Федор Ливин: загадки жизни и судьбы

КорКи’С
2019-08-08
2019-08-08
rosyjski
katorga Rosja Sachalin Czechow

Pod koniec XIX wieku na Sachalinie mieszkało około 40 skazanych politycznie Polaków. Pierwszy z nich osiadł w więzieniu w Rykowie pod kontrolą Livina. Ponieważ więzienie było daleko od strefy przybrzeżnej. Administracja więzienna obawiała się, że uciekną. Jako pierwsi przybyli na Sachalin w 1886 roku. Byli to Edmund Plossky, Adam Slovik, Kazimierz Tomaszewski, Joseph Schmaus i Adolf Forminsky.

В книге раскрыта судьба надворного советника Фёдора Ливина, маленьким мальчиком покинувшего родной дом ради достижения карьерного роста. По прочтении книги создаётся мнение, что герой страдал перфекционизмом. И это стало причиной разрушения его семьи и той жестокости, о которой писали Чехов, Ювачев и Пилсудский.

Fedor Livin jest człowiekiem kontrastów. Z jednej strony trzymał więzienie w strachu. Z drugiej strony zbudował świątynię, przychodnię i koszary. Często gościł Yuvacheva i Piłsudskiego. Maria Antonovna Krzhizhevskaya wielokrotnie otrzymywała pomoc od Livin.

Автор проделал кропотливый труд, благодаря чему удалось изменить негативное отношение к Ливину. Все-таки Чехов был на Сахалине несколько месяцев, а Ливин служил почти 10 лет и сделал для сахалинских тюрем очень много. Построил церковь, амбулаторию, бараки, лазареты и т.д. Жаль, что не сохранилась фотография надворного советника Федора Ливина.

Liwin - jeden z bohaterów książki Czechowa "Wyspa Sachalin". W tej książce został przedstawiony w złym świetle, jako kat. Obecna książka, napisana przez prawnuczkę Liwina, próbuje przedstawić pełniejszy obraz tego człowieka, pokazać że dla ludzi katorgi na Sachalinie zrobił też wiele dobrego.
W pewnym momencie książki jest też wspomnienie o Bronisławie Piłsudskim. Sachalin pamięta i do dziś docenia jego prace wykonane na Sachalinie.

• Russian

Dodaj cytat z książki Федор Ливин: загадки жизни и судьбы