Peter Schmeichel. Numer jeden

Okładka książki Peter Schmeichel. Numer jeden Jonathan Northcroft, Peter Schmeichel
Okładka książki Peter Schmeichel. Numer jeden
Jonathan NorthcroftPeter Schmeichel Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
One: My Autobiography
Sine Qua Non
2021-11-24
2021-11-24
Bartosz Sałbut
schmeichel piłka nożna sport autobiografia Dania futbol bramkarz literatura faktu

Okładka książki Klub Jonathan Clegg, Joshua Robinson
Klub Jonathan Clegg, Jos...
Okładka książki Włodzimierz Szaranowicz. Życie z pasją Włodzimierz Szaranowicz, Marta Szaranowicz-Kusz
Włodzimierz Sz... Włodzimierz Szarano...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06 Paweł Czado, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Lech Jarosz, Izabela Koprowiak, Tomasz Łapiński, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Piotr Żelazny
Kopalnia - szt... Paweł Czado, Piotr ...
Okładka książki Matti Nykänen. Życie to bal Marko Lempinen, Jussi Niemi
Matti Nykänen.... Marko Lempinen, Jus...

Oto podwójna okazja do świętowania: wpis nr 800, a jednocześnie 90 notka poświęcona książce piłkarskiej. Laureatem okazała się autobiografia bodaj najsłynniejszego bramkarza w dziejach Danii, a może i najlepszego w historii futbolu europejskiego ? Jeżeli o mnie chodzi, to zawsze wysoko oceniałem wkład Petera Schmeichela w osiągnięcie Mistrzostwa Europy, tak samo jak niepodważalne są jego osiągnięcia w barwach Manchesteru United. W pewnym stopniu jest to paradoksalnie także polski sukces, gdyż ojciec bramkarza był Polakiem. Przez lata był to temat tabu, zdawkowo przypominano nietypowe jak na Duńczyka drugie imię (Bolesław). Dzieje Antoniego Schmeichela są powikłane, chyba też jego syn miał problem w jaki sposób nakreślić sylwetkę swojego ojca. Tym większy szacunek, że podjął rękawicę (nomen omen).
Zaskakujące, ale to jedna z ciekawszych i bardziej zajmujących sportowych autobiografii. Być może czas pandemii korzystnie wpłynął na dobór wspomnień do tej obszernej publikacji. Na szczęście nie dominuje samozadowolenie z własnych osiągnięć, jako piłkarz Schmeichel daleki jest od gloryfikowania swoich kolegów, lecz gdy trzeba potrafi dowartościować postacie stojące trochę w drugim planie (Ole Gunnar Solskjaer czy Richard Möeller Nielsen).
Odbrązawia pamiętny rok 1992, kiedy kadra Danii rzekomo została nagle odwołana z urlopu, niezwykle ciepło pisząc o architektach tego sukcesu. Z ogromnym szacunkiem odnosi się do anonimowych (z punktu widzenia kibica) pracowników Manchesteru United. To również bodaj pierwsza biografia, w której zawodnik pisze tak otwarcie o swoich kontuzjach i stanie zdrowia. Jeżeli miałbym wskazać słabsze punkty, to nieco chaotyczne ostatnie dwa rozdziały, poświęcone w większym stopniu rodzinie. Trochę przeszkadza też rozdzielnie kariery klubowej od reprezentacyjnej. Niezależnie od powyższego, bardzo zacna autobiografia, bez tanich sensacji i zbytniego zadufania, godna polecenia.

Oliver Kahn, Edvin van der Sar, Fabien Barthez, Santiago Canizares, Gianuluigi Buffon. Co ich łączy z Peterem Schmeichelem? Wszyscy byli graczami z najwyższej półki.

Piotr Bolesław Schmeichel jest synem polskiego emigranta. W swojej książce przedstawił nam kulisy swojej pracy. Opisał nie tylko najlepsze mecze w swej karierze, ale i to co działo się po nich i między sezonami. Widać wyraźnie, że pisał ją dojrzały facet, który nie chodzi codziennie na treningi bramkarskie. Opowiedział też jak się starzeje jako były bramkarz. Nie uświadczymy tu porad dla młodych bramkarzy, bo Schmeichel nie rozpisuje się o swoich treningach. Skupia się na relacjach z ludźmi i wystawia laurki poszczególnym osobom.

Polecam tę autobiografię każdemu kto zastanawia się na co narzeka mistrz Europy z klubem i reprezentacją. Miło było poczytać o piłkarzach, których się podziwiało jako dziecko. Dodam od siebie Gabriela Batistutę, bo tylko jego nazwiska tu zabrakło.

Zaczęło się od występów w Gladsaxe, następnie było Hvidovre IF, później wypłynięcie na szerokie wody w Brøndby IF, aż w końcu niezliczone sukcesy w barwach Manchesteru United. Peter Schmeichel to bez wątpienia jeden z najbardziej utytułowanych bramkarzy w historii futbolu. Jego sukcesy, a przede wszystkim znakomite występy na europejskich boiskach, do dzisiaj uznawane są za maestrię okraszoną nutą geniuszu. Pod koniec ubiegłego roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się autobiografia legendy duńskiego i europejskiego futbolu.

W początkowych fragmentach swojej autobiografii Peter Schmeichel opowiada o swoim dzieciństwie, polskich korzeniach, pierwszych krokach w świecie piłki nożnej, czyli wszystkim tym, co ukształtowało jego osobowość. Czasem jest poważnie, a czasem zabawnie. Schmeichel w bardzo ciekawy sposób opisuje przebieg swojej zawodowej ścieżki oraz mówi o motywach, które nim kierowały.

Czytając autobiografię Duńczyka można dojść do wniosku, że widzimy w niej jednego człowieka w dwóch odsłonach. Jedna z nich to młody perspektywiczny bramkarz, który szuka swojej drogi, popełnia błędy, ale niezrażony prze naprzód, a druga to były piłkarz, z naciskiem na były. Schmeichel bardzo dokładnie opowiada o decyzjach, które podejmował, także o tych, które z perspektywy czasu ocenia źle. Nie żałuje ich jednak, ale można odczuć wrażenie, że gdyby dzisiaj miał dokonywać pewnych wyborów, to prawdopodobnie postąpiłby inaczej niż kilkadziesiąt lat temu. Ten dojrzały mężczyzna wie, że w życiu zdarzają się błędy, dlatego nie żałuje niczego, co kiedyś zrobił.

Peter Schmeichel wiele uwagi poświęci także swoim dzieciom, głównie, co oczywiste, synowi Kasprowi, który poszedł w jego ślady i również został bramkarzem. Mr Hectic unika poruszania trudnych tematów związanych z życiem prywatnym, skupia się raczej na swoich relacjach z dziećmi. Opowiada, jakie dylematy towarzyszyły mu, gdy Leicester City, z jego synem między słupkami, mierzyło się z Manchesterem United, z którym odniósł niezliczone sukcesy oraz jak poradził sobie z tymi rozterkami. Duńczyk pozwolił sobie także na dokonanie swoistej oceny stanu futbolu w obecnych czasach, powiedział, co mu się podoba, a co niekoniecznie. Wszystko jest napisane w bardzo rzeczowy sposób.

Autobiografia byłego bramkarza m.in. Manchesteru United wolna jest raczej od dziwacznych historii, co do wiarygodności których można mieć wątpliwości. Cała książka, choć nieco obszerna, jest napisana bardzo spójnie, nie odczuwa się, że poszczególne wątki, rozdziały, są pisane na siłę, z chęcią pokonuje się kolejne strony. Spośród wszystkich autobiografii dostępnych na polskim rynku wydawniczym, ta konkretna plasuje się na bardzo wysokim miejscu, głównie dlatego, że została napisana przez inteligentnego faceta, który wiedział, co chce opowiedzieć i wiedział, jak to zrobić, żeby zainteresować czytelników.

Jako fan MU z przełomu wieków musiałem przeczytać. Wiedziałem o polskich korzeniach Duńczyka i zostało to świetnie rozwinięte. Kulisy szatni, transferów, przemyślenia nt. współczesnych bramkarzy... Ciekawa lektura.

Peter Schmeichel przez wielu uznawany jest za jednego z najlepszych bramkarzy w historii nie tylko ligi angielskiej (tu trudno polemizować),ale również ogólnie w historii dyscypliny (tu zapewne byłoby to ciężej ocenić).
Jednakże na pewno należał do wybitnych bramkarzy, jego kariera była pełna sukcesów, bezpośrednio ze średniej ligi duńskiej trafił do wielkiego Manchesteru United, tam osiągnął bardzo dużo, potem na chwilę przeszedł do Sportingu Lizbona, by wrócić na koniec kariery do Anglii i zagrać tam jeszcze kilka sezonów. Oprócz tego z powodzeniem grał w reprezentacji, wygrywając między innymi Mistrzostwa Europy w 1992 roku z duńską drużyną.
Teraz jego tradycje kultywuje syn Kasper, który również należy do czołówki na swojej pozycji w lidze angielskiej.
Ta książka to kopalnia anegdot i ciekawych historii, możemy lepiej poznać legendarnego Alexa Fergusona, a także poznajemy od kulis finał Ligi Mistrzów w roku 1999, gdy Manchester United w ostatnich 5 minutach przechylił na swoją szalę wygraną w meczu z Bayernem.

Uwielbiałem Man Utd, w pokoju plakaty, kubki i tego typu rzeczy. Dlatego ta książka musiała się pojawić w mojej biblioteczce i tego nie żałuje. Super się czyta, dużo ciekawych informacji. Polecam fanom piłki nożnej i nie tylko .

Czy warto przeczytać?

Tak, warto. Książkę świetnie się czyta, a wielka w tym zasługa nie tylko Petera Schmeichela, ale też współautora Jonathana Northcrofta oraz tłumacza Bartosza Sałbuta. Wyłania się z niej obraz piłkarza świadomego zarówno swoich sportowych osiągnięć, jak i błędów, które popełnił nie tylko w swojej karierze, ale i w życiu. Mr Hectic wiele sytuacji opisuje z dwóch perspektyw: młodego i dojrzałego mężczyzny. Wielokrotnie podkreśla, że swoich decyzji nie żałuje, ale dziś nie w każdym przypadku postąpiłby tak samo. Duńczyk ma również jasne podejście do wszelkich konfliktów w szatni: co się zdarzyło w Vegas, zostaje w Vegas.

Dla kogo jest książka "Peter Schmeichel. Numer jeden"?

Jeśli przestanie się patrzeć na tę pozycję jak na typową autobiografię, to można się naprawdę świetnie przy niej bawić. Czasem jest poważnie, czasem zabawnie, a czasem wzruszająco. Przy tym książka jest dość gruba, a brak w niej monotonii i wrażenia, że niektóre rozdziały zostały napisane na siłę. Każdy z nich kryje jakąś ciekawą historię oraz myśl, którą Peter Schmeichel ma do zakomunikowania światu.

Książka powinna przypaść do gustu również osobom, które tęsknią za futbolem z czasów zanim został on splamiony pieniędzmi szejków i telewizji. To pozycja obowiązkowa dla każdego fana Manchesteru United, ale kibice innych klubów nie powinni się tym zrażać, bo Peterowi daleko do fanatyka Czerwonych Diabłów. Ba, opowiada on nawet o tym jak to jest, kiedy człowiek się cieszy z porażki swojego ukochanego zespołu.

Niestety czytelnicy poszukujący tajemnic szatni mogą się trochę wynudzić. Ani słowa nie ma tu również o rozwodzie Petera z jego pierwszą żoną – Bente.

Więcej na: https://legendysportu.pl/peter-schmeichel-numer-jeden-recenzja-ksiazki/

Czy warto przeczytać?

Ciągle mój ulubiony bramkarz w historii. No i dowiedziałem się dlaczego odszedł z ManUtd po finale z Bayernem i dlaczego grał dla City. Niezła książka z Toruniem w tle.

Rewelacja. Niesamowicie się wkręciłem w czytanie. B.dobrze i ciekawie napisana.

Rewelacja. Niesamowicie się wkręciłem w czytanie. B.dobrze i ciekawie napisana.

Bardzo ciekawie napisana. Co ciekawe są w niej polskie wątki. Warta polecenia lektura

• Sport
  • Piłka nożna