Lew Tołstoj. Biografia (Tom 2)

Okładka książki Lew Tołstoj. Biografia (Tom 2) Wiktor Szkłowski
Okładka książki Lew Tołstoj. Biografia (Tom 2)
Wiktor Szkłowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
Lew Tołstoj
Wydawnictwo Naukowe PWN
2012-01-01
2012-01-01
Romana Granas

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Literatura na świecie nr 8/1986 (181) Leszek Engelking, Marian Grześczak, Jacek Illg, Florian Nieuważny, Dmytro Pawłyczko, Walentin Rasputin, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Parujr Sewak, Wiktor Szkłowski, Jurij Trifonow, Mykoła Worobjow
Literatura na ... Leszek Engelking, M...

„Lew Tołstoj Biografia" to świetna książka stworzona przez wybitnego teoretyka i historyka literatury Wiktora Szkłowskiego.
🇷🇺Dowiadujemy się z niej, że Lew to człowiek bardzo samotny choć miał wielu fanów. Wielki mówca, który uwielbiał opowiadać dzieciom legendy i opowieści biblijne, a nie potrafił rozmawiać z własną rodziną. Poznajemy jego żonę Zofię Bers, która przepisywała wszystkie dzieła męża, robiąc często po kilka ich kopi. Matka 13 dzieci, gospodyni zarządzająca majątkiem, pomagająca innym. Czy także samotna w walce z codziennym życiem? Smutna prawda, jaki rozrzutny i nierozsądny potrafił czasem być Tołstoj. Dziedzic dużego majątku, który pewnego dnia porzuca wszystko by żyć w zgodzie z sobą.
🇷🇺Wiktor Szkłowski przeprowadził bardzo wnikliwe badania, przeglądając listy i prywatne zapiski największego człowieka w historii - Lwa Nikołajewicza Tołstoja. Na podstawie zgromadzonego materiału realistycznie oddał zarówno sylwetkę pisarza jak i klimat XIX — wiecznej Rosji.
🇷🇺Autor w ciekawy sposób, dzieląc życie Lwa na rozdziały, pokazuje jego nawrócenie i szczerość, jaką stosował wobec siebie. Dotyka jego życia prywatnego i bez ogródek obnaża wrażliwe wątki. Poznajemy poglądy Tołstoja i to jak postrzegał rzeczywistość oraz jak
powstawały jego nowele i publikacje.
🇷🇺Polecam Wam fantastyczną biografię rosyjskiego powieściopisarza, gdzie każdy chyba😉 kojarzy jego największe dzieła
„Szczęście rodzinne''
„Wojna i Pokój''
„Anna Karenina''
„Zmartwychwstanie''
09.09.1828 r. - 20.11.1910 r.

Paradoksalnie w książce jest więcej Szkłowskiego niż Tołstoja. Czasami pojawia się jakaś myśl Lenina - taka naleciałość czasów radzieckich.
Myślę, że niesprawiedliwie potraktowana została Zofia Andriejewna, jako ta która nie jest w stanie zrozumieć wielkiego pisarza. Zajmują ją sprawy doczesne, raczej dalekie od literatury: utrzymanie domu, dzieci, finanse. Wydaje się, że dla Szkłowskiego ta troska jest zbyt "burżuazyjna". Nie licuje z powagą tematów poruszanych przez Lwa. Tam chodziło o zbawienie Świata tutaj o egoistyczne dobro rodziny.

Zainteresowanym postacią i twórczością Lwa Tołstoja polecam książkę Radosława Romaniuka "Dramat religijny Tołstoja". A w niej wspaniały esej "Dramat dobrego życia".

1940

Potężna, bardzo szczegółowa biografia Lwa Tołstoja obfituje w dygresje, lecz pozwala poznać zarówno dzieje pisarza i jego rodziny, jak i warunki życia w carskiej Rosji. Rosji w przededniu nieuniknionej rewolucji.
Przyglądam się życiu arystokracji i chłopstwa. Współczuję Lwu, gdy boryka się z niezrozumieniem najbliższych. Nie dziwię się dziwactwom starości.
Obserwuję odchodzący świat.

I choć dziwić mogą stosunkowo liczne cytaty z Lenina (autor biografii to człowiek pamiętający pogrzeb Tołstoja, a więc pisarz radziecki),to mrówcza praca Szkłowskiego zasługuje na uznanie.
Jeśli chcesz zatem, drogi czytelniku, zrozumieć Tołstoja - przy pewnej dozie ostrożności wynikającej ze świadomości obciążeń ideologicznych tejże pozycji - to dobrze trafisz, rozpoczynając lekturę tej obszernej pozycji.

Obserwuję...

Po stu stronach dzieciństwa z uwzględnieniem niemalże koloru śpioszków i zainteresowań niani nie dałem rady czytać dalej. A chciałem tylko poznać motywację jego przekonań religijno -społecznych.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytałem wydanie z 1982, wydawnictwa PIW

Przeczytałem wydanie z 1982, wydawnictwa PIW

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Biografie
  • Studia
  • Biografie
  • Literatura rosyjska

Dodaj cytat z książki Lew Tołstoj. Biografia (Tom 2)