Najskuteczniejsza broń ręczna

Bellona
1999-01-01
1999-01-01
Zbigniew Mazurek
broń palna moc obalajaca stopping power magnum bellona

Pamiętam, że byłem tą książką zafascynowany w takim samym stopniu, co wcześniej lekturami książek Stanisława Kochańskiego, czy "Współczesną bronią myśliwską i wyczynową".

Album ten charakteryzują naprawdę piękne zdjęcia (o ile ktoś potrafi docenić piękno broni palnej). Krótko mówiąc, jest to po prostu daleko pojechany "gun porn". Przykładowo, chyba po raz pierwszy widziałem wtedy na zdjęciu taki rewolwer jak .454 Casull (a trzeba pamiętać, że internet był wtedy raczkujący). Każdy, kto kocha pistolety, rewolwery, karabiny i strzelby będzie się nawet dziś ślinić nad tą książką:-)

Co prawda bardzo dawno do niej nie zaglądałem, ale jej treść również zrobiła na mnie duże wrażenie. Jej autor - Robert Adam, przyjął dość specyficzne podejście do tematu, biorąc jako główne kryterium tytułową "skuteczność broni palnej". Stąd w książce znajdują się na przykład rewolwery Johna Linebaugha - prawdziwe olbrzymy, mogące z łatwością wystrzelonym z nich pociskiem zabić słonia.

Książka Pana Roberta Adama jest naprawdę bardzo ciekawa, szczególnie, że autor wybrał dość nietypowe i raczej rzadko spotykane uzbrojenie, które charakteryzuje się czynnikiem "wow!" (czytaj największe, najgłośniejsze i powodujące natychmiastowy opad szczęki).

Warto przy okazji wspomnieć, że książka „Najskuteczniejsza broń ręczna” jest lekturą - co tu dużo mówić - efekciarską. Jej zadaniem jest popularyzowanie tematyki broni palnej w możliwie jak najbardziej przystępny sposób. Próżno więc szukać w niej specjalistycznej treści. Jej zadaniem jest po prostu cieszyć oko i wywiązuje się z niego wybornie.

Dodaj cytat z książki Najskuteczniejsza broń ręczna