Zarys fizyki Ziemi

Wydawnictwo: Wydawnictwo AGH
Tethis

Fizyka Ziemie - geofizyka - jest nauką o zastosowaniach zasad fizyki do badań Ziemi. Łączy się ściśle z fizyką, geologią, geomechaniką i geochemią. Trzem głównym geosferom odpowiadają trzy działy geofizyki: geofizyka litosfery (w sensie całej skonsolidowanej części planety), geofizyka hydrosfery oraz geofizyka atmosfery. Materiał podręcznika ograniczony jest do fizyki litosfery, do której należą nauki:
- o ziemskim polu siły ciężkości - grawimetria
- o ziemskim polu magnetycznym - geomagnetyzm
- o trzęsieniach Ziemi i rozchodzeniu się fal sprężystych w jej wnętrzu - sejsmologia
- o stanie cieplnym Ziemi i jej historii termicznej - geotermia
- o deformacjach litosfery - geodynamika
Podstawią powyższego podziału są pola fizyczne badane daną metodą. Nazwa "fizyka Ziemi" stosowana jest zamiennie z "geofizyką ogólną" w odniesieniu do globalnych pól i procesów fizycznych Ziemi jako planety.

źródło opisu: Wydawnictwa AGH, 2004

źródło okładki: Zdjęcie autorskie