Kadra oficerska armii koronnej w drugiej połowie XVII wieku

Okładka książki Kadra oficerska armii koronnej w drugiej połowie XVII wieku Marek Wagner
Okładka książki Kadra oficerska armii koronnej w drugiej połowie XVII wieku
Marek Wagner Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek historia
historia
Wydawnictwo Adam Marszałek
1992-01-01
1992-01-01
wojna wojsko armia historia historia militarna

Ciekawa, chociaż specyficzna pozycja. Na pewno nie jest łatwa do czytania. Z powodu wielu tabel i danych można wręcz nazwać ja historyczno-statystyczną. Za to nadaje się świetnie jako źródło wiedzy, którą przetworzyła dla czytelników autor.
Nie sposób nie docenić jego mrówczej pracy, pozyskania z wielu oryginalnych źródeł danych dotyczących poszczególnych osób i jednostek, a następnie niepoukładania ich i skatalogowania, według kryteriów problemowych, np. kryteria narodowościowe, wyznaniowe, stanowe, geograficzne i inne.
Dzięki tej pozycji czytelnik może poznać zatem drogi zawodowe oficerów poszczególnych formacji w okresie pełnym bitew (często wygrywanych) i wojen (niestety, gównie przegrywanych). Pozycja jest trudna do czytania od A do Z, ale świetnie nadaje się jako źródło konkretnej wiedzy, do sięgania i sprawdzania. I tak należy ją traktować.

• Nowożytność
  • Historia wojskowości

Dodaj cytat z książki Kadra oficerska armii koronnej w drugiej połowie XVII wieku