Biograficzne badania nad twórczością. Teoria i empiria

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
youstyna

Prezentowany tom dotyczy wybranych teoretycznych aspektów badań nad twórczością wybitną i profesjonalną (w części I) oraz przykładów badań nad biografiami twórców (w części II). Autorzy uzasadniają rolę i wpływ mentorów w rozwoju osób wybitnych, charakteryzują sytuacje kryzysowe, z którymi zmagają się twórcy, wskazują stosowane przez nich strategie zaradcze wobec trudności, a także pokazują sytuacje przełomowe w twórczości. Stawiają również pytania o to, jak prowadzić badania biograficzne, aby spełnić kryteria biografii naukowej; czy biografie nienaukowe są twórcze; jak się powinno pisać biografię osoby wybitnej, jakie jest znaczenie podejścia interdyscyplinarnego do badań biograficznych oraz jakie narzędzia badań są najlepsze.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/e/biograficzne-badania-nad-tworczoscia/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/e/biograficzne-badania-nad-tworczoscia/