Ciche przywództwo. Sześć kroków do polepszenia efektywności w pracy

Okładka książki Ciche przywództwo. Sześć kroków do polepszenia efektywności w pracy David Rock
David Rock Wydawnictwo: Rebis poradniki
poradniki
Quiet Leadership. Six Steps to Transforming Performance at Work
Rebis
2019-02-12
2019-02-12
2006-04-11
Aleksander Gomola

Okładka książki Fundamenty Coachingu. Neurobiologia a skuteczna praktyka. Linda J. Page, David Rock
Fundamenty Coa... Linda J. Page, Davi...

Pierwsza połowa książki (wg spisu treści: "część pierwsza" i połowa "części drugiej") jest bardzo dobra, odwołuje się do badań naukowych i fachowej literatury poradnikowo-psychologicznej opisując jak można zwiększyć wydajność zarządzania ludźmi oraz poprawić jakość współpracy w zespole. Oceniłbym ten fragment na 10/10 i gdyby tutaj autor zakończył to byłoby perfekcyjnie.
Niestety jest też druga część książki (wg spisu treści druga połowa "części drugiej" i "część trzecia") która jest tak słaba i nudna, że tylko niepotrzebnie zostawia wielki niesmak po całej lekturze. Oceniam ten fragment na 2/10 i to tylko dzięki ostatniemu rozdziałowi, który jest znakomitym podsumowaniem całej książki.
To co jest najlepsze w tej książce to bardzo przejrzysta struktura oraz znakomite podsumowania zarówno po każdym rozdziale jak również w formie ostatniego rozdziału.
Najsłabszym elementem są natomiast dialogi potencjalnych sytuacji "z życia wziętych", które bardziej przypominają filmy paradokumentalne niż rzeczywiste sytuacje z firm. Jest to naprawdę tak żałosne, że nie potrafię pojąć dlaczego żaden recenzent albo chociażby wydawca nie wybił ich autorowi z głowy, ponieważ pokazują jak bardzo autor nie ma pojęcia nie tylko w zakresie relacji międzyludzkich panujących w firmach jak i w ogóle przebiegu rozmowy pomiędzy dwiema osobami. Po pewnym czasie po prostu omijałem te fragmenty i polecam robić to samo.
Bardzo mi się podobało natomiast odwoływanie do innych książek podejmujących poszczególne wątki. Dzięki temu osoby chcące zgłębić dany temat łatwo mogą poszerzyć swoją wiedzę.
Wbrew tytułowi, uważam że książka jest dobrą lekturą nie tylko dla liderów zarządzających zespołami ale dla każdej osoby chcącej poprawić jakość komunikacji i pracy w zespole. W dzisiejszych czasach lider zespołu pełni rolę drugorzędną w stosunku do tego co było 10 czy 20 lat temu a samoorganizujące się zespoły powoli stają się standardem. Szkoda, że ten wątek nie został w żaden sposób zaadresowany w tej książce

Udoskonalenie myślenia to jeden z najlepszych sposobów poprawy efektywności w pracy. Czytając "Ciche przywództwo" nastawiłem się, że jest to książka nie tylko dla menadżerów. Przedstawione w niej strategie może wykorzystać każdy człowiek, a poza tym każdy może zostać menadżerem. Autor proponuje nowy sposób myślenia. Nie należy skupiać się na szczegółach i problemach tylko na rozwiązaniach. Książka uczy samodzielnego myślenia. Kierowanie ludźmi przedstawione jest poprzez zadawanie właściwych pytań. Sposób działania cichego lidera oszczędza czas, uwalnia energię. Należy pozwolić osobie, żeby sama przemyślała problem, a nie mówić jej co ma robić. Nie jest ważne co ludzie myślą tylko jak myślą. Zamiast pytania "dlaczego to się stało" zapytaj "co z tym zrobić". W książce zamieszczone są ćwiczenia, zadania do samodzielnego wykonania. Rozdziały nie są długie, nie nudzą. Aby przeanalizować wszystko co zostało w niej zawarte trzeba poświęcić więcej czasu. Szczerze polecam tą pozycję do analizy i stosowania w życiu zawodowym i prywatnym.

• Praca
  • Biznesowe
  • ! BŚ
  • Biznes, pieniądze, sukces
  • MGMT

Dodaj cytat z książki Ciche przywództwo. Sześć kroków do polepszenia efektywności w pracy