Jedna na milion

Okładka książki Jedna na milion Katarzyna Pawluś
Okładka książki Jedna na milion
Katarzyna Pawluś Wydawnictwo: Czerwona Szpilka biografia, autobiografia, pamiętnik
Czerwona Szpilka
2017-12-06
2017-12-06
9788394581930
Jedna na milion Czerwona Szpilka Katarzyna Pawluś Magdalena Szewczuk

Po książkę sięgnąłem po namowach żony. Nigdy nie byłem zapalonym czytelnikiem blogów, niemniej jednak historia Kasi Pawluś na swój sposób mnie urzekła. Książka krótka, ale treściwa, o poszukiwaniu sensu, walce nie tylko z robakiem, ale i własnymi słabościami. Przekonało mnie ciepło i empatia płynąca z kart powieści? pamiętnika? notatnika? No właśnie, czym ta książka jest? Na to pytanie odpowiedz sobie sam, czytelniku.

Cieszę się, że po latach walki i niepewności udało się wreszcie lekarzom postawić skuteczną diagnozę. Autorce życzę wszystkiego dobrego i utrzymania tej wspaniałej pogody ducha.

Uwaga mega-spoiler : Ta książka wcale nie jest tylko dla kobiet ;)

Historię Pawluś poznałam dzięki wywiadowi z Yutuberem. Od razu chciałam przeczytać książkę, ale mimo wszystkich szczytnych celów, jej cena była dla mnie nie do przyjęcia. Swoim zwyczajem upolowałam więc książkę używaną - nie żałuję.

Książka, która powinna otworzyć oczy, skłonić do refleksji... Jestem przekonana, że nie jest dla każdego. Sama czytałam małymi porcjami, choć jestem oswojona z niepełnosprawnością. Spróbować chociażby należy, ze względu na podejście tej Kobiety, niecodzienne, które pochwalam całym sercem:

Dlaczego na co dzień nie mówimy sobie i innym miłych rzeczy? Dlaczego nie doceniamy swobody, którą posiadamy? Dlaczego szukamy dziury w całym? Dlaczego się nie przytulamy i nie wspieramy? Dlaczego jesteśmy tak zamknięci na drugiego człowieka i pełni krzywdzących stereotypów? Widzę, i wiem z doświadczenia, że najlepiej, (w razie potrzeby proszę zmienić słowo na najłatwiej),powiedzieć drugiemu co nam w nim nie pasuje. Po co to robimy w ogóle? Świat byłby prostszy, przyjaźniejszy, bardziej pozytywny, to kosztuje tak niewiele, a jednak dla wielu zbyt wiele......

Wydaje mi się jednak, że książka jest niepełna, chciałabym bardziej skoncentrować się na reakcjach rodziny, męża, otoczenia, z drugiej strony - to bardzo osobista opowieść, nie śmiałabym ingerować. Jej kształt, to zapewne wynik jedynego w swoim rodzaju "Robaka", z którym żyje autorka. To jest jakiś ewenement: Ciągły ból, strach, permanentna niewiedza, niepewność co będzie za chwilę, utrata świadomości i tęsknota.. Kosmiczna siła i wsparcie, fizyczne i psychiczne, od niej i dla niej, których może pozazdrościć wielu. Mimo tego i tak Kasia w najtrudniejszych chwilach walczy sama {jeśli chodzi o czynnik ludzki}.
Natomiast drażni mnie bardzo w całej tej opowieści, to że autorka zwraca się do wszystkich tak jakby jej czytelnicy byli tylko "zdrowi". Chodzi mi przede wszystkim o to, że są lub mogą się znaleźć wśród nich też tacy, którzy doskonale wiedzą,jak to jest, gdy trzeba im pomóc w najprostszych, krępujących czynnościach,są świadomi swych ograniczeń i możliwości, nawet jeśli chcą, coś zmienić, więc mogą czuć, że książka nie jest adresowana do nich. Występuje tutaj pewnego rodzaju łopatologia, której nie lubię, choć z drugiej strony wiem, że do części ludzi inaczej próbować dotrzeć się nawet nie da.

To nie była książka z cyklu "WOW!". Po tym jaką osobą jest autorka spodziewałam się czegoś dużo lepszego, chwytającego głęboko za serce, skłaniającego do refleksji. Wywiad Łukasza Jakóbiaka w jego kawalerce z Kasią Pawluś jest o niebo lepszy niż jej własna książka. Może być to efekt tego, że była pisana podczas ogromnego i nieprzerwanego bólu, to fakt. No kurcze.. Nie poruszyła mnie ta książka. Była ok, ale tylko tyle.

Z całym szacunkiem i ogromną sympatią dla autorki, niestety nie jest to dobra literatura. Kilka zdań dodało mi otuchy, ale uważam, że to za mało.

Jeśli masz tendencje w życiu do użalania się nad sobą - koniecznie sięgnij po tą książkę.

• Literatura faktu
  • Do znalezienia
  • Z polecenia
  • Poszukuję
  • Literatura "dorosła"
  • 52/2018

Dodaj cytat z książki Jedna na milion