Můj život

Universum
2018-01-01
2018-01-01
czeski

Rzadko czytam czy też słucham biografie sportowców. W tym przypadku zdecydowałem się na przesłuchanie niniejszej autobiografii z powodu kilku przyczyn. Po pierwsze niniejszy audiobook znajdował się w promocji i obniżona cena zachęciła mnie do zakupu. Po drugie postać czeskiego bramkarza, Petra Cecha wydawała mi się zawsze sympatyczna. Imponowały mi również jego osiągnięcia sportowe oraz bohaterskie, wyjątkowe interwencje bramkarskie na boisku. Po trzecie chciałem przesłuchać książkę w języku czeskim tak aby nie była zbyt trudna dla mnie w odbiorze.
Petr Cech pochodzi z czeskiego miasta Plzen. Urodził się na początku lat 80tych, wychował w latach komunizmu oraz wczesnej demokracji. Co ciekawe urodził się jako trojaczek.
Interesował się raczej hokejem. W piłkę zaczął grać bardziej przez przypadek, na bramce zagrał gdyż jednego dnia jak miał grać jego zespół okazało się, że wszyscy bramkarze byli niedysponowani i trafiło na niego aby bronił. Każdy chłopak pochodzący z Pilznia który gra w piłkę chciałby grać w tamtej Viktorii, która jest jednym z czołowych klubów czeskiej pierwszej ligii. Petr chodził do szkoły sportowej i grał jako nastolatek w piłkę, ale nie trafił do Viktorii, lecz do innego klubu pierwszej ligii, ówczesnego benjaminka. Wykorzystał swoją szansę gry w pierwszej lidze i szybko został zauważony jako wielki talent bramkarski. Trafił do Sparty Praha a następnie do Premier Ligue gdzie grał w Arsenalu a następnie w Chelsea. W reprezentacji czeskiej zagrał ponad 100 meczów.
Petr Czech to skromny człowiek, ciężko pracujący. Sport go nie rozpieszczał. Jako nastolatek poważnie złamał na boisku nogę, tak, że przez prawie rok nie był w stanie grać. Powrócił jednak na boisko. Jako uczeń zawsze miał dobre wyniki w nauce i uczył się pilnie.
Świetnie słuchało się tą książkę. Językowo była dla mnie idealna w odbiorze. Ciekawie było również poznać biografię Petra Czecha.

Dodaj cytat z książki Můj život