Mesjasz. Rękopis zbrodni

Okładka książki Mesjasz. Rękopis zbrodni Maciej J. Dudziak
Okładka książki Mesjasz. Rękopis zbrodni
Maciej J. Dudziak Wydawnictwo: In Puls Cykl: David Sauer (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
David Sauer (tom 1)
Mesjasz. Rękopis zbrodni
In Puls
2019-12-23
2019-12-23
Literatura polska literaturoznawcy Ukraina Bruno Schulz rękopis sensacja

Okładka książki Tomek na Alasce Maciej J. Dudziak, Alfred Szklarski
Tomek na Alasce Maciej J. Dudziak, ...

Ta książka trafiła do mnie ponad rok temu, w dziwnych dziś dla mnie okolicznościach, o których nie będę pisać, bo to zbyt osobiste.
Najważniejsze, że ją przeczytałam, chociaż długo się do tego zbierałam.
W maju wróciłam do „Mesjasza” i chyba odkryłam tę prozę na nowo.

To nie jest tylko powieść sensacyjna i kryminalna, jak może się początkowo wydawać.
Ważną rolę odgrywają tu wątki historyczne. Dla mnie tak naprawdę są pierwszoplanowe. Podobnie jak historiozoficzne spojrzenie na drugą wojnę światową, jej przyczyny i skutki.
A teraz czas na co nieco o treści…

Akcja nie płynie tu linearnie – raz jesteśmy w latach 30. minionego wieku, innym razem są to lata 40. Jest też wiek XXI – Polska, Ukraina, Niemcy, Skandynawia, Izrael…
Główny bohater, naukowiec David Sauer, zostaje współcześnie wplątany w intrygę, której korzenie sięgają odległych lat.
Jego zadaniem jest odnalezienie rękopisu „Mesjasza”, legendarnej i zaginionej powieści Brunona Schulza, autora „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod Klepsydrą”.

Przy okazji tej niebezpiecznej eskapady odwiedzamy nie tylko odległe miejsca.
Zaglądamy też do lubuskich miast i wsi – Witnicy, Międzyrzecza, Lubna.
Poznajemy również wyrywki historii sprzed dekad i czarne strony historii naznaczonej nazistowskimi zbrodniami.
Autor oferuje nam jednak coś więcej niż tylko historyczne sensacje. Pisze wspaniale o tyglu kultur i problemie tożsamości narodowej – i na wschodnich i zachodnich polskich Kresach.

Nie chcę zdradzać zbyt wiele, by nie popełnić śmiertelnego grzechu spojlerowania (za który osobiście bym wrzucała do piekielnego kotła😊 – wciąż wierzę, że w Piekle istnieje taki Krąg, o którym Dante nie wspomniał😊).

Zapewniam z czystym sumieniem, że lektura „Mesjasza” dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.
To także gratka dla regionalistów, którzy mogą doszukiwać się tu pierwowzorów różnych postaci (np. profesor Negrowski z Witnicy).
Czytajcie! I oglądajcie ilustracje autorstwa Grzegorza Leona Piotrowskiego.

I na koniec – dla mnie „Mesjasz” to po trosze taki polski „Kod Leonarda da Vici” – mam nadzieję, że pan Dudziak się nie obrazi, a fani Dana Browna mnie nie zlinczują😊

Najważniejsze, że ją przeczytałam, chociaż długo się do tego zbierałam.
W maju wróciłam do „Mesjasza” i chyba odkryłam tę prozę na nowo.

Ważną rolę odgrywają...

• II wojna światowa