The 39 Steps

Okładka książki The 39 Steps John Buchan
Okładka książki The 39 Steps
John Buchan Wydawnictwo: Penguin Books Seria: Boys' Own Adventures kryminał, sensacja, thriller
Boys' Own Adventures
Penguin Books
2007-01-01
2007-01-01
9780141190464
39 thirty nine steps

Bez tej powieści z 1915 roku nie byłoby ani Jamesa Bonda, ani Jasona Bourne'a, jakich znamy. To książka szpiegowska, obfitująca w nagłe zwroty akcji, dowcipne uwagi na temat mentalności typowych parlamentarzystów oraz dużą dawkę psychologii stosowanej, która trzyma czytelnika w rosnącym napięciu aż do sceny finałowej.

To ją różni od ekranizacji Hitchcocka, która jest prostsza i czaruje widzów burleskowymi gagami i amorami z trzema pięknościami połowy lat 30-tych, których w powieści nie uświadczysz. Widać, że Hitchcock lubił tę książkę, wrócił do motywu pościgu samolotem z "39 kroków" w pastiszowym "Północ, północny zachód" zrealizowanym pod koniec lat 50-tych.

Polecam i jako samodzielną lekturę, i z apendyksami z Hitchcocka.

To ją różni od ekranizacji Hitchcocka, która jest...

Rzecz dzieje się w 1914 r. Do Richarda Hannaya przychodzi sąsiad i wyjawia mu informację o domniemanym zamachu na premiera Grecji, podczas jego wizyty dyplomatycznej w Londynie. Za zamachem mają stać siły polityczne chcące doprowadzić do wielkiej wojny w Europie. Początkowo Richard nie wierzy sąsiadowi, jednak kiedy kilka dni później znajduje go martwym we własnym mieszkaniu wie, że jego życie jest zagrożone i od tej chwili nie może ufać nikomu, nawet policji. Ucieka ścigany mając tylko notes swojego sąsiada, jednak notatki zapisane są dziwnym szyfrem....
Dobra, szybko się czyta, akcja trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Dobra książka do nauki angielskiego. Wymagana znajomość języka na poziomie zaawansowanym.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Crime time
  • Literatura angielska