Mity wojny 1920

Czarna Owca
2020-08-12
2020-08-12
Wojna 1920 mity

Okładka książki Historia Do Rzeczy 135 (05/2024) Agnieszka Cubała, Łukasz Czarnecki, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Antoni Łapiński, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Matthew Parker, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Marek Węcowski, Piotr Włoczyk, Radosław Wojtas, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Agnieszka Cubała, Ł...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 134 (04/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Tomasz Łabuszewski, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...

Mimo wielu negatywnych ocen bardzo cenię tę książkę, jak większość tych rozprawiających się z polskimi mitami. Sam pamiętam podręczniki do historii już w wolnej Polsce, w których można było przeczytać o wilczych dołach pod Grunwaldem czy bohaterskiej obronie Jasnej Góry przed Szwedami (jeśli tego jeszcze nie wiecie, to są to bzdury).

Napisana z polotem, publicystycznym dystansem i poczuciem humoru, książka traktująca o Wojnie 1919/20 roku. Charakter tej pozycji daleko odbiega od często egzaltowanych hagiografii o "cudzie nad Wisłą". Historia nie zawsze musi być pełna patosu, będąc prawdziwą nie obniża ani smaku zwycięstwa ani geniuszu i bohaterstwa jego autorów

Cóż, to była za bitwa!
Cóż, to była za wojna!
Bitwa Warszawska.
Wojna z bolszewikami.
Każdy zna tę historię. Co jest jednak prawdą, a co wymysłem potomnych? Gdzie się kończy prawda historyczna, a zaczyna narodowy mit?

Cóż, to była za bitwa!
Cóż, to była za wojna!
Bitwa Warszawska.
Wojna z bolszewikami.

Daję 2 gwiazdki tylko z powodu sentymentu do pana Kopra. Swoją drogą wydaje mi się że użyczył on swojego nazwiska tylko po to żeby zwiększyć sprzedaż tej książki i coś tam zarobić. Wstyd! Jest to dzieło, które powiela głupkowate legendy polskich narodowców o wielkiej Polsce, która gromi wrogów i rozdaje karty w europie wschodniej. Rozdział o Dmowskim nazywanym tu swojsko „panem Romanem” i jego rzekomym wpływie na przebieg negocjacji w Paryżu i „niesprawiedliwe oskarżenia go o antysemityzm😂” przechylił szalę i nie dobrnąłem do końca. Nie polecam!

Fakty historyczne czy obalanie mitów związanych z wojną polsko - bolszewicką? Nie.
Zbiór esejów dotyczących tego owianego tajemnicą wydarzenia.
Które elementy cudu nad Wisłą są prawdziwe, a które stały się mitami, powielanymi przez dziesięciolecia?
Czy rzeczywiście w książce obalono mity?
Moim zdaniem jest to raczej rodzaj dyskusji z faktami. Nie mniej jednak warto sięgnąć, aby spojrzeć na historię z innej perspektywy.
Tekst ma charakter publicystyczny, nie jest pozycją historyczną.

Zbiór esejów dotyczących tego owianego tajemnicą wydarzenia.
Czy rzeczywiście w książce obalono mity?

Ma dużo niedoskonałości, ale ogólnie warto przeczytać.

Ma dużo niedoskonałości, ale ogólnie warto przeczytać.

Niestety autorzy nie rozprawili się z mitami, tak jak zapowiadali we wstępie. Odnoszę wrażenie, że całość została przygotowana na szybko w związku ze zbliżającym się w 2020 roku stuleciem wojny polsko-bolszewickiej i wypadła bardzo słabo.

Książka to w zasadzie zebrane artykuły. Każdy zajmuje się innym mitem związanym z wojną 1920 roku. Czytałem od deski do deski, ale można to także czytać wybiórczo, np. szukając ciekawych mitów i ich obalenia.

Książka niewielka objętością choć informacji w niej zawartych jest całe mnóstwo. Duet autorów ujawnia tajemnice i nieznane wcześniej dokumenty o wojnie 1920 roku i tematy z nią związane. I choć w "normalnie" napisanej książce mogłaby mnie przytłoczyć mnogość tych informacji, to właśnie forma tej jest dla mnie idealna. Otóż autorzy każdy rozdział zaczynają pytaniem np. "Jak Polacy organizowali pogrom Żydów?" lub "Józef Piłsudski: militarny geniusz czy amator?". Następnie budują krótka odpowiedź, będącą pokutującym mitem narodowym aby w rozwinięciu się do niego ustosunkować. Tym sposobem rozdziały są na konkretny temat, zwięźle opisane, liczą średnio po 10 stron. Jest to książka historyczna, więc wiadomo, że język jest adekwatny; dużo nazw, nazwisk itp jednak napisana została w sposób zrozumiały i ciekawy. Bez wątpienia gratka dla osób poruszających się w tym temacie ale i dobra lekcja historii dla tych mniej zorientowanych.

Książka S.Koperskiego i T. Pawłowskiego "Mity Wojny 1920" @wydawnictwoczarnaowca
Książka, jak możecie się domyśleć traktuje w większości o historii i co się z tym wiąże, trochę polityki.
Będzie to też lektura dzięki której z przyjemnością uruchomicie szare komórki, przyjemnie stymulowane przez autorów, którzy w nietypowy sposób skłaniają czytelnika do samodzielnego wyciągania wniosków w ocenach wydarzeń historycznych.
Domyślam się że większość z Was, tak samo jak ja, nie przepadała w szkole za lekcjami historii i traktowała je jako zło konieczne. Nie ma się czemu dziwić bo składało się na to wiele czynników. Pomijając już fakt że historia naszego kraju jest trudna i bardzo zagmatwana to obfituje w różnego rodzaju mity narodowe, które na dobre zadomowiły się w publicznej świadomości. Przez dziesiątki lat my i nasi rodzice byliśmy nauczani historii z podręczników które były cenzurowane, a edukacja szkolna pełna indoktrynacji i propagandy.
Z drugiej strony, w ostatnich latach nie brakuje specyficznego hurraoptymizmu na bazie którego uważa się że przez wieki, działania naszego kraju, władz, wojska czy zwykłych obywateli były wspaniałe i pozbawione wad. Tak też nie było, o czym warto pamiętać. Warto też na tę książkę spojrzeć inaczej niż tylko lekturę historyczną ale swego rodzaju poradnik, dzięki któremu w większym stopniu nauczymy się patrzeć na świat z różnych perspektyw, co jest ważnym elementem w trzeźwej ocenie otaczającego nas świata. "Mity Wojny 1920" to jednak nie tylko mity ale w większości fakty na temat wojny polsko-bolszewickiej, do której przygotowania, jej przebieg oraz późniejsze skutki mogą być doskonałą soczewką dziejów naszego kraju a także polskiej mentalności, obrazem naszych wad, zalet i przywar, zarówno narodowych jak i nas samych. Właśnie z mitami próbują rozprawić się autorzy i dzięki tym mitom w bardzo przyjemny i zrozumiały dla czytelnika sposób przekazują informacje i swoją wiedzę na temat wojny, której konsekwencją było również odzyskanie przez nasz kraj jakże upragnionej NIEPODLEGŁOŚCI.
Książkę oceniam na mocne 8, ponieważ mimo tego że nie przepadam za tą dziedziną literatury to doceniam nieszablonowy sposób przedstawienia historii, oraz to że autorzy mimo trudnego tematu potrafili zainteresować mnie tematem i przekazali sporą bazę danych w sposób który nie męczy czytelnika a wręcz zachęca do zdobywania dalszej wiedzy. Gdyby tak uczono historii w szkołach to byłby to jeden z moich ulubionych przedmiotów.

• Współpraca

Dodaj cytat z książki Mity wojny 1920