Cyna. Zabytki sztuki konwisarskiej

Wydawnictwo: Zamek Królewski na Wawelu
sztuka
Rondelek

Wawelski zbiór wyrobów konwisarskich stanowi wyjątkową kolekcję tak pod względem historycznym, jak i artystycznym oraz technicznym, obejmuje bowiem monumentalną nagrobkową rzeźbę z początku wieku XVII, zabytki cechowe, różnorodne naczynia i sprzęty z XVII do początku XX stulecia. Ich autorami są konwisarze z terenów dawnej Rzeczypospolitej i historycznie z nią związanego Śląska i Prus oraz Saksonii. Jest to także prezentacja pięknych okazów rzemiosła, dziś zapomnianego. To pierwsze w Polsce naukowe opracowanie, z dokumentacją fotograficzną, obiektów nieznanych lub jedynie przywoływanych przy szerszych opracowaniach. Na uwagę zasługuje szczegółowe opracowanie zespołu czterech sarkofagów Sieniawskich z Brzeżan, wyjątkowe świadectwo kultury szlacheckiej. Po raz pierwszy opublikowane zdjęcia fragmentów sarkofagów, stanowić będą materiał do dalszych badań nad sztuką manieryzmu w Polsce. Katalog zawiera zestawienie znaków konwisarskich, indeksy nazwisk, artystów, rzemieślników, oraz literaturę przedmiotu. Angielska wersja językowa pozwala zapoznać się z wawelska kolekcją zagranicznym badaczom.

źródło opisu: www.wawel.krakow.pl

źródło okładki: www.wawel.krakow.pl