Platonizm matematyczny. Studium filozofii matematyki Kurta Gödla

Okładka książki Platonizm matematyczny. Studium filozofii matematyki Kurta Gödla Krzysztof Wójtowicz
Krzysztof Wójtowicz Wydawnictwo: OBI Seria: Rozprawy filozofia, etyka
filozofia, etyka
Rozprawy
OBI
2002-01-01
2002-01-01
8373320474
filozofia matematyka fizyka platonizm Kurt Goedel Kurt Gödel Kurta Gödla

Świetne przedstawienie filozofii Kurta Godla w zakresie jego poglądów na realizm obiektów matematycznych. Szczególnie godna polecenia ze względu na stosunkowo przystępne przedstawienie tematu. Nie jest to książka popularnonaukowa, ale nie będąc specjalistą od logiki matematycznej byłem w stanie czytać ją ze zrozumieniem bez dużych trudności (szczególnie początkowe rozdziały).

Jest to bardzo ciekawa pozycja ukazująca platońską filozofię matematyki uprawianą przez jednego z najwybitniejszych logików matematycznych XX w. – Kurta Gödla, odkrywcę doniosłych twierdzeń o niezupełności i niedowodliwości niesprzeczności Peana arytmetyki liczb naturalnych, które wstrząsnęły fundamentami matematyki, tym samym niwelując marzenia ówczesnych matematyków (szczególnie D. Hilberta) o jej całkowitej unifikacji. Wspomnieć należy, że duża część najwybitniejszych matematyków XX w. uważa odkrycia Gödla, za największe osiągnięcie myśli logicznej tego wieku, a nawet w całej jej historii. Samą treść książki wystarczająco streszcza jej opis, więc nie będę go powielał. Istotne jest to, że autor z wykształcenia jest nie tylko filozofem, ale i matematykiem, więc nie ma w niej nadmiaru filozoficznych wypocin. Warto ją przeczytać chociażby dlatego, że uzmysławia ona pewną ograniczoność aksjomatyczno-dedukcyjnych metod matematyki, właśnie dzięki odkryciom K. Gödla. Zdecydowanie polecam każdemu ścisłowcowi, a nawet „humanistom”, którzy raczej powinni ją zrozumieć.

Dodaj cytat z książki Platonizm matematyczny. Studium filozofii matematyki Kurta Gödla