Roksolana. Władczyni Wschodu

2018-02-28
2018-02-28
Maciej Studencki
Turcja XVI wiek sułtan Sulejman Wspaniały Roksolana

To nie jest powtórka z serialowego thrillera haremowego pt. 'Wspaniałe stulecie'. O tytułowej bohaterce książki oraz innych ważnych, współczesnych jej kobietach, możemy się dowiedzieć tyle, że mogło być tak, siak, albo zupełnie inaczej. I nie jest to wina autorki, tylko brak dostępnych źródeł. O kobietach, nawet wpływowych sułtankach, wówczas oficjalnie nie pisano. Ale i tak warto po tę pozycję sięgnąć. Autorka, analizując dostępne archiwalia, snuje bardzo ciekawą opowieść o Imperium Osmańskim u szczytu jego świetności. A było to państwo doskonale zorganizowane. Fakt, podpierało się niewolnictwem, ale też niewolnicy, którzy wykazali się określonymi zdolnościami, dostawali prawie nieograniczone szanse kształcenia się i kariery, a samo niewolnictwo nie było dożywotnie. Nacisk na dobroczynność, kształcenie, tolerancja - również religijna, praworządność. Kraj dobrze przemyślany i prawdziwie nowoczesny. Nic tylko iść w niewolę do Turka.
Nie zamierzam doktoryzować się z dynastii Osmanów, ale chętnie jeszcze coś na ten temat przeczytam. Ciekawi mnie zjawisko sułtanatu kobiet i jaki to miało wpływ na fakt, że po sułtanach Błyskawicy, Groźnym i Wspaniałym władzę objął Pijak, a potem też nie było dużo lepiej. Jeśli kobieta ma szansę być władczynią niemal absolutną, nie będzie jej przecież zależało na wspieraniu męskiej dominacji, choćby i synowskiej.

Bardzo ciekawa książka. Jestem pod wrażeniem ogromnej wiedzy autorki, ale mam wrażenie, że to publikacja z tezą. Peirce chciała za wszelką cenę udowodnić, że Hürrem założyła prawdziwą rodzinę w poligamicznym świecie islamu; że rodzina ta "prywatnie" się kochała, a egzekucja synów Sulejmana to była trudna, ale wyłącznie polityczna decyzja podyktowana troską o dobro dynastii. Moim zdaniem, gdyby braci i ojca łączyła silalna więź, to Sulejman zmieniłby prawo i nie skazał na śmierć Mustafy i Bajazyda.

Książka jest również próbą zerwania z wizerunkiem Hürrem-intrygantki. Żona Sulejmana jest tu przedstawiona jako
głównie jako filantropkaa. Moim zdaniem jedno nie wyklucza drugiego.
Druga sprawa, zgadzam się z innymi komentarzami. Autorka podaje za pewnik niektóre swoje hipotezy i nie prezentuje alternatywnych możliwości. Na przykład to, że Cihangir zmarł na skutek choroby, podczas gdy inna wersja mówi, że popełnił samobójstwo po egzekucji Mustafy.

Kolejny minus to fakt, że Peirce często się powtarza. Na plus, jest dość dobrze omówiony wątek korespondencji z Zygmuntem Starym i jego synem.

Książka jest dobra, ale trochę mnie nużyła. Poza tym nie licząc kilku wątków mam wrażenie, ze autorka bazowała na serialu, albo to po prostu historia została rzetelnie przedstawiona. Niby bogata bibliografia, a tak naprawdę niewiele z niej wynika. Poza tym umieszczanie przypisów na końcu książki jest kolejnym minusem.
Pod względem edytorskim nawet w porządku, choc zdarzały się literówki i błędy logiczne np. w kwestii śmierci męża Mihrimah - autorka napisała, ze zmarl on w 1561 roku, natomiast z kontekstu wynika, ze nie mogl umrzec przed Bajazydem (1562),bo smierc Rustama poglebila jej zal po Bajazydzie. Trudno mi orzec o co chodzi.
Jak już wspomniałam, serial nie odbiega od treści, choc zanotowałam sobie trochę różnic i ciekawostek. Wyszły mi 4 strony A5, więc jeśli kogos interesuje "Wspaniałe stulecie", to w skrócie opiszę wątki poniżej. Z tego względu warto było zapoznac się z tym tytułem dla porownania z serialem.
1. Sułtańska para miała szostke potomstwa, lecz Abdullah, który urodzil sie jako czwarty, zmarl w niemowlectwie. Za nim był Dzihangir, a na końcu Bajazyd. Kolejnosc pierwszej trojki jest poprawna.
2. Selim w dniu smierci Bajazyda był tak gruby, ze nie byl w stanie samodzielnie wsiasc na konia. No i sfinansowal zycie Mahidevran.
3. Wątpliwym jest, ze Hurrem była prezentem od Ibrahima Paszy, poniewaz on sam byl w tamtym czasie niewolnikiem w prywatnych komnatach Sulejmana.
4. Ibrahim Pasza mial za zone Mushine - wnuczkę Iskendera Paszy. Slub z Hatidze bylby niestosowny ze wzgledu na zazylosc Ibrahima i Sulejmana.
5. Ibrahim Pasza prawdopodobnie byl sprzedany przez piratow corce Iskendera Paszy, a ta dała go w prezencie Sulejmanowi.
Ibrahim dał prace swoim rodzicom i braciom.
6. Niewiele wiadomo o rywalizacji Roksolany i Ibrahima. Był tylko jeden list, który swiadczyl o jakims nieporozumieniu między nimi.
7. Z książki nie wynika, żeby Mustafa był zżyty z braćmi.
8. Selim miał trzy córki, owszem, ale Nurbanu była matką tylko jednej z nich. Murada urodziła mu pozniej.
9. Hurrem zmarla 15 kwietnia 1558 roku z powodu choroby, na ktora cierpiala od dluzszego czasu, ale poza tym zapadła na malarię i kolkę.
Poza tym lektura pokazuje, ze faktycznie sułtan mial slabosc do swojej niewolnicy, ale na innej zasadzie. Hurrem miala swoje humory, ale bardziej w stronę płaczliwosci.

Pod względem edytorskim nawet w porządku, choc zdarzały...

Bardzo dużo faktów podanych, o których nie miałem zielonego pojęcia, jeśli chodzi o Imperium Osmanów i sam harem. Książka zadaje kłam wielu fantazjom ukazanym we Wspaniałym Stuleciu i pokazuje jednak Roksolanę, jako kobietę majacą znacznie większe wpływy niż ukazane to zostało w serialu...

Z książki wyłania się zupełnie inny obraz Roksolany i Sulejmana niż z serialu "Wspaniałe stulecie", gdzie ona była przedstawiona jako intrygantka nieprzyjmująca sprzeciwu, a on jak pantoflarz. Jak wynika z tej książki ma to niewiele wspólnego z historią. Zadziwiająca kobieta, która z samego dna wspięła się na szczyt.

Dobra książka, opisująca życie Hurrem oraz funkcjonowanie w haremie. Naprawdę mnie wciągnęła i osoby interesujące się historią (zwłaszcza Imperium Osmańskiego) koniecznie muszą ją przeczytać. Niestety, ale posiada również wady. Mianowicie autorka w niektórych sprawach mówi, iż: ,,było tak, a nie inaczej" i podaje jakiś jeden argument/dwa argumenty, które mają potwierdzać daną tezę. Myślę, iż mogła trochę rozwinąć tematy albo w ogóle ich nie podejmować i napisać coś w stylu ,,mogło być tak lub inaczej" (np. Ibrahim Pasza był mężem sułtanki Hatice lub Muhsine Hatun).

Znakomita, solidna biografia, oparta na autentycznych, historycznych źródłach. Wielbicielki i wielbiciele serialu TV "Wspaniałe stulecie" koniecznie powinni skonfrontować postać z ekranu z faktami opisanymi w tej książce.

• Biografie
  • Imperium Osmańskie