Sonata z Auschwitz

Bukowy Las
2020-10-14
2020-10-14
Eliasz Chmiel

Książka o Auschwitz inna niż zwykle. Bardzo mi się spodobała ta pozycja, gdyż jest inna niże wszytskie książki wydane w ostatnim czasie o tematyce Auschwitz. Przede wszystkim widzimy obraz Żydów sprzed wojny, ich życie, obraz Żydów na Węgrzech , w Rumunii. Nie ma tu zbyt dużo szczegółowych opowieści typowo obozowych ( tych drastycznych),za to jest mnóstwo emocji, mnóstwo historii. Książka bardzo ciekawa. Czasem zbyt skomplikowana ze względu na mnogość postaci i imion.

W pewien październikowy dzień 1944 roku na terenie obozu zagłady Auschwitz przychodzi na świat dziewczynka o imieniu Haya. Niedługo potem młody niemiecki oficer komponuje dla niej sonatę.
Kilka dekad później Amália, Portugalka o niemieckich korzeniach, po raz pierwszy w życiu spotyka w Berlinie swoją niemal stuletnią prababkę i zaczyna odkrywać karty nazistowskiej przeszłości rodziny. Dowiaduje się, że jej dziadek, którego dawno uznano za zmarłego, być może żyje na drugim końcu świata, w Rio de Janeiro. Pod wpływem tego spotkania młoda kobieta wyrusza w podróż do Brazylii, by wyjaśnić rodzinne tajemnice, które na zawsze miały zostać nieodkryte.
W Rio de Janeiro poznaje parę ocalałych z Holocaustu Żydów, Adelę i Enocha, którzy przybliżają jej dramatyczne wydarzenia z czasów Zagłady oraz skomplikowane powojenne losy. Amália będzie musiała poskładać wszystkie elementy układanki, żeby dojść do prawdy. Tylko czy jest na nią gotowa?
Historia opisana w dwóch płaszczyznach czasowych; lata od 1938 r. i poprzez wojnę oraz rok 1999. Przeskoki w czasie bez zachowania chronologii zdarzeń oraz między rodzinami - niemiecką i żydowską sprawiają, że momentami dość ciężko się połapać w fabule. Do tego rodziny były dość liczebne, co też nie ułatwia czytania. A co do samej fabuły: mimo iż to fikcja literacka, to wiernie oddaje czas wojennej zawieruchy, istotę nazizmu oraz grozę obozów koncentracyjnych. Pokazuje też, że nie wszyscy hitlerowcy byli źli, podobnie jak nie każdy Żyd jest skąpym handlarzem. W każdym narodzie są zarówno kanalie i mordercy, jak i porządni ludzie wierni ideałom i własnym sumieniom. Motyw "dobrego nazisty" nieco cukierkowo opisany, ale za to fabryka śmierci, jaką było Auschwitz oddana ze wszystkimi trudnymi do udźwignięcia szczegółami. I choć "Sonata..." to wytwór wyobraźni Autora, nietrudno sobie wyobrazić, że takie rzeczy mogły się komuś rzeczywiście przydarzyć. Wojna wyzwala w ludziach najgorsze instynkty, ale rodzi też bohaterów. Często bezimiennych lub zapomnianych z czasem. Książki o tematyce wojennej są właśnie po to, byśmy MY nie zapomnieli. By to szaleństwo już nigdy się nie powtórzyło.
Polecam 😊
Ocena: 8/10
125/2022, "Sonata z Auschwitz" Luizę Valente
Polecam 😊

Przeczytałam już sporo książek o tematyce obozowej, jednak zdecydowana większość to spisane wspomnienia, świadectwa.
Ta jest zgoła inna i jakoś nie do końca potrafię się odnieść - taka „ckliwa historia o dobrym Niemcu”. Nie chce mówić, ze takich nie bylo ale tej historii „nie kupuje”

Ładnie przedstawiona historia rodzinna. Wspomnienia z przeszłości nadają główny charakter powieści. Wzruszające sceny oraz przejmujące słowa bohaterek pomagają nam poznać brutalną przeszłość Europy.

1975

Świetnie napisana powieść ,pełna bólu,cierpienia i wzruszeń,ale i dająca nadzieję,że nawet w najgorszej sytuacji znajdzie się ktoś kto nam pomoże.
Amelia ,młoda dziewczyna z Portugali postanawia odkryć tajemnicę swojej rodziny z okresu II wojny światowej.Najpierw spotyka się ze swoją prababcią w Niemczech,która odkrywa część prawdy o swoim synu Fredriku,a dziadku Amelii,a następnie wyrusza do Brazylii,by poskładać wszystkie elementy historii w jedną całość.
Tam poznaje Adelę,Enocha i Hayę i ich historię z II wojny światowej,a przede wszystkim z pobytu w Auschwitz.
Jest to jednocześnie powieść piękna,ale i bolesna, mnie wzruszyła i wywołała u mnie niejedną łzę.

Trochę inne spojrzenie na II wojnę światową. Czy ciekawe? To już trzeba ocenić samemu. Mnie nie do końca przekonało...

Mam ambiwalentne uczucia po przeczytaniu
Z jednej strony ciężar tamtych czasów i historia jedna z wielu. Z drugiej trochę zbyt ckliwie napisana.

Mam ambiwalentne uczucia po przeczytaniu

Nie jest to zła książka, ale czegoś mi w niej zabrakło. Może bohaterowie są zbyt płascy i czarno - biali. Może sploty losów są zbyt nierzeczywiste. Napewno autorka chciała ująć zbyt dużo wątków w jednej powieści co spowodowało, że większość potraktowana jest po łebkach. Na początku fabuła mnie wciągnęła, ale później było niestety gorzej. Nie uwierzyłam w opowiadaną historię (co oczywiście nie znaczy, że nie było na prawdę dobrych Niemców w czasach II Wojny Światowej). Przeszkadzała mi na pewno zbyt duża ilość wyjaśnień historycznych (jak czytam powieść to chcę się skupić na fabule, a jak nie wiem czegoś o czytanym wydarzeniu to mogę takie podstawowe fakty sprawdzić w Google). Plusem jest na pewno pomysł na fabułę i całkiem porządne sprawdzenie faktów. Czy polecam? Tak, chociaż jest wiele lepszych powieści o tamtych czasach.

Książka słaba - kolejna bajeczka o "dobrym Niemcu" w mundurze. Skoro autorka umieszcza w tytule powieści sonatę, to dobrze by było, żeby wiedziała co to za forma muzyczna.

Wciągnęła mnie ta opowieści bardzo. Wzruszająca , pełna bólu i smutku.

Wciągnęła mnie ta opowieści bardzo. Wzruszająca , pełna bólu i smutku.

• Wojenne
  • Obyczajowe