Majakowski. Stawką było życie

Wydawnictwo: W.A.B.
Med livet som insats. Berättelsen om Vladimir Majakovskij och hans krets
Majakowski, rewolucja, ZSRR
Pistacia

Opowieść o człowieku, który po rewolucji październikowej stał się bohaterem państwa radzieckiego. Pisał zaangażowane wiersze i malował plakaty propagandowe. To także historia burzliwego trójkąta miłosnego, który Majakowski tworzył z Lili i Osipem Birkami. Jedne z najpiękniejszych wierszy miłosnych w rosyjskiej poezji to te, w których wychwalał swoją muzę, Lili. Stawką było życie jest też opowieścią o człowieku, który z czasem coraz bardziej krytycznie oceniał skutki rewolucji i z przerażeniem patrzył, w jakim kierunku podąża komunizm.
Opierając się na nieznanych dotąd listach i dokumentach, odkrytych w tajnych archiwach, Jangfeldt z rozmachem opisuje życie Majakowskiego w środowisku artystycznym rewolucyjnej Rosji, wnikliwie analizuje najważniejsze utwory poety, barwnie opisuje jego relacje z kobietami. Tropi jego fobie i obsesje. Z biografii wyłania się portret artysty w służbie ideologii i w pogoni za własnymi pragnieniami. To także kronika mrocznych czasów formowania się Związku Radzieckiego.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Marzena | 2013-01-17

Jedna z najlepszych biografii, które czytałam.

DżejSiBi | 2012-12-16
Przeczytana: 2012 rok

Świetnie napisana biografia. Czyta się jednym tchem w jedną noc.

Joanna | 2012-07-11

Zachwycająca!