Tak było. Wspomnienia partyzanta 3. i 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej

Wydawnictwo: Fundacja Niepodległości
Mania

Józef Bandzo, ps. Jastrząb, rocznik 1923, urodził się na Wileńszczyźnie. Przed wojną działał w polskim harcerstwie, a od 1943 r. – w konspiracji. Przez pełne trzy lata walczył w różnych formacjach Armii Krajowej, z rzadka tylko wychodząc z lasu. Dopiero w lutym 1947 r., chcąc zacząć normalne życie, ujawnił się na mocy amnestii. Wspomnienia nie obejmują późniejszych prześladowań...

Dopiero w lutym 1947 r., chcąc zacząć normalne życie, ujawnił się na mocy amnestii. Wspomnienia nie obejmują późniejszych prześladowań komunistycznych, jakie dotknęły autora w latach 60. XX wieku. Trzeba więc dodać, że J. Bandzo przez wiele lat był inwigilowany i prześladowany przez aparat bezpieczeństwa Polski Ludowej. Ostatecznie został skazany na dożywocie. W więzieniu spędził 16 lat, doświadczając różnego rodzaju represji. Chociaż autor znaczną część swoich wspomnień poświęca przedwojennej Wileńszczyźnie oraz działaniom partyzanckim na tym terenie, mieszkańcy Pomorza powinni szczególnie zainteresować się częścią publikacji poświęconą oddziałowi majora „Łupaszki” działającemu na Kaszubach i Kociewiu od 1945 r.

źródło opisu: http://gdansk.gosc.pl/doc/2608561.Zycie-niezlomne

źródło okładki: jpg