Pszczółka

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
5 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
komiksy
Ervisha

Bzzzz… Słyszysz to? Blisko, co? Coraz bliżej… Podlatuje, pomrukuje, pobzykuje… To pszczółka! Tak rozpoczyna się niezwykła, mądra i przepięknie zilustrowana opowieść o życiu pszczół, zdaniem Kristen Hall, autorki tekstu książeczki, „jednych z najcudowniejszych istot na świecie”. Autorką rysunków jest z kolei Isabelle Arsenault, nagradzana i publikowana na całym świecie rysowniczka, znana...

Bzzzz…
Słyszysz to?
Blisko, co?
Coraz bliżej…
Podlatuje,
pomrukuje,
pobzykuje…

To pszczółka!

Tak rozpoczyna się niezwykła, mądra i przepięknie zilustrowana opowieść o życiu pszczół, zdaniem Kristen Hall, autorki tekstu książeczki, „jednych z najcudowniejszych istot na świecie”. Autorką rysunków jest z kolei Isabelle Arsenault, nagradzana i publikowana na całym świecie rysowniczka, znana choćby z „Jane, lis i ja”.

Według autorek pszczołom grozi dziś wielkie niebezpieczeństwo, a stworzona przez nie książka ma pomóc młodym czytelnikom docenić je i sprawić, że wspólnie zadbamy o ich przyszłość.

źródło opisu: http://www.kultura.com.pl/komiks/278/pszczolka-1.html

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl/komiks/278/pszczolka-1.html

Ervisha | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Tekst w Pszczółce to wierszyk - rymowanka, który prostymi słowami opisuje życie i jaką rolę odgrywa pszczoła. Jest mowa o tym jak pszczółka zwabiona słodkim zapachem, lata od jednego kwiatka do drugiego spijając z każdego nektar. Nie tylko się posila ale również zbiera nektar, który niesie do swojego ula. Tam zaczyna się proces żucia. A na końcu pszczółka zmęczona ciężką pracą zasypia, by obudzić się dopiero na wiosnę. Prosto, zrozumiale, bez komplikacji i udziwnień.

Czuć tę pszczelość: pszczele zabieganie, fruwanie i trud. Chociaż dla mnie - osoby dorosłej całość jest za słodka, wręcz przesłodzona. Za dużo tutaj zdrobnień: te wszystkie słoneczka, gromadka, chmurki, zwierzątka, pszczółka w pocie czółka. A dla kontrastu odwłoki i plucie.
Rozumiem, że dzieci lubią chwytliwe rymowanki ale tutaj tłumacz z lekka przesadził - tak na prawdę to trochę tak jakby nie traktowali młodego czytelnika poważnie. A przecież dziecko potrzebuje tej powagi.

Z drugiej strony album może nieco...

Mecha_Kulturacja | 2018-08-25

Pszczółka to krótka powieść graficzna, w której autorki ukazują kilka chwil z życia pszczelego roju. Historia jak i przekaz są bardzo proste. Chodzi o przedstawienie wagi istnienia pszczół. Zaczynamy od krótkiego opisu wyglądu, a następnie poznajemy pracę owadów. Oczywiście całość przedstawiona jest w sposób przystępny dla najmłodszych odbiorców.

Szkoda tylko, że sens istnienia pszczół nie do końca wynika z samej opowieści lecz raczej z posłowia, w którym autorki opowiadają o przekazie fabuły. Cała historia sprowadza się natomiast do świetnej zabawy i takie wrażenie może odnieść młody czytelnik.

Niemniej najmłodsi czytelnicy mogą z tej opowiastki wynieść np. możliwość oswojenia się z tym pożytecznym owadem. Pomaga w tym nie tylko przystępna szata graficzna stylizowana na pszczele barwy. Wszystko mieni się odcieniami brązu, żółci i złota, a przeplatane intensywną czernią. Obrazy, które przywodzą nam na myśl sielską krainę opatrzone są bardzo krótkimi i zwięzłymi i rymowanymi...

Tom571 | 2018-07-24
Na półkach: Komiksy, Przeczytane, Posiadam