Women in Ancient Persia (559-331 BC)

Okładka książki Women in Ancient Persia (559-331 BC) Maria Brosius
Okładka książki Women in Ancient Persia (559-331 BC)
Maria Brosius Wydawnictwo: Clarendon Press Seria: Oxford Classical Monographs historia
258 str. 4 godz. 18 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Oxford Classical Monographs
Wydawnictwo:
Clarendon Press
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wydania:
1996-01-01
Liczba stron:
258
Czas czytania
4 godz. 18 min.
Język:
angielski
ISBN:
0198150091
Tagi:
Starożytność Historia starożytna Iran i świat starożytny Achemenidzi Persja Persja starożytna Historia kobiet Kobiety w Iranie
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Bardzo dobra rozprawa na temat kobiet w Persji Achemenidów. Ten problem badawczy był długo rozpatrywany z perspektywy źródeł greckich, które przypisywały kobietom na dworze królewskim zły wpływ na władców (co ostatecznie miało doprowadzić do upadku państwa). Nieco upraszczając, można powiedzieć, że każdy bunt w Persji interpretowano jako efekt działań kobiet na dworze. Dzięki odkryciu źródeł wschodnich (babilońskie archiwum Muraszu oraz tabliczki z Persepolis) pojawiła się możliwość spojrzenia na rolę kobiet na dworze z innej, zasadniczo odmiennej od greckiej perspektywy. Brosius w swojej książce pokazuje, jak grecka obyczajowość wpływała na postrzeganie świata perskiego, jak skłaniała piszących o Persji do ujmowania wielu zagadnień w kategoriach jaskrawej opozycji grecko-perskiej. Źródła greckie i wschodnie ukazują zatem zupełnie różne aspekty życia kobiet na dworze perskim, przez co ich zestawienie pozwala znacznie pełniej zrozumieć funkcjonowanie społeczeństwa epoki achemenidzkiej. Książka jest miejscami dość trudna, a materiał źródłowy niełatwy w interpretacji: źródła greckie są często zachowane fragmentarycznie, a język elamicki, w którym powstały teksty z Persepolis, nie należy do grona najlepiej przebadanych języków starożytnych. Niektóre tezy Autorki wzbudzają pewne wątpliwości, część została ostatnio podana w wątpliwość przez Domenique Lenfant, niemniej "Women in Ancient Persia" wciąż pozostaje niezwykle istotną pozycją dla osób zainteresowanych dziejami Persji.

Tomasz Babnis

Bardzo dobra rozprawa na temat kobiet w Persji Achemenidów. Ten problem badawczy był długo rozpatrywany z perspektywy źródeł greckich, które przypisywały kobietom na dworze królewskim zły wpływ na władców (co ostatecznie miało doprowadzić do upadku państwa). Nieco upraszczając, można powiedzieć, że każdy bunt w Persji interpretowano jako efekt działań kobiet na dworze....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Przeczytane
    2
  • Iran i świat irański
    1
  • Społeczeństwo na przestrzeni dziejów
    1
  • Starożytność
    1
  • Perskie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Women in Ancient Persia (559-331 BC)


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne