Poradnik młodych ratowników Ziemi

popularnonaukowa dziecięca
Wydawnictwo Naukowe PWN
2021-07-08
2021-07-08

Kogo należy ostrzegać, że ludzkość ze swoim bezmyślnym postępowaniem stanowi realne zagrożenie dla Ziemi?
Szkolne strajki na całym świecie uświadomiły nam, że ci najmłodsi też mają prawo głosu, zwłaszcza, że to oni bardziej niż współcześni staruszkowie odczują niedogodności zepsutego klimatu. Dlatego należy zadbać o ich rzetelną edukację w tej dziedzinie by nie poddawali się wierze w bałamutne teorie rozgłaszane nawet przez, o zgrozo, organizacje ekologiczne.
Jeden z takich sporów toczy się od lat na temat elektrowni atomowych. Dla prawdziwych obrońców klimatu jest to wręcz idealne źródło elektryczności, które nie niszczy klimatu efektem cieplarnianym. Jednak część społeczeństwa jest do nich uprzedzona z powodu kilku zaledwie awarii, których winowajcami byli niefrasobliwi projektaci, budowniczy i obsługa. Nie wolno bowiem budować takich elektrowni w rejonach sejsmicznych(vide Fukuszima),z niepewnych materiałów i podzespołów czy nieprawidłowo obsługiwać(vide Three Mile Island i Czarnobyl). Teraz jesteśmy mądrzejsi z udoskonalonymi technologiami i procedurami, których przestrzeganie gwarantuje bezpieczeństwo niemal w 100%. Najważniejszą zaletą elektrowni atomowych jest stałe i niezawodne dostarczanie prądu, co jest niezbędnym uzupełnieniem ciągle zawodnych technologii odnawialnych, bo wiatr nie zawsze wieje, a słońce nie zawsze jasno świeci.
Inny spór toczy się od niecałego roku na temat fabryki samochodów elektrycznych TESLA w pobliżu Berlina. Dla ekologów ważny jest jedynie ten lokalny ekosystem, którego zaciekle bronią nie biorąc pod uwagę, że ekologiczna fabryka ekologicznych samochodów przyczynić się może do znaczącego obniżenia wydzielania gazów cieplarnianych. Przy dzisiejszych elektrowniach w Europie to około 70%, a w przyszłości na pewno więcej, bo aż do niemal 100%.
Ta ksiażeczka w sposób metodyczny i obrazowy przedstawia różne zagrożenia dla Ziemi i podaje sposoby w jaki mogą ją chronić rządy, przedsiębiorcy, a nawet pojedynczy mieszkańcy Ziemi. Zręcznie operuje starannie dobranymi słowami i rysunkami, tak że może dobitnie przemówić nie tylko do najmłodszych.
Trochę irytują wklejki reklamowe umieszczone na początku tekstu, co może skutecznie zniechęcać do udanego wnętrza. Moim zdaniem powinno się je zamieścić jeśli już to konieczne na końcu książki.

• Dziecięce posiadam
  • (2) - Do kupienia
  • Dziecięce - (2) dla starszaków
  • Dla dzieci

Tomasz Samojlik Poradnik młodych ratowników Ziemi Zobacz więcej