The Carnivalesque Muse: The New Fiction of Robert Coover

Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
carnivalesque, karnawał, coover
angielski
Alcyone

Książka poświecona jest analizie karnawałowej estetyki oraz elementów karnawału w powieściach jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich - Roberta Coovera. Studium bada, w jaki sposób groteskowość, humor i karnawalizacja służą pisarzowi do tego, by jednocześnie maskować i odsłaniać ciemne aspekty świadomości zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i kulturowym. Choć twórczość Roberta Coovera przedstawiana jest najczęściej jako przykład metyfikacji czy postmodernistycznego eksperymentu, spojrzenie na prozę pisarza poprzez dominującą w niej karnawałową estetykę odsłania głębszy wymiar i stanowi próbę refleksji nad nowymi zjawiskami we współczesnej kulturze. Wykorzystanie poetyki karnawałowej służy ukazaniu istniejących w kulturze mechanizmów równoczesnego powrotu do tematyki ciała i tendencji do ukrywania budzącej przerażenie cielesności pod maską groteskowych reprezentacji i karnawałowej defemiliaryzacji.

źródło opisu: Streszczenie

źródło okładki: Zdjęcie autorskie