Życie w kontekstach : rozmowy o tym, co za nami i o tym, co przed nami

Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
#socjologia
Kubala

Rozmowa dwojga filozofów z Zygmuntem Baumanem, światowej sławy socjologiem, filozofem i eseistą, który swą karierę naukową zaczynał na Uniwersytecie Warszawskim, a potem wiele lat był profesorem na uniwersytecie w Leeds. Porywający dialog toczy się wokół wielu ważnych spraw zarówno dotyczących kondycji człowieka, diagnozy współczesności, jak i refleksji nad współczesną nauką, a wszystko w kontekście wspomnień Profesora i jego życiowych doświadczeń. Książka składa się z czterech części, z których pierwsza, Humanista w ponowoczesnym świecie, była już publikowana w 1997 i tłumaczona na język niemiecki (we fragmentach) i czeski (w całości). Część druga, Świat w życiu humanisty, to zapis rozmów z 2007 roku, trzecia, Zygmunta Baumana rozmyślania u kresu drogi, refleksje autora z 2008 roku, a część czwarta, Post Scriptum. O życiu na pożyczonym czasie, to rozmowa przeprowadzona na gorąco, przed samym oddaniem książki do druku, o naszej sytuacji w dobie globalnego kryzysu gospodarczo-społecznego. Wielu miłośników twórczości Zygmunta Baumana nie wie, że przez pewien czas zajmował się On także fotografią i brał udział w wystawach w angielskich salonach fotograficznych. Z jedenastu zamieszczonych w książce fotogramów autorstwa Zygmunta Baumana tylko nieliczne były dotąd publikowane. Dodatkowo w książce znajdują się zdjęcia Profesora z żoną Janiną w Leeds, a także podczas wielu pobytów w rodzinnym Poznaniu i w innych miastach, w towarzystwie przyjaciół, uczestników seminariów czy słuchaczy wykładów.

Kubala | 2010-02-07
Na półkach: #52, Przeczytane

Bauman, w dyskusji z innymi humanistami, opowiada o tle historycznym jakie towarzyszyło powstawaniu jego autorskiego warsztatu, jak to wszystko z czasem się zmieniało, jak powstawały kolejne książki. Mówi o swoim stanowisku epistemologicznym, o autorytetach. Wszystko to zatopione w otoczce ciekawych dygresjach, nadających tej książce naukowy charakter. O ile można mówić o nauce w wydaniu Baumana. Sam nie nazywa siebie naukowcem, mówi, że językiem jego książek jest hermeneutyka socjologiczna.

zielony_mol | 2015-04-22
Tomasz Kwasik | 2014-06-11