Alfabet

Wydawnictwo: G+J, National Geographic
joly_fh

Otaczają nas słowa. Opisujemy nimi to, co chcemy przekazać światu. Dzięki słowom staramy się zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Każdy z nas ma swój własny świat, własny sposób jego postrzegania. Dlatego te same słowa mogą być inaczej rozumiane. Czasami warto wyjść poza swój schemat i „poczuć” świat słowami innych. Tak jak ja poznawałem świat słowami Jana Pawła II, Wittgensteina, Hemingwaya, Amundsena i wielu, wielu podobnych postaci. W Alfabecie znajdziesz to, co było i jest dla mnie najistotniejsze. To, co pomogło mi dojść na niejeden biegun. Te słowa to swoiste drogowskazy, które chcę postawić na drodze do twojego własnego bieguna. Marek Kamiński Polarnik, podróżnik, filozof. Pierwszy na świecie zdobył w jednym roku dwa bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz: 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy. Uczestnik wypraw w różne zakątki świata, m.in. na Pustynię Gibsona, Kilimandżaro i Atlantyk. Zasłynął także z podróży na bieguny z niepełnosprawnym chłopcem, Jasiem Melą. Ma w swoim dorobku dziesięć książek. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi statuetkę Chopina „Za Sławienie Polski i Polskości”, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Wałęsę. Uzyskał wpis do Księgi Rekordów Guinnessa w dziale „Ludzkie Możliwości”. 2% z każdego sprzedanego egzemplarza książki zostanie przekazane na statutową działalność Fundacji Marka Kamińskiego

źródło opisu: G+J Gruner&Jahr, 2013

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/

Darek DTSG | 2013-12-20

Ładnie wydana choć krótka biografia znanego podróżnika z dużą ilością zdjęć od czasów dziecięcych do najbardziej ekstremalnych wypraw . Mimo dość małej zawartości jest kilka zdań perełek , które mogą zmotywować lub zarazić pasją młodego czytelnika ...

Agaton | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Książka jest na prawdę godna polecenia! Na pewno nie jest "na jeden raz". Wiem, że będę do niej wracała jeszcze wiele razy.

Kamiński porusza w niej wiele problemów i stereotypów,oraz daje wskazówki jak sobie z nimi poradzić,podając wiele przykładów z własnego życia.

Jest uniwersalna i znajdują się w niej wskazówki do realizacji marzeń i do zdobycia naszych własnych biegunów( i nie chodzi tutaj o te geograficzne)

Myślę, że jest to obowiązkowa lektura dla przyszłych i teraźniejszych podróżników.

werka777 | 2015-05-18
Przeczytana: 18 maja 2015

Dalekie wyprawy, niezapomniane podróże, zdobywanie kolejnych miejsc na mapie - to nie tylko fizyczne podboje. To szereg przygotowań, mentalnego treningu i zbiór doświadczeń, które pozwalają dochodzić tam, gdzie dotąd nie stanęła jeszcze ludzka stopa. Wielcy zdobywcy i słynni wędrowcy, by dojść do najbardziej niedostępnych regionów ziemi, zabierają nie tylko plecak. Głównym wyposażeniem jest bowiem kolekcja niezbędnych słów tworzących Alfabet, bez którego żadna z dalekich wypraw nie byłaby możliwa. Motywy działania, cele, inspiracje i taktyka, szczegółowo opracowany plan jest podstawą, od którego każda wielka ekspedycja powinna być rozpoczęta. To bowiem nie nogi, a głowa są najważniejszym elementem podróży, bo to dzięki niej można osiągnąć to, co dla wielu wydaje się niemożliwe. Paletę niezbędnych słów, które starannie wyselekcjonował jeden z wybitniejszych zdobywców naszej Ziemi, prezentuje Marek Kamiński w swojej książce zatytułowanej „Alfabet”. To właśnie tutaj czytelnik ma...

Monika | 2017-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2017

To jest alfabet dobrych myśli pana Kamińskiego. Co jakiś czas trzeba przeczytać i obejrzeć taką książkę,żeby poukładać na nowo wartości, którymi kierujemy się w życiu. Przezwyciężanie własnych słabości, walka z niekorzystną aurą, praca nad sobą, wreszcie miłość, wiara w Boga, to wszystko w alfabetyczno- telegraficznym skrócie. Polecam.

Kama86 | 2016-08-29
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Co podróżnik-odkrywca może wiedzieć o wartościach? Ano może wiedzieć wiele, ponieważ miał czas na przemyślenia, doświadczył skrajnych sytuacji i przeżył coś, czego los nie da poznać większości z nas. A co może wiedzieć o wartościach filozof? Ano może wiedzieć wiele, bo przeczytał mądre książki napisane przez swoich poprzedników, kieruje się w myśleniu logiką i ma wyuczoną skłonność do analizowania.
A co o jeśli okaże się, że ten podróżnik-odkrywca jest filozofem? Sprawdźcie sami czytając "Alfabet" Marka Kamińskiego.

Anaesz | 2014-02-04
Przeczytana: 01 lutego 2014

Myślałam ze książka wydana tylko po to żeby coś wydać i zarobić na nazwisku autora. Bo skoro nie jest dziennikiem,opisem jakiejś wyprawy to coż może być w niej ciekawego? pomyliłam się i mile zaskoczyłam...a kilka uwag,zdań zapadnie mi w pamięc. Warto przeczytać.

noico | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

"Alfabet" to zbiór ważnych dla Marka Kamińskiego słów. Przez ich objaśnienie pokazuje co jest dla niego ważne w życiu, jak widzi i rozumie świat.
Dobrze jest zobaczyć, że te same słowa mogą znaczyć dla różnych ludzi coś zupełnie innego, a nawet dla jednego człowieka mogą oznaczac wiele różnych rzeczy, w zalezności od czasu i okoliczności.
Ksiązka daje możliwość poznania odrobinę lepiej znakomitego podróżnika. Zobaczyć co mu daje siłę do wyznaczania nowych celów i pokonywania trudności.
Nie można jednak tej książki czytać "ciurkiem". Najlepiej dawkowac sobie po dwa, trzy słowa z "Alfabetu". Przy zbyt dużej dawce można poczuć przesyt i odnieść wrażenie, że książka to zbiór banałów i tzw. "życiowych mądrości".

Miriam | 2014-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 maja 2014

Niby zwyczajnie, bo o życiu. A jednak to zderzenie filozofii życia i życia codziennego. Niewątpliwie studia filozoficzne przydały się Panu Kamińskiemu w wyprawach, które podejmował.

horyzontbezkonca_pl | 2016-01-10
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Nikt nie rodzi się po to, aby stawać się kimś innym. Nie kopiuj innych, tylko odkrywaj własne nowe drogi korzystając z daru wolności. (...) Aby być sobą trzeba się trochę odwrócić od świata, mieć własną wewnętrzną przestrzeń, w której możemy próbować poznać siebie, a nie tylko świat."

Czytając "Alfabet" po pierwsze zdałam sobie sprawę jeszcze bardziej, jak wiele rzeczy wpływa na Nas każdego dnia podczas przemierzania drogi do naszych prywatnych "Biegunów". Całość rozkładamy na emocje, wartości, miejsca, przedmioty … I takie hasła można odnaleźć w książce. Czasem wydają się małe i nieznaczące a jednak mają wielką moc.
Autor opisuje nimi drogę jaką przemierzył do "swojego Bieguna". Biegun, Ból, Ciekawość, Determinacja, Harmonia, Marzenia, Miłość, Pokora, Próba, czy Rytm, co nimi przekazuje a co znaczą dla Ciebie?
A Ty jakie słowa byś umieścił i jakie znaczenia miały by dla Ciebie?

tomaszszym | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Ksiązka opisujaca , kazde słowo znajdujące się w alfabecie autora. Autor swoimi spostrzeżeniami odkyrwa , przed Nami świat, który mogliśmy znać lecz nie zawsze dstrzegalismy to co powinniśmi. Przesłanie , jakie osobiście otrzymałem z ksiązki jest następujące "Najważniejsza w życiu jest droga a nie cel".