Hip Hop Genealogia #1

Tłumaczenie: Piotr Czarnota, Marceli Szpak
Cykl: Hip Hop Genealogia (tom 1)
Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy
Hip Hop Family Tree #1
hip hop, rap, funk
komiksy
skun

Tak, tak, ziom! Sławny młody rysownik Ed Piskor chce Was trochę podszkolić w oldskulu i dlatego przygotował totalnie rozrywkową i encyklopedyczną kronikę najbardziej amerykańskiej ze sztuk, która podbiła cały świat. „Genealogia Hip Hopu”, która debiutowała w sieci na portalu Boing Boing, poprowadzi Was swoimi obsesyjnie szczegółowymi kadrami przez parki i domówki południowego Bronksu po kluby, studia nagraniowe i radiostacje, gdzie rodziła się nowa scena.

Na planszach tego komiksu ożywają tak magnetyczne i wspaniałe osobowości jak Grandmaster Flash, Afrika Bambaataa, Kurtis Blow, DJ Kool Herc, Sugarhill Gang i Funky 4+1. Poznajemy też obdarzone wcale nie mniejszą charyzmą szare eminencje hip hopu: Russella Simmonsa, Sylvię Robinson, Ricka Rubina oraz manhattańskich mistrzów graffiti pomagających przebić się hip hopowi do mainstreamu: Fab Five’a Freddy'ego, który ziomił się z Debbie Harry, Keithem Haringiem i Jeanem-Michaelem Basquiatem.

źródło opisu: https://timof.pl/

źródło okładki: https://timof.pl/

damciban | 2019-05-08

Odpuściłem po jakiś 30 stronach. To jest kompletnie komiks nie dla mnie i autentycznie męczyła mnie jego encyklopedyczna forma. Ciekaw jestem czy X-Men od Piskora są w podobnym tonie.

Magda Kęskiewicz | 2018-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2018

Ed Piskor jest fanem rapu. To widać! Jest też doskonałym rysownikiem. Jego "Hip-hop Genealogy 1" przenosi nas w lata 70-te i sam początek 80-tych pokazując początki kultury hip-hopowej. Od rapowania w parkach i na boiskach, przez pierwsze nagrywki, po obecność w radiu i telewizji. Wychwytuje moment, w którym pojawiają się pieniądze i popularność. Komiks jest fantastyczny! To ponad 90 stron tekstu, bardzo merytorycznego (świetnie nakreślone sylwetki, kilka śmiesznych anegdot), a także zbiór plakatów (różnych autorów) i rysunków pokazujących związki hip-hopu z komiksem. Język jest bardzo fajny - podoba mi się próba oddania afro-slangu (zamiana liter itp), dobrze wprowadza klimat. No i oczywiście mamy tu całe mnóstwo muzyki (na bieżąco w każdym rozdziale pojawia się konkretna płyta / singiel i dodatkowo są zebrane pod koniec jako Dyskografia). Więc nawet jak skończycie czytać dość szybko "Hip Hop Genealogy 1" daje Wam wskazówki co z przeszłości warto sprawdzić. Przyznaję, że o wielu...

QUEENfan | 2018-11-09

Kawał historii, ale nie powala, oczekiwałem czegoś bardziej wciągającego, ale warto się zapoznać.

Chris3z8 | 2018-11-08

Wspaniała encyklopedia o znanej mi kulturze hip-hop. Witamy w Bronksie. II połowa lat 70. Grandmaster Flash czy Kool Herc nakręcają ,,czarne'' dzielnice. Zaczyna się od street art - muzyka stosowana na parkietach, gdzie grywasz w kosza, by z czasem przenieść się do klubów, a ostatecznie wylądować na klipach w muzycznej telewizji. Najwięksi wyjadacze znajdą tu ciekawostki, które mogą ich zaskoczyć - wiadomo, że to kultura ubogich dzielnic - podobnie było z jazzem, w czasach, gdy Afroamerykanie nie byli traktowani na równi z białasami. Mamy typowe uliczne zaczepki, ciągle ktoś coś zmienia, a to dochodzi wokalista, a to panowie dzielą się na grupy, jeden odchodzi, drugi przychodzi, jak w telenoweli. Można się zakręcić - ilość nazwisk i zespołów z Nowego Jorku potrafi przytłoczyć. Pięknie opowiada o historii, którą nie do końca możemy zrozumieć, ponieważ polski hip-hop rozkręcił się w latach 90. wraz z pierwszą kasetą Molesty czy Paktofoniki. To środowisko, które jeszcze nie znajdzie...

Przemek Skoczyński | 2018-10-20
Przeczytana: 20 października 2018

O ile początkowo trochę mnie brak typowej fabuły niepokoił, to już po skończeniu uważam, że jest to fantastyczne. Pięknie pokazany rozwój hip-hopu z kultury ulicznej do pierwszych teledysków w MTV (chociaż początki gatunku to dla mnie egzotyka i znam raczej dźwięki z lat 90). Kilka kluczowych artystów sprawdziłem na tubce i chyba będę w tym grzebał, bo są tam rzeczy wielkie. Fajne są motywy, o których nie wiedziałem, dotyczące wsparcia całego tego ruchu ze strony The Clash i Blondie. W ogóle po przeczytaniu mam wrażenie, że historia jest bardzo spójna i się świetnie zazębia. No i wydanie jest super. Krzywiłem się, że będzie rozbite na 4 części, ale pomijając, że obejmują zamknięte czasowo okresy, to przy tym formacie jest to bardzo wygodne. No i właśnie format, ten komiks - w tej cudnej retro stylistyce - zasługiwał na niego