Lew Tołstoj. Biografia

Wydawnictwo: W.A.B.
Lew Tołstoj
Lew Tołstoj
Pistacia

Powieści Lwa Tołstoja na stałe weszły do kanonu literatury światowej i wywarły ogromny wpływ na twórczość wielu pisarzy. Na przełomie XIX i XX wieku Tołstoj uważany był w Rosji za niepodważalny autorytet moralny, zaś jego książki cieszyły się powodzeniem w Europie i Ameryce. Jak to możliwe, że ten wybitny człowiek zmarł podczas ucieczki z własnego domu, w którym nie mógł znaleźć szczęścia? A wcześniej - jakie musiał przeżywać wewnętrzne dylematy, by z arystokratycznego utracjusza zmienić się w skromnego nauczyciela wiejskich dzieci, z żołnierza przedzierzgnąć się w mistyka, głosiciela zasady niesprzeciwiania się złu i nieustannego doskonalenia moralnego? By odrzucić wszelkie zdobycze cywilizacji jako dostępne tylko nielicznym i głosić powrót do natury? Co sprawiło, że ten głęboko wierzący chrześcijanin został wyklęty przez Cerkiew? Na kartach opowieści Wiktora Szkłowskiego ożywiają ludzie sprzed ponad wieku . Tołstoj, jego przodkowie, rodzina, przyjaciele, znajomi. Twórczość i życie wielkiego pisarza splatają się tu w spójną całość, co pozwala lepiej zrozumieć tego dziwnego, pełnego sprzeczności człowieka. Choć autor przywiązują wielką wagę do szczegółów, przedstawia dzieje genialnego twórcy i myśliciela tak, jakby zamierzał stworzyć frapującą powieść, a nie biografię w pełni i sumiennie opartą na faktach. Tę znakomitą książkę napisało po prostu życie.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

rasilio | 2015-10-21
Przeczytana: 2012 rok

Po stu stronach dzieciństwa z uwzględnieniem niemalże koloru śpioszków i zainteresowań niani nie dałem rady czytać dalej. A chciałem tylko poznać motywację jego przekonań religijno -społecznych.

Henry Rackham | 2011-12-12
Przeczytana: 2008 rok