Znak nr 688

Wydawnictwo: Znak
0044488X
czasopisma
Anna

Temat miesiąca: Ludzka pamięć a historia. Źródło konfliktów? Tadeusz Mazowiecki, Adam Daniel Rotfeld, Henryk Woźniakowski, Konstanty Gebert, Jörg Lüer, Abel A. Murcia Soriano Jarosław Hrycak, Dubravko Lovrenović, Neven Šimac o tym: - jak pamięć o przeszłości różni się od historii z książek? - jak długo te różnice będą źródłem konfliktów? - czy szansą na pojednanie jest religia czy wielkie...

Temat miesiąca: Ludzka pamięć a historia. Źródło konfliktów?
- jak pamięć o przeszłości różni się od historii z książek?
- jak długo te różnice będą źródłem konfliktów?
- czy szansą na pojednanie jest religia czy wielkie gesty polityków?

We wrześniowym „Znaku” publikujemy pierwszą część zapisu konferencji „Konflikty pamięci i pojednanie w Europie. Znaczenie myśli Jana Pawła II”.

Debaty: Indie - świat bez córek (Zdanowska, Vishvanathan)Postęp zachodzący szybciej niż zmiany w mentalności staje się dla kobiet dużym zagrożeniem. Bogaci i wykształceni rodzice w państwach Azji najczęściej pozbywają się córek przez aborcję selekcyjną.

Idee: Przekłady Biblii (Gomola, Piela, Pieńkowski OP, Kot, Gorzkowski)W przeciwieństwie do Talmudu i Koranu Biblia to jedyna księga, która po przetłumaczeniu nie traci statusu świętej. Jak przekłady zmieniają Biblię? Skąd mamy pewność co Bóg miał na myśli? Jak ideologie wpływają na przekład? Teologowie vs filozofowie - o co się spierają?

Kultura: Polityka na deskach teatru (Szpecht, Lupa, Augustynowicz, Głomb) Teatr i polityka rzadko żyją ze sobą w zgodzie. W zakończonym sezonie teatralnym oba żywioły starły się ze sobą w sposób bardziej bezpośredni aniżeli tylko epitetowy. Jak teatr poradził sobie z żądaniem komercjalizacji? A jak z żądaniem opowieści o człowieku i świecie?

źródło opisu: znak.com.pl

• Na krawędzi wszystkiego
  • Ostatnie dni mroku
  • Dojrzałą poznam
  • Dziewczyna bez skóry
  • Nie mówcie, że nie mamy niczego
Skradzione godziny

Max Czornyj

8,53 (49 ocen i opinii)
Pierwszy śnieg
Jo Nesbø

7,85 (6209 ocen i opinii)
Na krawędzi wszystkiego

7 (3 ocen i opinii)
Dziewczyna bez skóry
Mads Peder Nordbo

7,8 (15 ocen i opinii)
Nie mówcie, że nie mamy niczego
Madeleine Thien

6,5 (4 ocen i opinii)