Dzieło jasne. Lacan, nauka, filozofia

Tłumaczenie: Michał Gusin
Seria: Biblioteka Kwartalnika Kronos
Wydawnictwo: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
filozofia i etyka

Książka Jeana-Claude'a Milnera wyrasta z dwóch źródeł: erudycji myśliciela wywodzącego się z tradycji seminariów Jacques'a Lacana oraz nieukrywanego szacunku dla dzieła francuskiego psychoanalityka. Dzieło jasne ukazuje nie tylko marszrutę myśli Lacana, ale także oryginalność podejścia metodologicznego leżącego u podłoża projektu Milnera. W tym znaczeniu, mimo ciągle szczątkowej obecności Lacana w Polsce, praca ta może mieć walory edukacyjne. Po pierwsze, odkłamuje fałszywy obraz autora seminarium o Skradzionym liście jako myśliciela mętnego. Po drugie, wpisuje go w kontekst współczesnych mu dyskursów nauk. Po trzecie, pozwala na syntetyczne ujęcie długiej i żmudnej pracy francuskiego psychoanalityka, myśliciela, mówcy i pisarza. Po czwarte wreszcie, skłania w sposób zniewalający do lektury Pism. Stanowi jedną z najlepszych prac napisanych o Lacanie.

źródło opisu: http://kronos.org.pl/ksiazki/dzielo-jasne-lacan-nauka-filozofia/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

Szymon_Czerń | 2017-10-30

Filozoficzny ściek