Gwendy’s Button Box

Wydawnictwo: Cemetery Dance
horror
angielski
Arjun

The little town of Castle Rock, Maine has witnessed some strange events and unusual visitors over the years, but there is one story that has never been told... until now. There are three ways up to Castle View from the town of Castle Rock: Route 117, Pleasant Road, and the Suicide Stairs. Every day in the summer of 1974 twelve-year-old Gwendy Peterson has taken the stairs, which are held by...

There are three ways up to Castle View from the town of Castle Rock: Route 117, Pleasant Road, and the Suicide Stairs. Every day in the summer of 1974 twelve-year-old Gwendy Peterson has taken the stairs, which are held by strong (if time-rusted) iron bolts and zig-zag up the cliffside.

At the top of the stairs, Gwendy catches her breath and listens to the shouts of the kids on the playground. From a bit farther away comes the chink of an aluminum bat hitting a baseball as the Senior League kids practice for the Labor Day charity game.

One day, a stranger calls to Gwendy: "Hey, girl. Come on over here for a bit. We ought to palaver, you and me."

On a bench in the shade sits a man in black jeans, a black coat like for a suit, and a white shirt unbuttoned at the top. On his head is a small neat black hat. The time will come when Gwendy has nightmares about that hat...

Journey back to Castle Rock again in this chilling new novella by Stephen King, bestselling author of The Bazaar of Bad Dreams, and Richard Chizmar, award-winning author of A Long December. This book will be a Cemetery Dance Publications exclusive with no other editions currently planned anywhere in the world!

źródło opisu: http://www.cemeterydance.com/gwendys-button-box-st...(?)

Aneta Wiola | 2017-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2017

„KRÓLOWA PUDEŁKA Z GUZIKAMI”
Castle Rock, 2 sierpnia 1974
Gwendy jest zakompleksioną dziewczynką. Przed pójściem do gimnazjum postanawia schudnąć, pragnie by docinki na temat jej wagi ucichły. Rozpoczyna swój maraton na schody zwane „schodami samobójców” – to właśnie tam spotyka przystojnego, nieznajomego mężczyznę w kapeluszu.
Pan Farris (bo tak się przedstawił) prosi ją o chwilę uwagi. Gwendy wie, że nie może rozmawiać z nieznajomym, jednak jest w nim coś, co nie pozwala go zignorować. Pan Farris wręcza jej pudełko z kolorowymi guzikami, a każdy z nich ma olbrzymią moc. Podarunek ma pomóc także Gwendy w realizacji swoich celów. Ona zwabiona „magią” tajemniczego pudełka, postanawia przyjąć podarunek, a wraz nimi olbrzymią odpowiedzialność.

„(…) … wie, że nigdy nie zapomni o pudełku i czerwonym guziku, i odpowiedzialności, którą na siebie przyjęła. Właściwie jaka to odpowiedzialność? Nie jest pewna, ale myśli, że chodzi o pilnowanie, żeby rzeczy nie wymknęły się… no cóż… spod...

"Pudełko z guzikami Gwendy" to książkoopowiadanie Stephena Kinga i Richarda Chizmara. Główna bohaterka, Gwendy (to imię mnie bardzo zaskoczyło, założyłam naiwnie, że dziewczynka ma na imię Gwenda!), pewnego dnia otrzymuje pewne tajemnicze pudełko. Działanie tego ustrojstwa nie do końca jest jej znane, ale Gwendy zapoznaje się z nim każdego dnia i zaczyna łapać o co chodzi. Jej życie pod wpływem pudełka zmienia się, ale dziewczyna jeszcze nie wie, czy i jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić. W końcu w życiu nie ma nic za darmo, prawda?

Trochę baśniowe, mało horrorowe, ogólnie niezłe opowiadanie, wydane w formie osobnej książki. Szczerze mówiąc ani mnie ono ziębi, ani grzeje. Jak dla mnie za mało krwi i flaków, a przede wszystkim objętości. Muszę jednak przyznać, że okładka cieszy oko, a historia też jest całkiem przyjemna, sama chciałabym mieć takie pudełko jak Gwendy.

Piotr | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

Pudełko z guzikami, które mogą wpływać na losy świata i jego właściciela. To właśnie spotyka Gwendy, młodą dziewczynę, zmagającą się z problemami wieku dorastania. Kiedy pan Farris składa jej propozycję, ta uważa, że jest to kiepski żart. Przyjmuje jednak pudełko z kilkoma guzikami, których wciśniecie prowadzi do określonych celów. Każdy guzik to wielka siła, która niesie za sobą określone konsekwencje, których nie sposób cofnąć.

Gwendy rzadko wykorzystuje moc pudełka, przekonując się, że jego posiadanie przynosi więcej kłopotów, niż pożytku. Jako wrażliwa i mądra dziewczyna, postanawia ukryć je przed oczami innych. Jednak dochodzi do tragedii.

King i Chizmar mieli pomysł na prostą historię, która niesie w sobie określone przesłanie natury moralnej. Sama książka jest ładnie wydana, w twardej oprawie, z pięknymi rysunkami. Sam tekst czyta się szybko. Nie jest on trudny w odbiorze, a całość raczej nie zaskakuje, co jednak nie oznacza, że utwór nie zasługuje na uwagę. King...

Marzena | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

Godzinka z duetem King/Chizmar poza mną i muszę przyznać, że dominującym uczuciem jakie mi towarzyszy jest...niedosyt, i nie wynika on tylko z formy - w końcu to opowiadanie, więc siłą rzeczy nie może być długie.
Niedosyt wynika z czegoś innego - z braku treściwych, konkretnych, może skrajnych? emocji. Tych zabrakło, jednak źle nie było.
Było...lekko łatwo i przyjemnie.

ZaaQazany | 2017-12-14
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Nie każdy singel zostanie platynowym...

King jest znany i rozpoznawany. Tym zdaniem chyba można powiedzieć wszystko. Gdy na półkach pojawi się nowa pozycja Autora, to wiele osób zatrzymuje na niej wzrok. Pewnie nie mniejsza ilość z niecierpliwością oczekuje na nią jeszcze przed wydaniem, gdy tylko pojawi się zapowiedź.

King mi jest znany z woluminów bardzo opasłych (Dallas’63; TO; Bastion) lub wystarczająco opasłych (chociażby trylogia z Billem Hodgesem czy Pod kopułą). Zdarzają się mu pozycje nieco cieńsze (Bazar złych snów, Joyland, Mroczna wieża). Niespełna 200-stronicowe wydanie Pudełka na tym tle wygląda jak… No właśnie, jak?
W ostatnim okresie King aktywnie zagościł na ekranach – ekranizacje Mrocznej wieży i TO oraz mini serial Dallas’63. Niedawno ukazały się też, we współautorstwie z synem, całkiem opasłe Śpiące królewny. Wydane we współautorstwie z Chizmarem Pudełko z guzikami Gwendy na tym tle wygląda jak opowiadanie pasujące raczej do zbioru a rozdmuchane do rangi...

xLadyInBlack | 2018-05-24
Na półkach: Przeczytane, Stephen King
Przeczytana: 24 maja 2018

Stephen King ponownie przenosi się do roku 1974, do miasteczka Castle Rock. To tam, dwunastoletnia Gwendy Petereson, poznaje tajemniczego mężczyznę, który wręcza jej tajemnicze pudełko z przyciskami. Pozornie niewinny prezent ma wielką moc, o sile której Gwendy przekona się bardzo szybko. Równie szybko zorientuje się, że podarunek niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność i nie raz wystawi na próbę silną wolę jej właścicielki. Z zahukanej, pełnej kompleksów dziewczynki, dzięki mocy pudełka wyrośnie pewna siebie, inteligentna kobieta. Ludzie i świat wokół niej zaczną się zmieniać, pytanie tylko, czy to moc tajemniczego prezentu, czy zwyczajny zbieg okoliczności?

Pudełko z guzikami Gwendy to rozbudowane opowiadanie, którego lektura zabiera kilkadziesiąt minut. Niedużych rozmiarów tekst sprawia, że historia tajemniczego pana Farrisa i jego prezentu pozostawia czytelniczy niedosyt. Można odnieść wrażenie, że tekst opowiadania to szkic większej historii, która jednak nie powstała. Obu...

19Kinga_70 | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Nie jest to najlepsza książka Kinga,brak jej tego mrocznego klimatu.Mimo to jest napisana lekkim językiem,historia ciekawa,z wartką akcją,nie możemy przewidzieć fabuły.Ponadto książka zawiera przesłanie odnośnie kierowania losami innych ludzi..Czyta się ją błyskawicznie i można rozkoszować się każdą stroną.Polecam,idealnie sprawdzi się na letnie popołudnie :)

Wioleta Sadowska | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018

"Czy to jest teraz moje życie? (…) Czy to pudełko jest moim życiem?".

Nikt, tak jak Stephen King, nie potrafi z pozornie banalnego wątku, stworzyć historii, która pozostaje w pamięci czytelnika na długo. Z nowel autora powstawały już kultowe filmy, jestem więc przekonana, że na podstawie tego utworu, również doczekamy się w przyszłości produkcji kinowej.

Stephen King, nazywany królem horroru to amerykański pisarz, znany głównie z literatury grozy. Swoją prozę wydawał także jako Richard Bachman, czy John Swithen. Wielomilionowe nakłady jego książek oraz liczne adaptacje filmowe to dorobek pisarza. Autor mieszka z żoną Tabithą King w stanie Maine.

Richard Chizmar to redaktor i wydawca magazynu "Cementary Dance". Redaguje antologie, pisze scenariusze i produkuje filmy.

Rok 1974, Castle Rock, dwunastoletnia Gwendy Peterson spotyka na Schodach Samobójców mężczyznę z czarnym kapeluszem, od którego otrzymuje pudełko z kolorowymi guzikami, dźwigienkami i szufladkami. Dziewczynka...

Heisenberg | 2017-11-23
Na półkach: Przeczytane, Mistrz King

Całkiem przyjemne opowiadanie Mistrza, napisane do spółki z Richardem Chizmarem; na pewno dużo lepsze od wydanych w podobnej formie „Roku Wilkołaka” czy „Colorado Kid”. Lata 70-te (w opisywaniu tego okresu King czuje się jak ryba w wodzie), trochę tajemnicy, troszkę obyczaju, lekka szczypta magii i gotowe! Jedyny minus wg mnie, to troszkę nijakie zakończenie.
Ogólnie pozytyw.

GraceSuarez | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Niespodziewany prezent na Mikołajki zaskoczył mnie całkowicie i sprawił, że od razu zabrałam się do czytania - tak bardzo byłam ciekawa co ze sobą przyniesie. Ostatnio nie jestem w ogole na bieżąco z nowościami więc pewnie trochę czasu by upłynęło zanim natrafiłabym na tę książkę.

Jest to krótkie opowiadanie a bardzo szkoda, bo czasami chciałoby się zostać na dłużej w świecie wykreowanym przez autora. Książka mi się podobała, ale nie mogę odnaleźć w niej ręki Kinga. Poza tym wydaje mi się (choć nie dam sobie ręki uciąć) że doszukałam się pomyłki: tu pisze-jest napisane. To coś na co zawsze zwracała mi uwagę moja polonistka i teraz trudno mi to wytrzymać.:) Pomysł ciekawy i malowniczo opowiedziany. Plus za przyjemne ilustracje i pierwszorzędną okładkę.