się, że będzie jej ciężko zasymilować się z nowym otoczeniem, jak i zaakceptować aktualne położenie w życiu - jednak futbol jest dla niej więcej, niż istotny, więc zaciska zęby i walczy o swoje marzenia.

Książkę czytało mi się dobrze od początku do końca, pomimo ciężkich tematów, które w niej wystąpiły (homofobia, mizoginia, odtrącenie, dyskryminacja, radzenie sobie ze śmiercią). Trudno przełknąć jest fakt, że sytuacje zawarte w tej historii nie są jedynie fikcją literacką, a rzeczywistością wielu ludzi na tym świecie. Polubiłam główne bohaterki oraz Miguela. Reszta towarzystwa doprowadzała mnie do potężnej irytacji swoimi zachowaniami, przepełnionymi niedorzecznością i nieuzasadnioną nienawiścią. Historia czasem była przytłaczająca, częściej jednak emanowała tymi pozytywnymi emocjami. Podobała mi się kreacja osób queer, ich relacje między sobą, wątek wlw, odkrywanie tego, kim się naprawdę jest, ukazanie miłości do sportu.

Niezrozumiałe jest dla mnie jednak oznaczenie wiekowe tej książki (12+). Za dużo w niej wulgaryzmu, nieodpowiednich scen, jak i niestosownego słownictwa, jak na tak niski próg lat. Jest to pozycja przeznaczona dla nieco starszych czytelników, mających co najmniej 15/16 lat. Wpłynęło to dosyć mocno na moją końcową ocenę, ponieważ gdyby wiele opisów i dialogów zostało z tej książki usuniętych, czytałoby się ją o wiele przyjemniej, a ja sama mogłabym ją nazwać miłą i uroczą. Nie spodobało mi się również zakończenie - oczekiwałam, że w epilogu dowiem się jak dalej potoczyły się losy głównych bohaterów i czy ich sportowe, jak i edukacyjne marzenia się w końcu ziściły - a otrzymałam wątpliwej jakości wstęp do sceny erotycznej. Po co? Nie wiem.

Całość oceniam 6/10. Książkę czytało się dobrze i szybko, ale nie jest to pozycja obowiązkowa.

Jack poświęciła wszystko, by móc uprawiać ten...

• Współpraca recenzencka
  • Idą do mnie (kupione)