EUROPA PO DESzCzU 2

Wydawnictwo: Unia

Włodzimierz Paźniewski, polonista, uczeń wybitnego filozofa Henryka Elzenberga, z niezwykła pasją sztukę eseju. Wydał dziesięć książek eseistycznych, w tym pięć w serii Europa po Deszczu . za twórczość eseistyczną był dwukrotnie nagradzany (Nagroda im. B. Sadowskiej, 1985 i Nagroda Pen Clubu im. M. Pruszyńskiego, 1988). O mistrzowskim stylu pisarstwa Paźniewskiego przesądza aforystyczna celność sformułowań oraz umiejętność charakterystyki przez fragment, wyimek, szczegół, anegdotę współczesnej cywilizacji i kultury europejskiej, której elementami są zarówno literatura, muzyka, sztuki plastyczne, jak i filozofia, historia, a nawet moda czy obyczajowość. Autor zdaje sobie sprawę z faktu, że aby dotrzeć do prawdy, przekazać ją odbiorcy i w dodatku przekonać go do niej, nie wystarczy tylko wygłaszać słuszne poglądy. Trzeba jeszcze nadać im odpowiednią formę. W eseistyce Paźniewskiego opozycja prawdy i kłamstwa zajmuje istotne miejsce. Ukazywana jest w skali globalnej, europejskiej, narodowej, a także prywatnej. Ogromna erudycja pozwala autorowi poruszać się ze swobodą i lekkością po różnych obszarach. Można powiedzieć, że w tropieniu prawdy pisarz ten wykazuje cechy archeologa i globtrotera w jednej osobie. Jego błyskotliwe wyprawy w przeszłość zawsze zawierają jakąś naukę dla nas, współczesnych. Europa po Deszczu 2 Włodzimierza Paźniewskiego to szkice literackie, odnoszące się do korzeni współczesnej Europy oraz miejsca Polski na jej mapie. znajdujemy w nich wiele nieznanych nam elementów historii. Okładka: miękka, Rok wydania: 2002,

moch | 2014-08-03
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu, 2014