Roksolana. Władczyni Wschodu

Wydawnictwo: Astra
Empress of the East
historia
MacStu

Fascynująca, wielowarstwowa opowieść o niebywałej karierze Roksolany, zwanej również Hürrem – wiejskiej dziewczyny, porwanej, sprzedanej i umieszczonej w stambulskim haremie. Dzięki wdziękowi, inteligencji i elastyczności nie tylko opanowała turecki język i kulturę, ale także rozkochała w sobie sułtana z dynastii osmańskiej, a w efekcie została jego konkubiną, matką jego dzieci, a wreszcie – prawowitą żoną.

Sulejman Wspaniały, jeden z największych sułtanów wszech czasów, złamał dla Roksolany wieloletnią tradycję, spełniał wszystkie jej zachcianki i dla niej poświęcał przyjaciół. Dla niej przebudowywał pałace, odsyłał niewolnice, które jej się nie podobały, a także napisał – pod pseudonimem – zbiór miłosnych wierszy. Ona zaś zyskiwała coraz większą władzę, która pozwoliła jej rozwinąć działalność charytatywną na niespotykaną skalę, a także likwidować najważniejsze osoby w państwie.

Lektura Władczyni Wschodu pozwoli zobaczyć kontrowersyjny związek na szczytach władzy z wielu stron – oczami sułtana i jego żony, współczesnych im tureckich kronikarzy, a także europejskich dyplomatów. Przy okazji ukaże, jak Turcja stała się światowym mocarstwem, jak dynastia osmańska przetrwała z niewielkimi tylko przerwami od XIII do XX wieku oraz jaką rolę w tym wszystkim odegrały kobiety takie jak Roksolana – Władczyni Wschodu.

źródło opisu: Astra, 2018

źródło okładki: http://wydawnictwo-astra.pl/

Marcin | 2018-07-14
Przeczytana: 2018 rok

Książka bardzo dobra, opisująca życie Hurrem oraz funkcjonowanie w haremie. Naprawdę mnie wciągnęła i osoby interesujące się historią (zwłaszcza Imperium Osmańskiego) konieczne muszą ją przeczytać. Niestety, ale posiadała również swoje wady.

Istnieją teorie, że Ibrahim nie był mężem Hatice. Ale skoro autorka książki rozpoczęła ten temat to mogła go chociaż rozwinąć i udowodnić swoją tezę. Według mnie byli małżeństwem, ponieważ:
- Ślub z Hatice otworzył Ibrahimowi drzwi do awansów itp.
- Dwa lata po śmierci Ibrahima popełniła samobójstwo.
- Podobno po jego śmierci popadła w depresję.
- Skoro nie byli małżeństwem to w takim razie kto był rodzicami Mehmeda, Fulane oraz Hanim?

A ona napisała coś w stylu ,,bo historycy w dzisiejszych czasach zaprzeczają w ich ślub". Ale np. jakoś na tureckiej wikipedii nadal uważa się ich za małżeństwo.

Przykład podany wyżej najbardziej zapadł mi w pamięć. Jednak było parę innych w których autorka rozpoczęła jakiś temat po czym szybko go skończyła....

MacStu | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Znakomita, solidna biografia, oparta na autentycznych, historycznych źródłach. Wielbicielki i wielbiciele serialu TV "Wspaniałe stulecie" koniecznie powinni skonfrontować postać z ekranu z faktami opisanymi w tej książce.

ghandzia75 | 2019-03-26
Przeczytana: 16 kwietnia 2019