Big Mushy Happy Lump

Cykl: Sarah''s Scribbles (tom 2)
Wydawnictwo: Andrews McMeel Publishing
komiksy
angielski
Sophie

wimsuit season is coming up! Better get beach-body ready! Work on those abs! Lift those butts! ...Um, or how about never mind to all that and just be a lump. Big Mushy Happy Lump! Sarah Andersen's hugely popular, world-famous Sarah's Scribbles comics are for those of us who boast bookstore-ready bodies and Netflix-ready hair, who are always down for all-night reading-in-bed parties and...

Sarah Andersen's hugely popular, world-famous Sarah's Scribbles comics are for those of us who boast bookstore-ready bodies and Netflix-ready hair, who are always down for all-night reading-in-bed parties and extremely exclusive after-hour one-person music festivals.

In addition to the most recent Sarah's Scribbles fan favorites and dozens of all-new comics, this volume contains illustrated personal essays on Sarah's real-life experiences with anxiety, career, relationships and other adulthood challenges that will remind readers of Allie Brosh's Hyperbole and a Half and Jenny Lawson's Let's Pretend This Never Happened. The same uniquely frank, real, yet humorous and uplifting tone that makes Sarah's Scribbles so relatable blooms beautifully in this new longer form.

źródło opisu: Andrews McMeel Publishing, 2017

źródło okładki: www.andrewsmcmeel.com

Sophie | 2017-03-16
Przeczytana: 07 marca 2017

Idąc na fali Sarah Andersen - autorka popularnych krótkich komiksów - wydała szybciutko drugą książkę. Ciekawostką jest to, że pierwsza część zdobyła nagrodę Goodreads dla najlepszego komiksu 2016 roku. Zobaczymy, jak to będzie z drugą, ponieważ według mnie już tak wesoło nie jest.
Przypadkiem trafiłam do księgarni w dniu premiery, więc chwyciłam od razu książeczkę i zabrałam się do czytania. Właściwie nie mogę z całą pewnością powiedzieć, że nie pojawiły się tu nowe komiksy, ale większość zdecydowanie dobrze już znałam, a więc pojawiło się lekkie rozczarowanie. W końcu to już widziałam... Choć i tak miło było sobie odświeżyć te historyjki, zwłaszcza gdy niektóre tak mocno do mnie przemawiają lub mnie bawią.
Drugim rozczarowaniem (choć może bardziej zdziwieniem) był... komiksowy pamiętnik. Autorka opowiadała o tym, jak przekonała się przykładowo do kotów i uzupełniała swoje zapiski komiksami, które pojedynczo były całkowicie oderwane od rzeczywistości. Z rozpędu nie zwróciłam uwagi...

Anika | 2017-08-31
Na półkach: Ulubione, Przeczytane