rozwińzwiń

Zachwiana hierarchia. Pomieszanie pojęć i przyczyny kryzysu w Kościele

Okładka książki Zachwiana hierarchia. Pomieszanie pojęć i przyczyny kryzysu w Kościele Jan P. Strumiłowski OCist
Okładka książki Zachwiana hierarchia. Pomieszanie pojęć i przyczyny kryzysu w Kościele
Jan P. Strumiłowski OCist Wydawnictwo: Esprit religia
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Esprit
Data wydania:
2022-05-16
Data 1. wyd. pol.:
2022-05-16
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367291071
Tagi:
religia
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
13
7

Na półkach:

Szkoda, że się nie da ustawić oceny 0. To jest wykład świeżo upieczonego doktora teologii fundamentalnej, tak naprawdę kontynuatora konserwatywnej gałęzi katolicyzmu. Nie uznającej niczego poza wiarą chrześcijańską, jednym słowem religijnego fundamentalisty.

Wyrywek, który powinien skutecznie zniechęcić wszystkich do czytania tej pozycji:
"W świetle Ewangelii to, co światowe, staje się czytelne
w całej prawdzie. I bywały momenty, w których Kościół
rozpoznawał w świecie elementy własnej prawdy – nie ulegał jednak
pokusie uznania obcych kultur czy religii za alternatywne miejsca
tego bogactwa, które sam posiadał. Raczej uważał te elementy za
nasiona Logosu, które poprzez akt stwórczy rozsiane są po całym
świecie. Sama obecność owych ziaren prawdy nie skłaniała również
nigdy Kościoła do uznania religii czy kultury, w której te nasiona
znaleziono, za równorzędnego partnera do budowania jedności
i wzajemności. Uważano, że te promienie prawdy przygotowywały
ową kulturę czy religię do przyjęcia pełni prawdy."

Skrót książki: Chrystus objawił prawdę i nikt z tym nie ma prawa dyskutować, a obecna hierarchia kościelna, źle robi, że się nagina do ludzkości.

Szkoda, że się nie da ustawić oceny 0. To jest wykład świeżo upieczonego doktora teologii fundamentalnej, tak naprawdę kontynuatora konserwatywnej gałęzi katolicyzmu. Nie uznającej niczego poza wiarą chrześcijańską, jednym słowem religijnego fundamentalisty.

Wyrywek, który powinien skutecznie zniechęcić wszystkich do czytania tej pozycji:
"W świetle Ewangelii to, co...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
209
203

Na półkach:

Chrześcijaństwo mierzy się z kryzysem. Prawdopodobnie wielokrotnie słyszeliśmy takie stwierdzenie i zdaje się ono być prawdziwe, przynajmniej w przypadku tzw. „świata Zachodu”. Globalnie rzecz ujmując wciąż wiele osób przyjmuje wiarę w Jezusa Chrystusa jako osobistego zbawiciela. Dzieje się to głównie w krajach afrykańskich oraz w Azji, gdzie wiąże się to nawet z prześladowaniami religijnymi. W tym samym czasie jednak w Europie i Ameryce Północnej kościoły chrześcijańskie pustoszeją. Można to ignorować, ale trudno ten fakt przeoczyć.

„ŻEBY UZDROWIĆ KOŚCIÓŁ, NALEŻY OCZYŚCIĆ GO Z PATOLOGICZNYCH DUCHOWNYCH”

Jan P. Strumiłowski postanawia się z tym zagadnieniem zmierzyć. Jego książka stoi w opozycji do zamiatania problemów pod dywan. Podoba mi się to, że otwarcie pisze o bolączkach. Nie ucieka od niewygodnych tematów. W pierwszym rozdziale („Sól, która traci smak”) wyciąga na światło wiele z tego co zarzuca się dzisiejszemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu. Tu potrzebne jest doprecyzowanie, że należący do zakonu cystersów Jan Strumiłowski nie tyle odnosi się w swojej książce do kryzysu chrześcijaństwa, co właśnie do problemów z jakimi boryka się katolicyzm. Podtytuł jego książki jest najlepszym streszczeniem całej jej treści: „Pomieszanie pojęć i przyczyny kryzysu w Kościele”.
Punktem wyjścia rozważań autora jest zwrócenie uwagi czytelnika na to, że w obecnym czasie wiele kwestii jest opacznie pojmowanych. Skutki są mieszane z przyczynami. To co jest dziś widocznym problemem kościoła, często przedstawia się jako katalizatory kryzysu, podczas gdy (przynajmniej według optyki autora) jest to już pokłosie wcześniej popełnionych błędów.

„Najgorszym objawem (kryzysu) są jednak nie tyle same skandaliczne grzechy duchowieństwa, ile brak reakcji ze strony przełożonych, a czasami reakcje nieewangeliczne, polegające na ukrywaniu sprawców obrzydliwych przestępstw. Żeby uzdrowić Kościół, należy oczyścić go z patologicznych duchownych. Kościół winien więc dokonać oczyszczenia poprzez samooskarżenie”.

W wielu miejscach książka Jana Strumiłowskiego przyjmuje ton oskarżycielski. Nie chodzi tu o nieuzasadnioną krytykę. Autor po prostu widzi chore miejsca, i otwarcie o tym pisze - nie aby zadać ból, ale aby rozpocząć proces uzdrowienia. Postawienie właściwej diagnozy zawsze powinno być pierwszym krokiem przed wdrożeniem leczenia. Jestem przekonany, że o ile „Zachwiana hierarchia” zostanie przeczytana i poważnie potraktowana w gronie tych, którzy mają moc zmienić cokolwiek w kościele – książka ta przysłuży się dobru. Zgadzam się z autorem, że Kościół winien dokonać oczyszczenia. Powiem więcej – Kościół stale powinien się oczyszczać i trwać w czystości – tylko wtedy będzie prawdziwym Kościołem.

W OBRONIE KOŚCIOŁA

Ten kto planuje sięgnąć po „Zachwianą hierarchię” aby doładować sobie magazynek pociskami wymierzonymi przeciwko kościołowi srogo się rozczaruje. Autor sam siebie postrzega jako sługę Kościoła i choć nie neguje trwającego (a nawet przybierającego na sile) kryzysu, to jednak jest obrońcą, a nie napastnikiem. Zło nazywa złem, ale w Kościele widzi dobro, które pochodzi nie z tego świata, ale od samego Boga. Właśnie to napięcie między tym co ze świata i tym co spoza świata jest osią rozważań Jana Strumiłowskiego.

Prawdziwy Kościół ma pozaziemskie korzenie. Dlatego nie podlega też wielu ziemskim prawom. Dzięki temu również posiada odpowiedzi, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Kryzys z jakim dziś się mierzy wynika w dużej części z tego, że próbuje dopasować się do naszych czasów, tracąc przy tym swoją prawdziwą tożsamość:

„Cóż jednak ma nam do zaoferowania duchowość, która nie wyrywa nas ponad to, co ludzkie, a jedynie pielęgnuje, hołubi i temu sprzyja? Czy nie brzmi to jak pogaństwo? Cóż ma nam do zaoferowania życie duchowe, jeśli maksymalizuje nasze naturalne życie doczesne, lecz nie jest w stanie wprowadzić nas w życie Boga? Czy religia w ten sposób nie staje się dokładnie tym samym, co ma nam do zaoferowania świat, jedynie przyobleczonym w konwencję duchową? Czy duchowość w takiej perspektywie nie staje się rzeczywiście czymś absurdalnym, co prędzej czy później będzie musiało skapitulować?”

Przez kolejne rozdziały autor wskazuje na wielką wartość jaką kryje w sobie Kościół – skarb, który pochodzi nie z tego świata. Bóg oferuje odpowiedzi, których nie znajdziemy w nauce. Oferuje prawdziwą wolność i szczęście, a nie jedynie imitację tychże. Większość z szesnastu rozdziałów książki oparta jest o swoistą dychotomię, w której zmuszeni jesteśmy funkcjonować: „Psychologia i duchowość”, „Doskonałość i ludzkie aspiracje”, „Kościół i świat”, „Rozum i wiara”, „Religia i kultura”, „Miłość Boska i ludzka”, etc.

WERDYKT

„Zachwiana hierarchia” to lektura bardzo wartościowa, którą szczerze polecam. Nie ustrzegła się jednak kilku mankamentów. W moim odczuciu autor niepotrzebnie wielokrotnie powtarza te same myśli. Wyraża je innymi słowami, ale de facto wciąż forsuje swoją tezę, którą postawił już na początku książki. Z tego powodu lektura momentami była dla mnie nużąca. Otrzymujemy morze tekstu podzielone na rozdziały, ale nie pogniewałbym się na większą ilość akapitów, podkreślenie głównej myśli czy wprowadzenie czytelniejszej struktury.

Nie zmienia to jednak moich ciepłych odczuć względem tej lektury. Cieszę się, że się z nią zmierzyłem. Fragmenty zdecydowanie zachęciły mnie do pogłębionej refleksji. Na niektóre kwestie spojrzę z nieco innej perspektywy niż dotychczas. Autora czyta się dobrze – używa zrozumiałego języka i trafnych ilustracji. Chętnie w przyszłości wrócę do kolejnych jego książek.

Chrześcijaństwo mierzy się z kryzysem. Prawdopodobnie wielokrotnie słyszeliśmy takie stwierdzenie i zdaje się ono być prawdziwe, przynajmniej w przypadku tzw. „świata Zachodu”. Globalnie rzecz ujmując wciąż wiele osób przyjmuje wiarę w Jezusa Chrystusa jako osobistego zbawiciela. Dzieje się to głównie w krajach afrykańskich oraz w Azji, gdzie wiąże się to nawet z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
348
144

Na półkach: ,

To jest genialna pozycja, "must have" dla każdego współczesnego katolika. Niebywała pomoc we właściwym rozumieniu katolicyzmu. Wyjaśnienie dogmatów i ich zasadności, ukazanie istoty i priorytetów naszej wiary (miłość Boga) i obalenie wielu współczesnych przekonań dotyczących zbawienia typu "wystarczy być dobrym człowiekiem" czy też "przez ofiarę Chrystusa wszyscy zostali automatycznie zbawieni".
Książka, do której będę niejednokrotnie wracać.
Gorąco polecam!
Tytuły rozdziałów:
1. Sól, która traci smak
2. Psychologia i duchowość
3. Doskonałość i ludzkie aspiracje
4. Dogmat i zbawienie
5. Doktryna i dyscyplina
6. Kościół i świat
7. Reforma i tożsamość
8. Rozum i wiara
9. Wiara i poglądy religijne
10. Prawo, Duch i ciało
11. Rytualizm a kult w Duchu i prawdzie
12. Uczynki i łaska
13. Religia i kultura
14. Miłość Boska i ludzka
15. Jezus historii, Chrystus wiary czy Syn Boży ten sam na wieki
16. Czymże ją posolić

To jest genialna pozycja, "must have" dla każdego współczesnego katolika. Niebywała pomoc we właściwym rozumieniu katolicyzmu. Wyjaśnienie dogmatów i ich zasadności, ukazanie istoty i priorytetów naszej wiary (miłość Boga) i obalenie wielu współczesnych przekonań dotyczących zbawienia typu "wystarczy być dobrym człowiekiem" czy też "przez ofiarę Chrystusa wszyscy zostali...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    22
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    2
  • KATOLICYZM: Wiedza
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • Chrześcijaństwo
    1
  • 2023
    1
  • W kolejce
    1
  • Do kupienia
    1
  • - Ostrowiec
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zachwiana hierarchia. Pomieszanie pojęć i przyczyny kryzysu w Kościele


Podobne książki

Przeczytaj także