Krajobrazy włoskie

Wydawnictwo Poznańskie
1982-01-01
1982-01-01
Włochy podróż literatura piękna

Autor, zazwyczaj skoncentrowany na tematyce religijnej, stworzył tomik włoski. Nie zagłębiałam się w genezę powstania. Krajobrazy są odarte z wielkich metafor, jak na Włochy całkiem zwyczajne, codzienne. Chyba im tego było trzeba, zazwyczaj doczekują się westchnień. Tutaj codzienność, miejsca, zwykłe ludzkie zachowania przeplatają się. To bardzo przyjemna lektura.

Włochy. Gdzie nie spojrzysz, każdy kamień opowiada niezwykłą historię z bogatej przeszłości tych ziem. Ten tomik wierszy jest właśnie takim zapisem wydobywania przez autora z otoczenia opowieści, zarówno z dawnych wydarzeń historycznych, jak i osobistych dramatów. Włoska współczesność dla Brandstaettera jest tylko wierzchnią warstwa, którą należy zdrapać, aby dojrzeć istotę miejsca, gdzie się znajduje. Niemniej, gdziekolwiek podmiot liryczny by się nie udał, nad czym by się nie zastanawiał, jakiej opowieści by wysnuwał z włoskiej ziemi, zawsze gdzieś w tle majaczy ponure wspomnienie ostatniej wojny światowej. Przed tym nie ucieknie się ani w intelektualną sublimację, ani w daleką podróż.

• Poezja
  • Pożyczone
  • Biblioteka
  • Biblioteka WiMwRz
  • Brandstaetter Roman
  • Podróżnicze

Dodaj cytat z książki Krajobrazy włoskie