Kompleksy pandy i niepełnosprawność żyrafki

Okładka książki Kompleksy pandy i niepełnosprawność żyrafki Katarzyna Lewandowska-Turzyńska
Okładka książki Kompleksy pandy i niepełnosprawność żyrafki
Katarzyna Lewandowska-Turzyńska Wydawnictwo: Novae Res literatura dziecięca
literatura dziecięca
Novae Res
2017-01-01
2017-01-01

Mała panda jest wyśmiewana przez koleżanki przez swoją tuszę, natomiast żyrafka, jest niepełnosprawna. W wyniku wypadku, straciła jedną nóżkę i porusza się o kuli. Panda i żyrafka szybko się zaprzyjaźniają. Siedzą razem w szkolnej ławce, są powierniczkami swoich sekretów i trosk. Łączy ich poczucie odrzucenia przez kolegów i koleżanki z klasy. Są dla siebie wsparciem, dodają otuchy. Żyrafka pomaga pandzie w nauce matematyki, jednocześnie jest pełna podziwu tego, jak jej koleżanka tańczy. Panda natomiast podziwia koleżankę za hart ducha i wytrwałość oraz jej wiedzę.
To bardzo mądra książeczka, która zwraca uwagę na to, jak ważna jest akceptacja innych. Lektura z iście ważnym przesłaniem - nie można oceniać kogoś po tym, jak wygląda. To, że ktoś jest niepełnosprawny, ma odstające uszy, jest niski, grubszy, wcale nie znaczy, że jest gorszy. Taka osoba może mieć o wiele piękniejsze wnętrze i cechy charakteru od tej, która uważa siebie za piękną i doskonałą (choć ja uważam, że nie ma takich osób). Człowiek składa się z zalet i wad.

Książka pomoże uwierzyć w siebie, polubić siebie i zaakceptować siebie takim, jakim jesteśmy. Prowokuje również do rozmowy na takie tematy jak niepełnosprawność czy tolerancja. Zanim kogoś pochopnie ocenimy - poznajmy dobrze tę osobę. Uczmy tego nasze dzieci, sami bądźmy w tym wzorem. Piękna książka z wyjątkowymi ilustracjami Krzysztofa Kałuckiego przykuwają uwagę i idealnie odzwierciedlają czytany tekst.
Na końcu książki, na czytelnika czeka ciekawy dodatek w postaci ćwiczeń- trudne, ale ważne rozmowy z dzieckiem, słownik pojęć do omówienia z dzieckiem, czym jest niepełnosprawność, a także zestaw ulubionych ćwiczeń tańca klasycznego małej pandy.

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie i wzbudziła refleksje. Z przekonaniem ją polecam!

Całość na mamatosiaczka.blogspot.com

• Przedszkolne sprawy
  • 2020 dzieci
  • Storytel
  • Dziecięca
  • AnLu Reduta

Dodaj cytat z książki Kompleksy pandy i niepełnosprawność żyrafki