rozwińzwiń

Polska zaraz po wojnie

Okładka książki Polska zaraz po wojnie praca zbiorowa
Okładka książki Polska zaraz po wojnie
praca zbiorowa Wydawnictwo: Agora Cykl: Wszystkie barwy PRLu (tom 7) historia
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Wszystkie barwy PRLu (tom 7)
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326834271
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
464
464

Na półkach:

Ciekawy opis powojennej Polski. Analiza z różnych punktów widzenia: dostępności dóbr, pracy, polityki, partyzantki, sztuki, architektury itp. Bardzo ciekawe i nieobarczone komunistyczno ideologicznym sposobem spojrzenia. Jedynie ta architektura i urbanistyka na końcu mnie rozczarowała, gdyż w zasadzie poświęcona była Warszawie, a przecież inne miasta też się odbudowywały. Niektóre kilkadziesiąt lat (Głogów, Elbląg...)

Ciekawy opis powojennej Polski. Analiza z różnych punktów widzenia: dostępności dóbr, pracy, polityki, partyzantki, sztuki, architektury itp. Bardzo ciekawe i nieobarczone komunistyczno ideologicznym sposobem spojrzenia. Jedynie ta architektura i urbanistyka na końcu mnie rozczarowała, gdyż w zasadzie poświęcona była Warszawie, a przecież inne miasta też się odbudowywały....

więcej Pokaż mimo to

avatar
804
804

Na półkach: , ,

92/180/2022
Wyzwanie LC lipiec 2022 – Chuda książczyna
Tak jak już pisałam przy okazji tomu 4 tej serii („Szare na złote, czyli Polak potrafi”),nie wszystkie są dla mnie równo interesujące. Ten tom wciąga mniej, ale nie dlatego, że kiepsko jest napisany. Po prostu lata 40-te i 50-te, bezpośrednio po wojnie to niezbyt bardzo mój konik (pewnie to samo napiszę przy okazji „Polska, gola!”, który jeszcze przede mną). Dla zainteresowanych tym okresem książka będzie świetna: mamy o urządzaniu się zaraz po wojnie (jeszcze przed limitami metrażu na osobę),o egzekucjach Niemców i volksdeutschów (szczególnie tych, którzy pracowali w obozach, więc można powiedzieć, że sobie na taką karę zapracowali),o oporze w stosunku do nowej władzy, czyli ludziach z lasu, o wielkich falach ludzi przenoszonych ze wschodniej Polski na zachód, razem z naszymi granicami, o wyborach z 1947 r., w których skala fałszowania i jego metody są zadziwiające, o kułakach, prywaciarzach i bumelantach, czyli największych wrogach ludu pracującego miast i wsi, a z drugiej strony – o brygadach „Służby Polsce”. A na deser powojenna architektura i odbudowa stolicy.
Okropnie mnie wkurzył rozdział „Szaber Ziem Odzyskanych”. Wiedziałam, że cegły jechały na odbudowę Warszawy (także z rozbiórek budynków w przyzwoitym stanie),że się wybierało z opuszczonych domów, co popadnie, ale że na taką skalę – nie miałam pojęcia. Wyposażenie warsztatów i fabryk, dzieła sztuki, maszyny drukarskie, tramwaje, tory kolejowe, nawet zwierzęta z wrocławskiego ZOO (z których duża część wymarła, zapewne wskutek przeprowadzi do Łodzi, Krakowa czy Poznania). W poznańskim Muzeum Instrumentów Muzycznych jest nawet klawesyn, zakupiony przez Muzeum od syna muzyka, który z kolei instrument ten kupił od szabrownika. Zbiór kafli z Ząbkowic Śląskich pojechał do zamku w Malborku (hmm, z jednych ziem odzyskanych do drugich). Dojny Śląsk, się mówiło wtedy. Zresztą co tu się wywnętrzać, jeśli ten fakt mówi wszystko: „Aby uzyskiwać więcej cegieł, zamknięta została Wrocławska Dyrekcja Odbudowy, a w jej miejsce powstało Miejskie Przedsiębiorstwo Rozbiórkowe, zatrudniające 1800 osób.”

92/180/2022
Wyzwanie LC lipiec 2022 – Chuda książczyna
Tak jak już pisałam przy okazji tomu 4 tej serii („Szare na złote, czyli Polak potrafi”),nie wszystkie są dla mnie równo interesujące. Ten tom wciąga mniej, ale nie dlatego, że kiepsko jest napisany. Po prostu lata 40-te i 50-te, bezpośrednio po wojnie to niezbyt bardzo mój konik (pewnie to samo napiszę przy okazji...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    6
  • 2021
    1
  • Posiadam
    1
  • Nowe serie kontynuacja
    1
  • 1. Ebook'i
    1
  • 📚︎ Posiadam
    1
  • 2024/05
    1
  • Historyczne
    1
  • BIBLIOTEKA CZYTNIK INKBOOK - SPRĘŻYNKA
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polska zaraz po wojnie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne