Chainsaw Man tom 4

2021-04-02
2021-04-02
2019-12-04
Wojciech Gęszczak
Fantasy Horror Komedia Przygodowe Shounen Anioły/demony Przestępcy Przemoc Japonia Współczesność Supermoce

Chainsaw Man to nietypowa, mroczna i niezwykle brutalna mieszanka gatunków, za którą stoi Tatsuki Fujimoto. Tytuł pojawia się w Polsce za sprawą wydawnictwa Waneko. W tym roku ma mieć miejsce premiera anime bazującego na tej mandze. Oznacza to, że Chainsaw Man musi mieć całkiem spore grono fanów. Ja na pewno należę do grupy miłośników tego tytułu.

Chainsaw Man to historia młodzieńca o imieniu Denji. Chłopak nie ma szczęśliwego życia. Chłopak zostaje łowcami demonów, by spłacić dług pozostawiony przez swojego ojca. Niestety Denji zostaje zamordowany i poćwiartowany. Śmierć okazuje się jednak swego rodzaju początkiem dla młodzieńca. Bohater zostaje odrodzony jako tytułowy Chainsaw Man, czyli w połowie człowiek, a w połowie demon. Jakby tego było mało Denji zostaje wcielony do specjalnej jednostki zajmującej się zwalczaniem potworów.

Polowanie na potężne demony nie jest jednak łatwym kawałkiem chleba, o czym przekonali się bohaterowie pod koniec trzeciego tomu mangi. Tomy 4, 5 i 6 to kontynuacja ataku wroga na siły policyjne, a także następstwa tego zdarzenia. Mamy sporo akcji i przelewu krwi, ale także wiele smutnych momentów.

Chainsaw Man to...

Chainsaw mana po pierwszym tomie prawie porzuciłem. Nie czułem, że będzie z tego coś dobrego i muszę przyznać, że się pomyliłem. Fujimoto okazał się nie tylko obkutym w horrorze geekiem, ale również świetnym scenarzystą i prawdziwym cwaniakiem. Zaskakujące rozwiązania fabularne i diabelnie inteligentna gra z czytelnikiem, jego oczekiwaniami i kulturowymi kliszami właściwie w całości pojawiają się dopiero w drugim tomie, więc pierwszy może zniechęcić, a on się tym zupełnie nie przejmował. Na szczęście ta zwyżka formy trwa również w następnych tomach i na ten moment to jedna z najciekawszych serii na komiksowym rynku.

Komiksiarze znają pewnie Goona. Serię, która znana jest z tego, że przez większość czasu jest głupkowata i kloaczna, ale na konkretne story arci nagle zmienia się w poważną angażującą emocjonalnie historie. I te nagle zmiany są równie urocze, co momentami nieporadne. Chainsaw man robi dokładnie to samo, ale z ogromną gracją nie tyle przeplatając, co miksując te dwa z zewnątrz sprzeczne podejścia do prowadzenia fabuły, Polecam, nie mogę doczekać się ostatnich dwóch tomów

W tym tomie następuje "przetasowanie kart". Do akcji wkraczają nowe postacie, a dotychczasowi bohaterowie robią wszystko, by stać się silniejszymi przed kolejnym starciem.
Dzięki temu doceniłam postać Akiego, a duet Denjiego i Power zyskał moje uznanie. Ciekawa jestem tych wszystkich tajemnic otaczających Makimę oraz tego, jaki będą mieć wpływ na dalszą historię.

2021

Czwarty tomik serii wypełniony jest więc po brzegi niesamowitą krwawą akcją i kolejnymi szalonymi intrygami. Autor prowadzi historię w takie sposób, że naprawdę trudno jest przewidzieć co będzie działo się na kolejnych stronach. Odkrywa on również kilka nowych fabularnych tajemnic, skupiając się trochę bardziej na niektórych członkach oddziału. Obok tego wszystkiego kolejny raz w naprawdę niezłym stylu prezentuje on zawiłości ludzkiej natury głównego bohatera. Denji nieustannie zastanawia się nad tym, czy jest jeszcze człowiekiem czy już prawdziwym krwiożerczym demonem. W przypadku Power i powiązanych z nią wątków autor ponownie stawia na sprawdzoną i całkiem przyjemną warstwę humorystyczną. Oczywiście jest to porcja mniej wysublimowanego humoru, który czasem balansuje na graniczy poprawności, potrafi jednak być całkowicie rozbrajający.

Cała recenzja na:

Aki...

Nie wiem dlaczego ale zawsze moją ulubiona postać z danego tomu zawsze najbardziej dostaje po dupie.

Gdy tylko Aki zyskał moją dużą sympatię dowiedzieliśmy się jednocześnie tyle o jego przyszłości, że zaczęło mi się go bardzo robić żal i jednocześnie polubiłam go jeszcze bardziej. Bardzo mi się spodobało też wprowadzenie nowych magusów i demonów.

Tomik zaspokoił moją ciekawość po poprzedniej części i czekam już na kolejne.

Aki...

Tomik zaspokoił...

2081

W tym tomie Makima tworzy silny oddzial 4 do walki z grupa, ktora chce dorwac serce Denjiego. A Denji i Power przechodza trening u pijanego dziadka, ktory jest najsilniejszym zabijaczem demonow i nawet inteligencja nie moga go w dwojke pokonac ;D troche tez poznajemy grupe czlonkow nowego oddzialu czyli dwoch Magusow i dwojke Demonow. A Aki zawiazuje pakt z zupelnie nowym demonem. Bylo bardzo krwawo, erotyki prawie wcale, ale humor wlasciwy dla tej serii jak zwykle na poziomie ;p

CZŁOWIEK-PIŁA

„Chainsawman” to nic innego, jak bezkompromisowy horror rozrywkowy. Owszem, znajdą się tacy, którzy powiedzą, że jest bezzasadnie krwawy i brutalny, ma głupkowaty humor i zbędne obrzydliwości… Ale właśnie o bezzasadną przemoc, niewybredne żarty i wywracanie żołądka czytelnika chodzi. Powinna być jeszcze doi tego erotyka i jest, może nie w tym tomie, ale seria bynajmniej nie jest od niej wolna. Za to jest… bardzo, bardzo dobra, wcale nie głupia i zapewniająca szaloną i mocną jazdę bez trzymanki.

Czego może bać się oddział walczący z demonami, który na dodatek wie, że nie przeżyje długo? Jak się okazuje, choćby czegoś takiego, jak atak grupy, która chce dorwać serce Denjiego. Po tym wydarzeniu na Denjiego i Power czeka trening pod okiem najsilniejszego demonobójcy! Ale czy to wystarczy do zemsty?

CZŁOWIEK-PIŁA

• Manga