Józef. Mężczyzna, mąż, ojciec

Edycja Świętego Pawła
2021-01-01
2021-01-01
#wiara #religia Chrześcijaństwo Józef

Kolejny raz, czytając powieść ks. Arkadiusza Paśnika, zachwyciłam się tym, jak subtelnie ożywia znane z kart Biblii postaci i jak z szacunkiem "dotyka" sacrum, pomagając nam z nim obcować.

Jaki jest więc wykreowany przez autora święty Józef?

Oprócz tego, że odznacza się szlachetnością i pracowitością, to przede wszystkim w każdej sytuacji i zdarzeniu nieustannie szuka woli Bożej. Ma świadomość, że "WOLA NAJWYŻSZEGO JEST ZAWSZE MIŁOŚCIĄ" i zgadza się z nią nawet wtedy, kiedy nie spełnia jego oczekiwań.

Zakochany w Miriam, tuż po pierwszych zaślubinach słyszy w głębi serca głos: "Miriam jest twoją żoną, ale należy do Mnie". I mimo że go nie rozumie i nie pojmuje głębi Bożych planów, widząc brzemienną Maryję, z pokorą i ufnością, choć po stoczeniu wewnętrznej walki, je przyjmuje.

Kiedy jest mu po ludzku trudno, bo nie znajduje schronienia dla rodzącej Miriam, musi uciekać z rodziną do Egiptu albo "gubi" Jezusa z drodze z Jerozolimy do Nazaretu... zawsze wsłuchuje się w swoje serce. Wie, że to w nim przemawia do niego Bóg!

Ale też wzrusza się, kiedy Jezus mówi do niego po raz pierwszy "tatusiu". Wyraża swoją miłość w prostych gestach. Ze wszystkich sił stara się chronić życie, którego wielkości pojąć nie umie. Jest zwyczajnym człowiekiem, którym "Bóg pisze historię zbawienia".

"Oto wszystko, co mam. Oto moje szczęście. Moja droga. Moje powołanie. Jestem ojcem inaczej niż inni ojcowie. Jestem mężem inaczej niż inni mężowie. O innym życiu myślałem. Inne planowałem. A Ty, Najwyższy, dałeś mi Miriam i Jezusa. Dałeś mi życie, jakiego nie planowałem. Wciąż jesteśmy w drodze..."

Z całego serca polecam Wam tę powieść, dzięki której święty Józef może stać się Waszym przyjacielem albo duchowym ojcem!
Jestem pewna, że i Was ksiądz Paśnik zachwyci pięknem słowa, wymownymi symbolami i delikatną kreską, którą ożywia postaci biblijne!

Jaki jest więc wykreowany przez autora święty Józef?

Nic. Nie musisz mówić nic. Odpocznij we mnie. Czuj się bezpiecznie. Pozwól kochać się..."

Nie powiedział ani jednego słowa na kartach Pisma Świętego, a jednak został "żywicielem Syna Bożego", "troskliwym Obrońcą Chrystusa", a nawet "postrachem duchów piekielnych" oraz "opiekunem Kościoła Świętego".

Z tego ewangelicznego milczenia, ale też siły, pokory, męstwa i łagodności św. Józefa, ks. A. Paśnik utkał niesamowitą opowieść. Książka pt. "Józef" to moim zdaniem jedna z najbardziej wyjątkowych literackich interpretacji historii św. Józefa. Z każdej strony - niczym z serca młodego Józefa - bije głęboki spokój, ufność i ciepło.
Kto był choć raz w moim rodzinnym Kaliszu, w Sanktuarium św. Józefa, ten wie, że takie uczucia płyną z obrazu Świętej Rodziny.

Św. Józef - cieśla, heros, siłacz, pokazuje każdemu mężczyźnie na świecie, że największa męskość tkwi w pochyleniu, uniżeniu, by schwycić za rękę małe dziecko.

Św. Józef to jeden z najważniejszych świętych w moim życiu. On "znalazł" mi Męża, ale to już całkiem inna historia...
Na dziś polecam z serca książkę "Józef" 🥰

Z tego ewangelicznego milczenia, ale też siły, pokory, męstwa i łagodności...

Piękna opowieść o wzorze mężczyzny, męża i ojca. Momentami także wzruszająca. Choć wydawałoby się, że historię św. Józefa i życia Jezusa zna się doskonale, to autor przedstawia ją z nietypowej czasem perspektywy, co skłania do refleksji nad tematami męstwa czy ojcostwa właśnie. To pierwsza książka ks. Paśnika, którą miałem okazję przeczytać. Natomiast po niej wiem, że sięgnę po kolejne.

Moje pierwsze spotkanie z książkami ks. Paśnika, bardzo udane. Pięknie opowiedziana historia, którą każdy zna, jednak czytając ją miałam wrażenie, jakbym poznawała ją pierwszy raz. Dziękuję za to nowe, wzruszające i refleksyjne spojrzenie na historię Świętej Rodziny.

To moja pierwsza książką Ks. Paśnika.
Piękna to opowieść o miłości. Miłości dwojga ludzi którzy stali się rodzicami Syna Bożego.Opowieść wzmacniana cytatami Pisma Świętego. Wzruszyła mnie kilkukrotnie. Jest to opowieść o męskości dojrzewaniu , wyrażaniu szacunku i miłości do kobiety oraz do uczciwości pracy.
Pięknie przedstawione literacko życie Świętej Rodziny.
Serdecznie Polecam każdemu mężczyźnie

To moja pierwsza książką Ks. Paśnika.
Pięknie przedstawione literacko życie Świętej Rodziny.
Serdecznie...

Trudno powiedzieć czy prawdziwa, ale na pewno wartościowa historia.

Trudno powiedzieć czy prawdziwa, ale na pewno wartościowa historia.

Książka opisuje historie Józefa w sposób bardzo swobodny skupiając się na możliwych emocjach jakie mogły całej biblijnej historii towarzyszyć. Całość czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Książka warta przeczytania.

• Storytel
  • Audiobooki