Zamah czyli meisterstueck i inne komiksy

Wydawnictwo: Klinika Języka
9788364197239
komiksy
kendo777

Pierwsza część antologii niepublikowanych komiksów Tomasza Bereźnickiego z lat 2005-2016. Zawsze chciałem, żeby powstał taki komiks, praca, która naświetlałaby w sposób właściwy okoliczności zamachu na Heydricha. Zmagaliśmy się z tym długo i ja w końcu wysiadłem po wymyśleniu części jedynie scenariusza, musiałem się zająć swoją książką oraz kwartalnikami, z których kolejny za chwilę pójdzie...

Zawsze chciałem, żeby powstał taki komiks, praca, która naświetlałaby w sposób właściwy okoliczności zamachu na Heydricha. Zmagaliśmy się z tym długo i ja w końcu wysiadłem po wymyśleniu części jedynie scenariusza, musiałem się zająć swoją książką oraz kwartalnikami, z których kolejny za chwilę pójdzie do druku. Tomek kończył to dzieło sam. Jest ono częścią dużego, klasycznego, zawierającego sporo krótkich historii obrazkowych albumu zatytułowanego „Zamah”. Dlaczego tak, a nie „Zamach”? O tym musicie się przekonać zaglądając do środka. Album wydany jest w twardej oprawie, ma 72 strony i zawiera także pierwszy na świecie komiks o przygodach Adama Michnika. Jego początek wydrukowaliśmy kiedyś w jednym z numerów „Szkoły nawigatorów”. Teraz zaś przyszła kolej na kontynuację.

Gabriel Maciejewski

źródło opisu: Klinika Języka, 2016

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/

nimarha | 2017-07-30

Zamah to dość nietypowy komiks, który bardziej bazuje na memach i kilku historiach. Dla fanów fantastycznej kreski Tomasza Bereźnickiego, który wielu bohaterom nadał znajome współczesne ryzy, co dodaje ekstra humoru. Pierwsza historia opowiada o zamachu na Reinharda Heydricha w okupowanych Czechach. Tylko opowiada tak jak ten zamach w rzeczywistości wyglądał. Właśnie wszedł do kin hollywoodzki film Operacja Anthropoid, który właśnie bazuje na micie a nie rzeczywistości. Kto chce ją poznać niech weźmie w ręce Zamah. Warto też zagłębić się w ten memiks, choćby po to by porównać rzeczywistość okupacyjną Czech i Moraw z Polską.