Grecja i Rzym na wojnie

Napoleon V
2021-01-01
2021-01-01
histora starożytność wojskowość Rzym Grecja Macedonia bitwy kampanie Napoleon V

Adrian Goldsworthy napisał w przedmowie, że łatwiej prowadzi się zajęcia ze studentami pokazując jedną z ilustracji Connolly'ego. Po lekturze nie dziwię się, że ten historyk wygłosił taką opinię, bo "Grecja i Rzym na wojnie" to pod wieloma względami znakomite dzieło. Przede wszystkim rzadko zdarza się, żeby ilustracje tak fantastycznie uzupełniały tekst. Autor przedstawia sztukę wojenną Greków i Rzymian od 800 p.n.e. do 500 n.e. - przeważnie jest to opis najważniejszych wydarzeń wojennych, krótka charakterystyka danej armii oraz ukazanie jej uzbrojenia. Do tego omówiono jeszcze wojny morskie oraz sztukę oblężniczą i fortyfikacje. Poziom szczegółowości jest różny, w zależności od omawianego okresu, bo Connolly dokonał niezwykłej wręcz rekonstrukcji starć podczas wojny grecko-perskiej oraz pochodu Hannibala do Italii. Lektura tych fragmentów to istna rozkosz, bo autor odwiedził opisywane miejsca, przedstawił materiał fotograficzny, zasugerował prawdopodobne trasy przemarszów wojsk oraz przeniósł to wszystko na mapy. Krótko mówiąc - kapitalna robota. Przyjemnie się też czyta o antycznym uzbrojeniu, kiedy obok tekstu mamy bogaty materiał ilustracyjny oparty w dużej mierze na wykopaliskach archeologicznych. Ponadto, autor na rysunkach rekonstruuje taktykę walczących wojsk, ich ustawienie w marszu czy podczas obozowania oraz przedstawia antycznych wojowników. Podobało mi się również, że autor w tekście nawiązuje do własnych prób i doświadczeń związanych z odtworzeniem dawnego uzbrojenia. Nie dziwię się, że mimo upływu lat, ta pozycja uchodzi wśród czytelników za ikoniczną. Jeśli chce się komuś zaszczepić miłość do antyku, to w prezencie powinno mu się podarować pracę Connolly'ego.

Klasyczna pozycja, której fragmenty przed laty wydane zostały w Polsce jako dwa tomy z serii "Tak żyli ludzie". Dzisiaj nie robi już może takiego wrażenia, bo m.in. dzięki licznym zeszytom wydawnictwa Osprey Publishing przyzwyczailiśmy się do efektownych ilustracji przedstawiających antycznych wojowników. Mimo wszystko praca Connolly'ego wciąż ma sporą wartość, nie tylko sentymentalną. Dociekliwość a w niektórych obszarach drobiazgowość autora, jego liczne odwołania do własnych badań terenowych oraz eksperymentów z replikami uzbrojenia budzą uznanie i zarazem budują zaufanie do wyciąganych przez niego wniosków. Trzeba jednak wiedzieć, że autor rozwodzi się w swojej książce nad tematami szczególnie go interesującymi a po macoszemu traktuje kwestie mniej go zajmujące. W efekcie np. cała wojna peloponeska objętościowo zajmuje tu mniej miejsca niż przejście Hannibala przez jedną z apenińskich przełęczy. W ogóle jest to praca przede wszystkim o uzbrojeniu, organizacji i taktyce a w znacznie mniejszym stopniu o samej historii antycznych wojen. To ostatnie to moim zdaniem jednak żaden problem, bo książek na ten temat nie brakuje na rynku.

Bardzo ciekawa pozycja. Dokładne ilustracje, rzetelne podparcie zarówno dokonaniami archeologicznymi, jak i dyskursem zapisanym w literaturze antycznej. Ciekawe spostrzeżenia, stanowiące kompendium wiedzy o teorii wojny w ścięcie attyki u cesarstwa rzymskiego.

• Starożytność
  • Rzym, Bizancjum