Geny

2021-08-11
2021-08-11
9788381956024
Joanna Grabarek
reportaż medycyna geny genom sekwencjonowanie DNA genetyka medyczna

Okładka książki Jak żyć długo? Dlaczego się starzejemy i czy naprawdę musimy? Matthew LaPlante, David Sinclair
Jak żyć długo?... Matthew LaPlante, D...
Okładka książki Obsesja. Wyprawa autora „Mindhuntera” w świat drapieżców seksualnych John E. Douglas, Mark Olshaker
Obsesja. Wypra... John E. Douglas, Ma...
Okładka książki Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy James Trefil, Neil deGrasse Tyson
Pytania z Kosm... James Trefil, Neil ...

Mnóstwo błędów pisowni/gramatyki/tłumaczenia, także w nazwiskach. Kompletnie zabrakło tu korekty, porażka na całej linii.

Irytujące, "amerykańskie" opisy osobowości naukowców, lekarzy i pacjentów, którzy -niemal wszyscy w tej książce- są tu zawsze pełni energii, zapału i zarażają nimi innych. Powtarzalne, nudne, nic nie wnoszące do zasadniczej treści książki.

Za mało wprowadzenia i podstaw genetyki, za mało szczegółów bardziej skomplikowanych mechanizmów, a te które są opisane - opisane są często w udziwaczniony sposób (mimo, iż da się je opisać zrozumialej, co wiem z innych źródeł). Autorowi (bądź tłumaczowi) brak zdolności komunikacyjnych - nie potrafi przekazać wiedzy w zrozumiały sposób.
Przydałyby się też ilustracje - jeden obraz/schemat może zastąpić 1000 słów...

Za mało...

🧬 Odkryj Tajemnice Genów! 🌟 Czy wiedziałeś, że dzielimy aż 98% genów z szympansami? Genetyka czyni nas ludźmi w nie tylko! 🐒 Poznaj fascynujący świat genomu ludzkiego, a także przełomowe postępy medycyny precyzyjnej w książce "Geny" autorstwa Dr. Euan Ashley, stanfordzkiego profesora medycyny. 📚

💡 Dzięki rozwojowi technologii, badanie genomu nie jest już nierealnie kosztowne i trudne. Wszystko to stało się możliwe dzięki pracy badaczy, którzy poświęcili się odkrywaniu tajemnic ludzkiego kodu genetycznego. 🧪💻

🔬 Przejmująca podróż pacjentów i doktorów w poszukiwaniu diagnozy oraz leczenia, to tylko jedna z opowieści zawartych w "Genach". Dr. Ashley opisuje autentyczne przypadki, gdzie sekwencjonowanie genomu odegrało kluczową rolę w diagnozowaniu i leczeniu rzadkich chorób. 🏥🔍

🧬 Czy wiesz, że niektóre błędy genetyczne mogą wpływać pozytywnie na zdrowie? W książce dowiesz się także o tajemniczych "superludziach", których genom pomógł naukowcom zrozumieć, co sprawia, że są niezwykli! 🦸‍♂️

🌱 "Geny" to przystępna i pasjonująca lektura dla każdego, kto chce zgłębić tajniki swojego DNA. Dr. Ashley zaprasza Cię do fascynującego świata medycyny genetycznej, gdzie nauka i diagnostyka idą w parze z wyjątkowymi ludzkimi historiami. 🧬🌟

📖 Gotowy na podróż w głąb swojego DNA? Odkryj, jak geny wpływają na naszą przyszłość, zdrowie i samą esencję bycia człowiekiem. 🌿💙 "Geny" to książka, która nie tylko zachwyci specjalistów z dziedziny life sciences, ale również zainspiruje wszystkich, którzy chcą zgłębić sekrety swojego genomu. 🔬🔒

#Geny #KsiążkaMiesiąca #SekwencjonowanieGenomu #MedycynaPrecyzyjna #TajemniceDNA #FascynującaLektura #BadaniaGenetyczne #OdkrywanieSiebie #Nauka #Medycyna #CzytajKsiążki #ZrozumSwojeGeny #PrecisionMedicine #Inspiracja #Zdrowie #GenomLudzki #Superludzie

💡 Dzięki rozwojowi technologii, badanie genomu nie jest już nierealnie...

Książka pokazuje jak rozwój medycyny może pomóc w zwalczaniu chorób, ale nasuwa się pytanie czy aby na pewno ingerencja w genom człowieka przyniesie tylko pozytywne skutki?

Niestety, ale pokładałam w tej książce większe nadzieje :( .
Okiem genetyka uważam, że wiele procesów jest niedokładnie opisanych i nie pozwala to czytelnikowi dokładnie ich zrozumieć. Dodatkowo zaobserwowałam kilka błędów merytorycznych, wprowadzających czytelnika w błąd. Zdaję sobie sprawę, że jest to książka czytana raczej dla rozrywki, a nie przygotowująca do egzaminu z genetyki, czy kardiologii, ale jednak jest to również książka popularyzująca naukę i powinna być rzetelna. Może to kwestia tłumaczenia? Nie wiem.
Strasznie nużące były dla mnie fragmenty dotyczące tworzenia firm.... za dużo.

I ta edycja.... błędy, różne czcionki, źle odmienione wyrazy, całe zdania niczym wklejone w translator.
Wielka szkoda.
Natomiast, mimo tego wszystkiego, można z tej książki wyciągnąć wiele ciekawostek genetycznych i medycznych.

Niestety, ale pokładałam w tej książce większe nadzieje :( .

Bardzo dokładny opis dokonań autora oraz naukowców, z którymi pracował na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jest to niewątpliwie wyjątkowo szczegółowy i rzetelny zapis ich osiągnięć. Jednocześnie trochę nużący dla osobników spoza tego kręgu. Bardziej z pogranicza historii medycyny pisanej dla dzienników naukowych niż dla zwykłych czytelników oczekujących pasjonującej wyprawy w krainę ludzkiego genomu.

Troszkę mnie rozczarowała, spodziewałam się po niej czegoś więcej. Mam wrażenie, że czytałam głównie o genetycznych wadach serca.

DNA to cząsteczka zawierająca informację genetyczną, czyli tę dotyczącą struktury białek budujących organizm. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, jak wielka siła drzemie w genomie i jak jego znajomość może wpłynąć na nasze życie? Na te pytania i wiele innych stara się odpowiedzieć dr. Euan Angus Ashley, będący jednym z pionierów technologii sekwencjonowania genomów.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o naszym organizmie, sposobie działania genów i ich wpływie na różne choroby, które nas dotykają, to ta pozycja jest strzałem w dychę. Książka zawiera oczywiście kilka wad, o których zaraz opowiem. Ale po kolei. Rozpoczyna się przedstawieniem podstawowych zagadnień z dziedziny genetyki w fajny, przystępny sposób. Widać, że autor bardzo przyłożył się do napisania tej lektury po to, aby była jak najbardziej zrozumiała dla każdego, dzięki czemu czytając ją wzbogacamy się o solidną dawkę bardzo użytecznej wiedzy. Dowiadujemy się, krok po kroku, jak rozpoczęła się przygoda z sekwencjonowaniem genomu i poznajemy niespotykane dotąd możliwości leczenia różnych chorób. Autor opisuje również w jaki sposób w ciągu kilku lat zabieg ten stał się bardziej powszechny, mniej czasochłonny oraz zdecydowanie mniej kosztowny. Z pewnością podczas czytania trzeba być cały czas skupionym, aby móc w pełni pojąć sens treści, analizować ją i wynieść z niej jak najwięcej. Osoby, które nie są zainteresowani tematyką będą się nudzić przy jej czytaniu, ponieważ ilość informacji przekazywanych czytelnikowi jest naprawdę duża. To jednak nie zniechęca - wszystko jest napisane prosto, autor tłumaczy wiele używanych pojęć - nawet te, które wydają się oczywiste dla każdego. Nie znajdziemy tu przytłaczającego natłoku wiadomości lub mało zrozumiałego bełkotu. Są jednak treści - i to jest ta wada, o której wspomniałam - które czasami sprawiają, że skupienie wymaga nie lada wysiłku - należą do nich na przykład zbędne informacje dotyczące lekarzy mających swój udział w sekwencjonowaniu genomu czy procesy powstawania firm. Usunęłabym te kwestie na rzecz większej ilości historii pacjentów z rzadkimi schorzeniami, których życie uratowały poznanie genomu i wdrożenie odpowiedniej terapii - te opisy i sposób przekazania wiedzy o genach na podstawie tych przeżyć były naprawdę interesujące i wciągające. Nie przypuszczałam wcześniej, jak wielką siłę posiada nasze DNA, jestem zatem zadowolona, że dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy dzięki tej lekturze. Polecam wszystkim zainteresowanym :)

Jeżeli...

Książka „Geny” 🧬 wpadła mi w ręce niespodziewanie – dojrzałam ją na promocji w Lidlu, a gdy przeczytałam na jej okładce opinię autora „Cesarza Wszech Chorób”, decyzja aby skusić się na ten nieplanowany zakup była podjęta w mojej głowie już w co najmniej 50 procentach. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce, więc zrobiłam szybkie rozeznanie w Internecie czy warto – i wyglądało na to, że tak.

Historia przedstawiona w „Genach” jest opowiadana z perspektywy autora – kardiologa, badacza oraz założyciela kilku firm biotechnologicznych, który nie tylko obserwował technologiczną transformację genetyki, ale brał w niej również czynny udział.

Książka podzielona jest na 4 części. W pierwszej z nich poznajemy historię sekwencjonowania DNA „od kuchni” – i muszę przyznać, że na tle całej książki ten początek nie był zbyt porywający, ale dla mnie jednak ciekawy z perspektywy historycznej. Jeśli ktoś zraziłby się przez te pierwsze 100 stron, informuję, że dalej jest już tylko lepiej 😉

W drugiej części książki autor zamienia się w detektywa na tropie ustalenia genetycznych przyczyn chorób rzadkich opowiadając historie konkretnych pacjentów. Trzecia część skupiona jest na przypadkach pacjentów kardiologicznych – w rolach głównych kardiomiopatia przerostowa, nagła śmierć w młodym wieku, historia defibrylatorów, przeszczep serca oraz dziewczynka, u której wykryto dwa różne genomy.

Ostatnia część książki skupia się na precision medicine – m.in. medycynie spersonalizowanej i terapii genomowej. Opisano też niezwykle ciekawy przypadek olimpijczyka Eero Mantyranta, osądzanego za doping krwią, a w rzeczywistości będącego nosicielem bardzo ciekawej mutacji, która przyczyniła się do jego niezwykłych wyników i osiągnięć sportowych.

Lektura była pełna fascynujących opisów medycznych, jednak przyznaję, że musiałam ją czytać na raty – może to kwestia przesycenia naukowego 😉 Z drugiej strony, mam wrażenie, że ta książka to zbyt ciężki kaliber jeśli chodzi o laików – ilość pewnych detali może po prostu znudzić kogoś, kto się tym nie pasjonuje. Jeśli chodzi o wydanie polskie, znalazłam kilka błędów w tłumaczeniu - z tego powodu wydaje mi się, że lektura w oryginale mogłaby być bardziej satysfakcjonująca dla specjalistów związanych z life sciences. Mimo wszystko – polecam!

“Geny” Dr Euan Angus Ashley
Doktor Ashley jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień z dziedziny badania genów ,oraz innych nauk medycznych , między innymi Kardiologii .
Dzięki metodom opracowanym przez zespół doktora Ashleya udało się znacznie zmniejszyć koszty analizy genomu , jak i samych testów służących jej obrazowaniu .
Genetyka jest tematem obszernym i skomplikowanym . Wiele zagadnień owszem jest zrozumiałych dla przeciętnego Kowalskiego , ale posługując się tylko i wyłącznie terminologią medyczną trudno jest zobrazować znaczenie i działanie genomu dla zwykłego człowieka . W dobie postępu medycyny wiemy coraz więcej o pochodzeniu genomu , różnicowaniu chorób genetycznych i zmianach zachodzących w DNA .
Książka „Geny” jest dla każdego czytelnika , nie znajdziemy tu trudnej terminologii medycznej , zawarte są w niej opisy przypadków klinicznych z którymi Ashley miał do czynienia w całej dotychczasowej karierze .
Jest to książka bardzo przejrzysta , autor używa prostych wyjaśnień dotyczących zawartych jednostek chorobowych . Mówiąc o analizie genomów rodzinnych przyrównuje je do książki kucharskiej , a mikroprzepływy nazywa węzłami kolejowymi, co moim zdaniem znacznie ułatwia zwizualizowanie zagadnienia .
Książka Geny pokazuje jak ważne jest szybkie diagnozowanie chorób i aberracji genetycznych . W wielu przypadkach medycyna i odpowiednie terapie są w stanie cofnąć całkowicie bądź zminimalizować skutki , objawy tych chorób . Jak w każdej dziedzinie medycyny najważniejsza jest wczesna diagnostyka .

“Geny” Dr Euan Angus Ashley
Genetyka jest tematem obszernym i...

Pierwsza myśl jaka nasuwa mi się po przeczytaniu to taka ,że nie jest to książka relaksacyjna , odprężająca , taka którą przeczytasz na ,,raz ” w jeden zimowy wieczór .
Jest bardzo wymagająca ( przynajmniej dla mnie )zmuszająca czytelnika do ciągłego skupienia , analizowania i oswajania przeczytanej treści .
Ale warto !!!
Każdy kto choć trochę interesuje się medycyną bądź ciekawi go nasze DNA powinien przeczytać !!

Powiem szczerze , że spodziewałam się bardziej podręcznikowego przekazu , a tu otrzymałam bardzo ciekawą ,fajną i przyjemną lekturkę .Na każdej stronie widać i czuć ,że autor wykonał kawał dobrej , rzetelnej roboty , włożył mnóstwo wysiłku jak i serca w spisaniu tego wszystkiego . Fakt poświecił prawie całe swoje życie badaniom aby jak najlepiej i dokładniej ,,prześwietlić” genom ludzki .To już nie jest zwyczajna praca , obowiązek to jest jedna wielka pasja , która także wymagała wielkiego poświęcenia .

Dr Angus Ashley w ,,Genach ”oprócz samych suchych informacji medycznych , ukazuje nam prawdziwe historie swoich pacjentów .
Bo to oni i ich niewyjaśnione choroby przyczynili się do stworzenia całego zespołu badawczo - naukowego .
Na ich przykładzie widzimy , że wadliwy genom może mieć każdy a szybkie jego zbadanie może uchronić od niektórych chorób nie tylko ich samych a również osoby spokrewnione .

Każdy z nas to jedna wielka indywidualność , każdy z nas ma swój kod genetyczny który określa jakim jesteśmy człowiekiem , jakie problemy zdrowotne mogą nas dotknąć a które nas nie dotyczą .
Nasze DNA to nic innego jak :
"Jest to zapis unikalny dla każdego człowieka: nikt współcześnie żyjący i nikt, kto kiedykolwiek się urodził, nie ma identycznego zestawu informacji (nawet nasz bliźniak!). Nasz kod zawiera informację o wszystkim, począwszy od wzrostu, wagi, koloru włosów i oczu, aż po predyspozycję do niektórych spośród tysięcy znanych nam chorób. Nasz kod może również przewidzieć naszą przyszłość: jak będziemy żyć i jak możemy umrzeć."

Polecam !!!!!

Ale warto !!!
Każdy kto choć trochę interesuje się medycyną bądź...

• Popularnonaukowe
  • Literatura faktu